6.9.2016

Kütahyada Canlı Hayvan Pazarı düzenlenen törenle kurbanlık satışları için açıldı.
Törende konuşan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ; Kütahya-Tavşanlı kara yolu Bölcek mevkiinde bulunan Canlı Hayvan Pazarımız Kurban Hizmetleri Komisyonunun aldığı karara istinaden 05 Eylül 2016 tarihinde açılarak bayramın 3. gününe (14.09.16) kadar faaliyetini sürdürecektir. Canlı Hayvan Pazarı kapasitemiz 10.00 adet küçükbaş, 1500 adet büyükbaş hayvan alabilecek durumdadır. Pazarımızda; Büyükbaş Hayvanlar İçin 210 adet kapalı padok, Küçükbaş Hayvanlar İçin 120 adet kapalı padok, 112 adet açık padok bulunmakta olup; 2015 yılı Kurban Pazarında tarafımıza gelen talepler doğrultusunda 53 adet daha küçükbaş hayvan padoku yapılarak kapasite artırımına gidilmiştir.
Canlı hayvan pazarı içerisinde 24 saat hizmet veren 1 adet sosyal tesis, 1 adet kesimhane, 1 adet Kurban Kontrol Denetim Merkezi Bürosu, 1 adet Belediye kantarı ve bir adet idari binamız bulunmaktadır.
22.08.16 - 26.08.16 tarihleri arasında Küçükbaş hayvan padokları için başvurular alınmış olup 29.08.16 pazartesi günü kuraları çekilmiştir. Başvuru sırasında yetiştiricilerden Hayvan varlığı Listesi istenilmiş olup geçmiş yıllarda yaşanılan aksaklıklar giderilmiştir. Padok kurası çekilmesi ve satışları neticesinde yeri olmayarak mağdur olan herhangi bir yetiştiricimiz kalmamıştır.Şehrimizin Canlı Hayvan Pazarına gelmek isteyen vatandaşlarımız için Kurban Pazarı süresince otobüslerimiz 10 numaralı hat hizmet verecektir.
2015 yılında tarafımızca tespit edilmiş aksaklıklar ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda; Küçükbaş Hayvanlar için 53 adet daha padok yapılarak kapasite artırılmıştır. Küçükbaş hayvan padokları başvuru sırasında Hayvan Varlığı Listesi istenilmiş olup yetiştiricilerin daha önceki yıllarda yaşadığı mağduriyet giderilmiş olur. Mescidimiz genişletilerek halkımızın daha rahat ibadet etmesi sağlanmıştır. Kurban Pazarı içerisinde yer alan Kurban Kesim Yerimiz genişletilerek kesim refahı sağlanmıştır.
Hayvanların su ihtiyacının kolay karşılanabilmesi için pazar içerisine 10 adet su yalağı yapılmıştır. Hayvan pazarı girişine Dezenfeksiyon Tüneli kurularak ilimizde yaşanan bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmıştır. Padokların temizliği, ilaçlaması ve dezenfeksiyonu düzenli olarak yapılarak Halk Sağlığı ve Hayvan Sağlığına azami özen gösterilmektedir.
Vatandaşlarımızın rahat ve temiz bir şekilde kurban kesimlerini sağlamak için Şehrimizin 11 noktasında şebeke suyu, gideri, kesim askıları olan, etrafları çit çevrili, görevli personeli ve zabıtası bulunan yerlerimiz mevcuttur, dedi.
Tavşanlı Çevre Yolu üzerinde kurulan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı açılışına, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz, il Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcılarımız Galip Gültekin, Ali İhsan Ertaş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İş Adamı Rıza Güral, Daire müdürleri ve protokol mensuplarının katılımı ile açıldı.
Daha sonra padokları gezen ve hayvan satıcıları ile görüşen Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, canlı havyan pazarında satıcıların ve alıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde düzenlendiğini belirterek hem alıcılara hem de satıcılara hayırlı alışverişler diledi.