7.11.2016

Kütahya Belediyemizin ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) ortaklaşa düzenlemiş olduğu Sinerji Buluşmaları'nın ilkini Kütahya Belediyesi Ilıca Harlek Termal Otel'de düzenlendi.
Klasik İslam Düşüncesinde İnsan Tanımları Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde bu konunun uzmanı 30 akademisyen tarafından ele alınıp düşünceleri paylaşıldı.
Burada konuşan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Kütahya nadide kentlerinden den bir tanesi 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle kadim bir kültüre sahibiz, tarihi geçmişiyle bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Termali, kültürü, sanatı, sanatçısı ve çinisiyle öne çıkan ve adeta açık hava müzesi olan Şehrimiz özellikle Selçuklular döneminde önemli bir merkez olmuş 130 yıl boyunca Germiyan beyliğine başkentlik yapmıştır. Osmanlı döneminde yıldırım Beyazıd Han dönemin de çeyiz olarak olarak Osmanlı topraklarına katılmış. 400 yıl boyunca da Anadolu beylerbeyliğinin merkezliğini yapmış bir Şehirde yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor.
Evliya Çelebi İslam coğrafyasına baktığında o dönemde 250 şehirden ilk 10na giren bir şehir. Bu gibi toplantılar çok önemli. Önce fikri ve düşünce olarak öne çıkmamız gerekiyor ve bunu tüm dünyaya hissettirmeliyiz her yerde haykırlmalıyız. Üniversiteler bulunduğu şehirle iç içe olmalı topluma yön vermeli düşüncelerini bir yerlere götürebilme anlayışına sahip olması gerekiyor. Biz belediye olarak bu gibi çalışmalarda her zaman yanınızda olduğumuzu her zaman destek olacağımızın sözünü veriyoruz. Bu toplantıların daha da büyüyerek daha da gelişerek artarak sadece kendimize yol haritasından ziyade ülkeye yol haritası çizecek konuma geleceğini düşünüyorum, dedi.