15.10.2016

İslamiyetten önce Orta Asyada başlayan ve günümüze kadar ulaşan, ahşabın hat sanatıyla buluşmasından meydana gelen Naht Sanatı sergisi, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği ev sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Nahhat Ayhan Aykaçın birbirinden özel eserlerinin görücüye çıktığı sergi açılışına Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Bayram Yıldız, STK Temsilcileri ile sanatseverler katıldı.
Serginin açılış konuşmasını yapan Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Bayram Yıldız, Nahhat Ayhan Aykaçın naht sanatını hat sanatıyla birleştirerek hattınaht olarak farklı bir boyuta taşıdığını söyledi.
Katılımlarından dolayı davetlilere teşekkür eden Nahhat Ayhan Aykaç, naht sanatının Selçuklular döneminde önemini koruduğunu, Osmanlı döneminde ise en yüksek seviyeye ulaştığını ancak günümüzde çok az kişinin ilgilendiğini söyledi. Ortaokul yıllarında tanıştığı naht sanatının hayatında önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Aykaç, ikinci kişisel sergisini açmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.
27 eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu Naht Sergisi 24 Ekime kadar ziyarete açık olacak.