12.7.2016

Türkiye Belediyeler Birliğince yürütülen "Türkiye ve Karadağ Yerel Yönetimleri İşbirliği Projesi" kapsamında Karadağ'daki Müslüman vatandaşların ihtiyaç duyduğu ve Karadağ İslam Birliği tarafından talep edilen 5 adet cenaze yıkama ve nakil aracının teslim töreni Karadağın başkenti Podgoritsada gerçekleştirildi.

Türkiyenin destekleriyle 2009 yılında Podgoritsa 'da kurulan Fatih Sultan Mehmet Medresesinde gerçekleştirilen araç teslim törenine Birliğimiz; Türkiye¬Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan,Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Meram Belediye Başkanı ve TBB Encümen üyesi Fatma Toru, TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, TBB Meclis Üyesi ve Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Birlik meclis üyeleri ve personelinden oluşan bir heyet ile katılım sağladı. Türkiye heyetinin yanı sıra TC Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, Karadağ Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şahmanoviç ile çok sayıda davetli ve basın mensupları da törende hazır bulundu.

Büyükelçi Galip: Hayatın her alanına dokunmak zorundayız

Törende kısa bir konuşma yapan TC Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip, Türkiyenin her zaman Karadağ halkının yanında olduğunu kaydetti. Karadağ halkının hayatının her alanına dokunabilmek amacıyla kurumlarımızla ciddi bir gayret içerisindeyiz diyen Büyükelçi Serhat Galip hediye edilen cenaze araçlarıyla ilgili olarak; Dilerim ki insanlar bu araçlardan olabildiğince geç istifade etsinler ve daha uzun yıllar hayırlı işler yapsınlar şeklinde konuştu. Büyükelçi son olarak katılımcıların yaklaşan Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramı kutlayarak sözlerine son verdi.

Erdoğan: Karadağ ile sınırdaş olmasak da komşuyuz

Açılış konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırımın selamlarını ileterek başlayan Türkiye¬Karadağ Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, İki ülke arasında siyasi, güvenlik ve ekonomik olarak geliştirilen işbirlikleri ile Karadağı sınırdaş olmasak da komşumuz olarak kabul etmekteyiz. Türkiye Balkanları refah alanı olacak şekilde desteklemekte ve bölgenin çok kültürlü yapısının bir model olarak öne çıkarılması gerektiğine inanmaktadır. dedi. Karadağın izlediği barışçıl iç ve dış politikanın Türkiye tarafından takdir edildiğini ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki temasların yoğunlaşarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

Güngör: Elimizin uzandığı her yere destek vermek gayretindeyiz

Sözlerine Birlik Başkanımız Dr. Kadir Topbaşın selamlarını ileterek başlayan Birlik Genel Sekreteri Hayrettin Güngör yerel yönetimler arası işbirliklerin önemine vurgu yaptı. Yerel düzeydeki işbirlikleri üst düzey işbirlikleri için alt yapı oluşturmaktadır diyen Güngör, TBBnin bu kapsamda daha önce de Bosna Hersek, Makedonya ve Bulgaristan gibi ülkelerle gerçekleştirdiği dayanışma faaliyetlerinden söz etti. Güngör, yalnızca balkan coğrafyası değil tüm dünya yerel yönetimleriyle işbirlikleri geliştirdiklerine dikkat çekerek; Elimizin uzandığı her yere destek vermek gayretindeyiz. Bugün burada bizde olanı kardeşlerimizle paylaşmaya geldik. dedi.

Rifat Fejzic : Türkiyenin destekleriyle ayakta duruyoruz

Karadağ İslam Birliğinin bölgedeki çalışmalarından bahseden Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, Birliğin çalışmaları neticesinde bölgedeki Müslümanların çeşitli kazanımlar elde ettiğine değinerek Türkiyenin destekleriyle çalışmalarının ivme kazandığını ifade etti. Birliğimiz tarafından kendilerine hediye edilen cenaze araçlarının çok önemli olduğunun altını çizen Fejzic, özellikle Müslümanların azınlıkta olduğu bölgelerde bu konularda çeşitli sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Karadağlı Müslümanlar adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah Türkiyeden razı olsun. Biz son yıllarda Türkiyenin bize verdiği desteklerle ayakta duruyoruz. şeklinde konuşan Fejzic, Birliğimiz nezdinde Karadağda çalışmalar yapan diğer Türk Kurumlarına ve TC Karadağ Büyükelçiliğine şükranlarını sunarak konuşmasını noktaladı.

Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu; Türkiyenin izlediği dış politikayı Her ülkenin siyasi sınırları var ancak insanlık açısından bakıldığında Türkiyenin gönül coğrafyası bütün dünyayı kapsıyor. sözleriyle ifade etti. Karadağlı vatandaşlara uzun ve hayırlı ömürler dileyen Başkanımız,iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenerek sürdürüleceğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek araçların anahtarları yetkililere teslim edildi.