8.12.2016


Dünya ve ülke turizminin İzmirdeki buluşması 10. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, Fuar İzmirde başladı.

Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kütahya Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, siyaset ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 5 ülke ile başladığımız bu yolculukta 2015 itibariyle bini aşkın katılımcı ve 60 ülkeyi ağırladığımız bir seviyeye ulaşmayı el ele başardık dedi.

Dünya genelinde yaşanan menfi gelişmelerin, Türk turizminde 2016 yılında olumsuz etkiler oluşturduğunu belirten Bakan Avcı, Ülkemizde bu durumdan şüphesiz etkilenmiştir. Ancak tarihimiz, kültürel birikimimiz, eşsiz doğal zenginliklerimiz, en önemlisi krizleri aşma konusunda her zaman çok başarılı olan sektörümüz sayesinde, ülkemizin önümüzdeki yıllarda eski ritmini yeniden yakalayacağını hatta onu da aşacağına inancımız tamdır. Travel Turkey İzmir Fuarını turizmdeki sıkıntıların giderilmesi yönünde fikirlerin ortaya çıkacağı, aynı zamanda turizm eğilimlerinin masaya yatırılacağı bir organizasyon olarak görüyoruz. Ülkemizde erken rezervasyon kampanyasının da bu fuarda 2017 lansmanın yapılmasını çok anlamlı buluyoruz. Fuarımızın İzmir ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum diye konuştu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da, İzmirin ve ülkemizin tanıtılması için önemli bir fırsat olarak gördüğümüz bu organizasyonu, yerli ve yabancı katılımcılarla birlikte yararlı olmasını diliyoruz. Bu anlamda katkısı olan herkese şükranlarımızı sunuyorum dedi.
Travel Turkey İzmir Fuarı açılışı sonrası Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası 'nın işbirliği ve Zafer Kalkınma Ajansının katkılarıyla gerçekleştirilen fuar süresince Frig Vadileri ve Aizanoi Antik Kenti, kuruluşun anası Hayme Ana, Başkomutan Tarihi Milli Parkı Şehitlik ve anıtları, Kütahyanın geleneksel kıyafetleri, termal kaplıcaları, çini sanatı, gümüş işlemeciliği, madenleri ve yöresel kıyafetlerinin tanıtılacağı stantları gezdi.

Fuarda, seyahat acenteleri, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri, yat ve kurvaziyer turizmi / marina, uluslararası turizm otoriteleri ve borsaları, kafe ve restoranlar, aktif ve macera turizmi, belediyeler, bankacılık ve sigorta firmaları, kültür turizmi, valilikler, il kültür turizm müdürlükleri, dalış okulları, spor turizmi, kalkınma ajansları, havayolları, turizm teknolojisi, turizm birlik ve dernekleri, kafe, bar, otel ekipmanları firmaları, turizm taşımacılığı, turizm medyası, eğitim turizmi, bilgi ve enformasyon teknolojileri, medikal kuruluşlar ve sağlık kuruluşları yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde gerçekleşen Erken Rezervasyon Kampanyasının 2017 lansmanının da yapılacağı fuarda bu yıl 36 ülkeden ve 60 ilden toplam 1179 katılımcı bulunuyor. A.B.D., Afganistan, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Filistin, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Irak, İngiltere, İspanya, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Namibya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan ve Zimbabve'nin katılımıyla yapılacak iş görüşmelerinin verimli olması hedefleniyor.