24.8.2016

15 Temmuzda Türkiyeyi siyasi, ekonomik ve kültürel yönden istikrarsızlaştırma amaçlı darbe girişiminin Türkiye ve İslam Coğrafyasındaki etkilerini konu alan 15 Temmuz Darbe Girişiminin İslam Coğrafyasında Yansımaları Konferansı başladı.

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ve Kütahya İş Dünyası tarafından düzenlenen, 33 ülkeden 52 bilim adamının katılımıyla gerçekleştirilecek olan konferansın ilk oturumu DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kırmızı Salonda yapıldı.

Sempozyuma Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KÜTSO) Nafi Güral, ilçe belediye başkanları ile ilçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, STK Temsilcileri, Orta Asya, Afrika, Ortadoğu, Körfez, Balkan, Uzak Doğu, Latin Amerika, Batı Avrupa ülkelerinden ve Rusya Federasyonundan davetliler katıldı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi ve Türkiye'nin eski Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Yemen Eski Temsilcisi Prof. Dr. Faruk Bozgöz ile Mısırdan Mahmut Fethi, Somaliden Ahmedei Cheickgureinin konuşmacı olarak katıldığı konferansın ilk oturumunda 15 Temmuz Darbe Girişiminin Türkiye ve Dünya Medyasındaki Yansımaları konuşuldu.

Konferansa Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, İran, Afganistan, Tacikistan, Fas, Cezayir, Mısır, Sudan, Etiyopya, Somali, Nijerya, Nijer, Senegal, Libya, Tunus, Kamerun, Güney Afrika, Gana, Lübnan, Suriye, Irak, Filistin, Suudi Arabistan, Katar, Umman, Yemen, Bahreyn, Kuveyt, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Pakistan, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Malezya, Şili, Kolombiya, Bolivya ve Rusya Federasyonundan 52 bilim adamı katılıyor.
Konferansın birinci gününde 15 Temmuz Darbe Girişiminin Türkiye ve Dünya Medyasındaki Yansımaları, 15 Temmuz Darbe Girişimine Nasıl Gelindi ve FETÖ/ PDYnin Darbeci Zihniyeti, FETÖ/PDYnin Hezimeti: 15 Temmuz Darbe Girişimi Nasıl Önlendi? konuları incelendi.
25 Ağustos Perşembe günü saat 09:30da başlayacak olan konferansın ikinci gününde 15 Temmuzun Ortadoğudaki Yansımaları, Balkanlardaki Yansımaları, Afrikadaki Yansımaları konuşulacak.
26 Ağustos Cuma günü ise 09:30da başlayıp 15:30da kapanış oturumu yapılacak olan konferansta 15 Temmuzun Ortaasyadaki Yansımaları, Güneyasyadaki Yansımaları incelenecek.

26 Ağustosta sona erecek olan konferansın sonuç bildirgeleri kitap haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilecek.