19.10.2016

Kütahyalı hemşehrilerimize ve Şehir dışından gelen misafirlerimize İlimizin Tarihi ve Turistik yerlerini tanıtmak amaçlı yapılan Nostaljik Trenimiz ilk seferini yaptı.
Açılış Töreninde konuşan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Kütahya tarihi 7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ilimiz. Geçmişi yaşatma adına gerek Germiyan Sokakta, gerek Hisar Kalesinde, gerekse tüm sit alanlarında tarihi koruma, tarihi bilince sahip çıkma adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. 8 ay önce projelendirdiğimiz Nostaljik Trenimizin İki Vagondan oluşuyor ve tamamı el yapımı olup 10 ton çekme gücüne sahiptir.
Trenimiz belirli güzergah ve duraklar halinde çalışacaktır. Belirlenen güzergahlarımız Laleli Caminden başlayıp Vazo, Ulu Cami ve Hisar arası olarak belirlenmiştir. Sadece bu noktalarda yolcu alma yapılacaktır. Talep halinde fuar zamanı fuar, vazo arasında da yapabiliriz. Ayrıca ulaşım ücretsiz olacaktır. Nostaljik Trenimiz tüm Halkımıza hayırlı olsun, dedi.
Daha sonra Vazodan başlayıp Hisarda son bulan açılış turu gerçekleştirildi. Nostaljik Tren açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, Belediye Başkan Yardımcılarımız, mahalle muhtarları, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.