10.6.2016

Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu Maruf Mahallesine giderek Fatih Sultan Mehmet hanın eğitim gördüğü söylenen ve Kütahyanın bilinmeyen hazinesi diyerek adlandırdığı Aşağı Hisar Camiinde incelemelerde bulundu. Cami imamı Mestan Mertten bilgi alan Başkanımız daha sonra Aşağı Hisar Camiinin altında bulunan, Kalenin ve çevrenin su ihtiyacını karşıladığı söylenen Su Sarnıcını inceledi.
Maruf Mahallesi Sağır Sokakta bulunan Aşağı Hisar Cami surların arasında kalması nedeni ile çok fazla bilinmiyor. Germiyanoğulları beyliği zamanında yapılan surların kuzeyinde kalan Aşağı Hisar Caminin Yıldırım Beyazıt döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Burada Osmanlı Devletinin 7. Padişahı olan ve İstanbulu fethetmesinin ardından Fatih unvanı alan Fatih Sultan Mehmetin yaklaşık 1 ay gibi bir süre medrese eğitimi aldığı ifade ediliyor.
Kütahya Aşağı Hisar Mahallesinde, Sağır Sokakta bulunan bu mescit Osmanlı döneminde yapılmış surların kuzeyinde ve onların bitiminde bulunmaktadır. Mescit, Kale-i Sağır, Aşağı Hisar, Yeni Hisar, Yenice Hisar ve Ulupınar Mescidi isimleri ile tanınmıştır.
Fatih Sultan Mehmetin eğitim gördüğü belirtilen Aşağı Hisar Camiinin altında bir su sarnıcı olduğu ve bu suyun 18-19 yere dağıtıldığı ifade ediliyor. Bu su sarnıcının Osmanlı dönemlerinde herhangi bir kuşatmada susuz kalmamak için yapıldığı da tahmin ediliyor. Kalenin ve çevrenin su ihtiyacını karşılayan su sarnıcında halen aktif olan çeşmenin önceki yıllarda daha çok aktığı, ancak günümüzde azaldığı ifade ediliyor. Ayrıca çeşmeden yazın soğuk kışın sıcak su aktığı biliniyor.