21.12.2016

Çininin Başkenti Kütahya, çini sanatıyla dünyaya açılacak.
Proje kapsamında 2017 yılında başvurusu yayınlanacak olan, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olmak amacıyla fizibilite çalışması ve bu çalışma neticesinde de başvuru projesi hazırlanması planlanmaktadır. Söz konusu projeyle Kütahyanın çini alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olması hedeflenmektedir.
Başvuru sahibi kurum olan Kütahya Belediyesi Başkanlığımızın projesi içerisinde, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına yapılacak olan başvuruyla eş zamanlı olarak Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Kütahyadaki çini sektöründeki markalaşma ve katma değer üretimi husularındaki farkındalığı harekete geçirmek için uygulanması planlanan Kütahya Çini Güdümlü Projesi bulunuyor.
Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı ile Kütahyada Dünyaya Açılan Kapı Projesi DFD sözleşme imza töreninde konuşan Başkanımız; 2017 yılında başvurusu yayınlanacak olan bu projeye yapacağımız başvuru neticesinde artık şehrimiz dünyaya mal olacak. Zaten bir kültür hazinesi olan şehrimizin dünyaya da açılması büyük önem arz ediyor. Bizler de bu açıdan bakarak bu proje için yapılması gerekenleri yapmak adına harekete geçtik.
Kütahyamızda yaklaşık 6 bin 7 bin civarı çini sanatıyla uğraşan ustalarımız var. Yaptıkları eserler dünyanın değişik yerlerinde bulunuyor. Biz bu açıdan dünyanın en iyi şehri olmayı hak ediyoruz. Şehrimiz tarihiyle, güzelliğiyle, sanatçıları ve bırtaktığı eserlerle bunu çoktan hak ediyor. Ve biz hak ettiğimiz bu özel mirası Yaratıcı Şehirler Ağına katılarak tescilleyeceğiz. Bu sayede şehrimizi dünyaya tanıtıp yaptığımız sanatın kalitesini göstermiş olacağız. Halihazırda Yaratıcı Şehirler Ağının 69 üyesi bulunuyor. Ve biz de 70.olacağız inşallah.
Bu proje için birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarıma, Zafer Kalkınma Ajansına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin olumlu geçmesini temenni ediyor Kütahyamıza hayırlı olmasını istiyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.