9.9.2016

Belediyemiz Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliği ile Kütahyalı Hemşerilerimizin kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri düzenlemiştir.
Sertifika teslim töreninde konuşan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu şu ifadeleri kullandı; Girişimciler bir ülke ya da o ülkede bulunan toplum için oldukça önemli bir unsurdur. Girişimci kişiler sürekli üretim yaparlar ve böylece o ülkedeki mal ve hizmetlerin kalitesi de artmış olur. Girişimciler sayesinde ülkede yeni ham madde kaynakları ve ye pazarlar ortaya çıkar. Girişimciler herhangi bir fırsat yakaladığında amacına ulaşana kadar amacından vazgeçmez çünkü girişimci çalışkandır ve kolay kolay yılmaz.
Bu nedenle girişimci, ülke ekonomisinin kalkınmasında oldukça önemli bir faktördür. Eğer bir ülkede rekabet, özel girişimcilik gelişirse o ülkede ekonomik refah da o kadar gelişir ve yükselir. Bu nedenle girişimciliğin olmadığı ülkelerin ekonomileri de çok fazla gelişme imkânı bulamamaktadır. Bu yüzden ülkeler bünyesinde bulunan girişimcileri desteklemeli ve onları köreltmemelidir.
Bu kapsamda düzenlenmiş eğitimlerde işsiz olan katılımcılara İŞKUR tarafından geldikleri gün başına 30 TL kursiyer gideri ödenmekte ve Genel Sağlık Sigortası primleri yine İŞKUR tarafından yatırılmaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine çalışan vatandaşlarımızda katılabilmektedir. Bu kapsamda işbirliği içinde olduğumuz 2016 yılı başında imzalanan işbirliği Protokolü uyarınca Belediye Başkanlığımız tarafından 4 grupta 100 vatandaşımıza eğitim verilmiştir.
Ayrıca Belediyemiz vatandaşımızdan gelen talep üzerine KOSGEB Kütahya Müdürlüğü ile protokol imzalayarak 26 Eylül 2016 tarihinde yine 4 grupta 120 vatandaşımıza daha Uygulamalı girişimcilik eğitimi verecektir. Eğitimler yine Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezinde yapılacak olup bu eğitimin tüm giderleri Belediyemiz tarafından karşılanacaktır.

Belediyemiz gerek KİŞGEM de gerekse Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile Girişimciliğe tam destek vermekte olup, KİŞGEM Müdürlüğümüzde tüm Vatandaşlarımıza ücretsiz olarak; Mekân desteği, Yönetim desteği, Proje Yönetim Danışmanlığı, Ortak Personel ve Ofis Hizmetleri, Ulusal ve Uluslararası Pazar Araştırmaları, Eğitim ve Danışmanlık, Hibe ve Kredi Mekanizmalarına Erişim Desteği, İşletme Koçluğu, Satış ve Pazarlama Desteği, Ortak Kullanıma Yönelik Ofis Ekipmanları desteklerini vermekteyiz. Tüm Hemşerilerimizi Girişimcilik ile ilgili her konuda KİŞGEM e bekliyoruz, dedi.
Daha sonra Girişimcilere sertifikalarını Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ve il protokolü tarafından verildi. Tören toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sora erdi.
Sertifika Törenine Vali vekili Sedat Oktar, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, İşkur Müdür vekili Hüsnü Balcı, KOSGEB Müdürü Yaşar Yıldırım, Gençlik Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Belediye Başkan Yardımcımız Ali İhsan Ertaş ve Kursiyerler katıldı.