27.5.2016

Kütahya Belediyemiz ve Kütahya Eğitim-Bir Sen İşbirliği ile düzenlenen ortaokullar ve liseler arası zihnen ve bedenen sağlıklı nesiller için kitap okuma yarışması ödül töreni yapıldı. Hezar Dinari Kültür merkezinde gerçekleşen programa yoğun katılım sağlandı.
Bütün Kitaplar Tek Bir Kitabı Anlamak İçin Okunur sloganıyla başlayan program Kütahya Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Halil İbrahim Balsakın Kuran Kerim tilaveti ile başladı. Kuran Kerim tilavetinden sonra Kütahya Belediyemiz ve Kütahya Eğitim-Bir Sen tarafından hazırlanan yarışma tanıtım videosu izlendi. Daha sonra Eğitim Bir Sen Kütahya Şube Başkanı Sayın Kamil Uçan, Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu ve Vali Sayın Şerif Yılmaz açılış konuşmalarını yaptılar.
Başkanımız yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; Bizler göreve geldiğimiz tarihten itibaren Kütahyanın daha yaşanabilir bir şehir olması için çalışıyoruz. Çeşitli yatırımlarla söz verdiğimiz projeleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Fakat aynı zamanda tek görevimizin bunlar olmadığını da her zaman dile getiriyoruz. Evet, belediye yol yapmalı, kaldırım yapmalı, şehri inşa etmeli ama, Bir taraftan da hemşerilerimizin gönlüne, ruh iklimine, manevi iklimine hitap edecek sosyal çalışmaları da yapmak bizlerin en büyük vazifesidir diye düşünüyorum.
Bu çalışmaları yaparken sizlere ulaşmada bizlerin en büyük ortağı, destekçisi Sivil Toplum Örgütleridir. Sivil toplum örgütlerine vakıflara derneklere biz şunu söyledik. Her ay her biriniz bir program yapsa Kütahya sosyalleşme ve kültürel birikim açısından çok üst noktalara gelir dedik. Bu sebeple ben bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen Eğitim Bir Sen yöneticilerine teşekkür ediyorum.
Bu yarışmanın düzenlenmesindeki asıl amaç çocuklarımızı gençlerimizi kitap okumaya yöneltmektir. Kitap okumak eğitim sürecindeki en önemli etkendir. Eğitim ve öğretim hayatı sadece okul bitirmek, diploma almak, meslek sahibi olmak demek değildir. Bu sürecin sonunda topluma faydalı bir insan olmak gerekir. Ancak okuyan araştıran düşünen bir birey topluma yararlı işler yapabilir. Okuyan kişi sorun çıkaran değil, sorun çözen kişi olur. Bir şeyler üretebilmek için fikir sahibi olmak gerekir. Fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmak içinde okumak gerekir. Yani her alanda üretim yapabilmenin en kolay ve en doğru yolu okumaktır.
Kıymetli misafirler 2002 den bu yana Türkiye Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Dünya düştüğü yerden kalkan yeniden şahlanan bir milleti seyrediyor. Ekonomik teknolojik manada çok iyi noktalara geliyoruz. Tarih boyunca bu millet ne zaman bir medeniyet inşa ettiyse o zaman dünya ya hükmetti. İşte bizlerde gençlerimize, çocuklarımıza daha çok sahip çıkıp onları en iyi şekilde yetiştirerek bir medeniyet inşa etmek zorundayız. Tarih bu vebali omuzlarımıza yüklemiş durumda. Geleceğimiz, umutlarımız, yarınlarımızın teminatı gençler ve çocuklarımız. Bugün biz varız, yarın onlar olacak. Hepimize düşen ise daha çok çalışmak.
Bu duygu ve düşüncelerle ben bu yarışmaya katılıp dereceye giren ve ödül kazanan kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Buraya kadar gelip bu kardeşlerimizin sevincini paylaşan siz kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyor hepinizi saygı sevgi ve hürmetle selamlıyorum, dedi.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyelerini Vali Sayın Şerif Yılmaz, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu ve Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi tarafından verildi.
Yapılan programa Vali Sayın Şerif Yılmaz ile Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Eğitim Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Eğitim Bir Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hamdi Sarıöz, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz, Daire müdürleri ,Vatandaşlar ve Basın mensupları katıldı.