27.10.2016

Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Göreni makamında ziyaret etti. Ziyarette Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık ve Belediye Başkan Yardımcımız Murat Arıkta bulundu.
Ziyaret sonrası Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ile Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık ve Belediye Başkan Yardımcımız Murat Arık Dünyaca ünlü Kütahyalı naif ressam Ahmet Yakupoğlunun doğduğu Mecidiye Mahallesinde ki eve gittiler. Ahmet Yakupoğlunun Mecidiye mahallesinde bulunan ilk doğduğu evin proje çalışmalarının başladığını belirten Belediye Başkanımı Kamil Saraçoğlu; İkinci aşamada restorasyon çalışmalarını tamamlayıp ziyarete açılacağını söyledi.
Daha sonra Ahmet Yakupoğlu Müzesi ve Çinili Camide de incelemelerde bulunan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Ahmet Yakupoğlu sadece Kütahya için değil aynı zamanda dünya çapında önemli bir sanatçıydı. Onun eserlerine sahip çıkmak bizim ona borcumuzdur. Aynı zamanda Dumlupınar Üniversitemiz ve Belediyemizin ortak çalışmaları sonucu Ahmet Yakupoğlunun müzesi inşaatı başlamış olup en kısa sürede bitirilmesini hedefliyoruz.
Yine burada bulunan Çinili Caminin zemin iyileştirilmesi, proje ve restorasyon uygulama çalışmaları Dumlupınar Üniversitemiz tarafından başlanılmış bulunmaktadır. Ben burada emeği geçen Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Görene teşekkür ediyorum ve Belediye olarak yapabileceğimiz ne varsa destek olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu eserlerin Kütahya için çok değerli olduğunu düşünüyorum ve Halkımızın bu eserleri yakından görmesi gerekiyor. İnşallah yaptığımız bu çalışmalar ile Ahmet Yakupoğlunun eserlerini sadece Kütahyalı hemşehrilerimiz değil Türkiye ve Dünyadan birçok kişi görmeye gelecektir.