24.1.2017

Kütahya İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Asayiş Timleri, Olay Yeri İnceleme Timleri ile İz Takip Köpek Unsuru, İl Özel İdaresine bağlı uzman ekipler ile Kütahya Belediyemize bağlı ekipler, Kütahyada AramaKurtarma ve Doğal Afet Tatbikatı yaptı.

Yapılan tatbikata, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Jandarma ve 112 Sağlık personeli ekipleri katıldı.
Tatbikatı, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Hava Er Eğitim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun ile İl Sağlık Müdür vekili Levent Onat izledi.
Arama Kurtarma ve Doğal Afet Tatbikatı hakkında bilgiler veren İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, Tatbikat kapsamında Kütahya ili genelinde yoğun kış ve doğa şartlarında meydana gelen veya gelebilecek kaybolma ve yardım taleplerine en kısa sürede doğru müdahale tekniklerinin personele öğretilmesi ve bilinçlendirilmesi ile vatandaşa yönelik arama-kurtarma ve müdahale hizmetlerindeki etkinliğin artırılması, ilgili kuruluşların koordine ve işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmiştir dedi.
Tatbikat kapsamında, avlanmak amacıyla çıktığı Yellice Dağı eteklerindeki yamaçta düşerek yaralanan vatandaşın kurtarılma senaryosu canlandırıldı.
Vatandaş ilk olarak 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ihbarda bulundu. İhbarın ardından yaralı vatandaşı kurtarma çalışmaları kapsamında 112 Acil Çağrı Merkezinde bulunan Acil Konum Belirleme Sisteminden faydalanılarak yer tespiti yapıldı. Konum tespiti yapılır yapılmaz durum sıralı amirler ile Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı, AFAD ve UMKE ekiplerine bildirildi.

Hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte Jandarma Komutanlığı tarafından kurumlar arası koordinenin sağlanması amacıyla mobil asayiş karakolu getirilerek taktik komite yeri olarak kuruldu. Arama kurtarma faaliyetini yürütecek olan ekip hat düzeni, keşif araması, alan araması şekillerinden hat düzenini seçerek arama faaliyetini başlattı.

İz köpeği yaralı vatandaşı bulunduğu yerde kısa sürede bularak ekibi yaralı vatandaşa doğru yönlendirdi. Yaralı şahıs bulunduğu yerden Başbakanlık tarafından tahsis edilen, AFADa ait özel donanımlı kurtarma aracı 8x8 amfibik tarafından ambulansa ulaştırıldı. Gerçeği aratmayan tatbikatta yaralı şahıs bulunarak donmaktan kurtarıldı.
Tatbikatın sona ermesinin ardından Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, tatbikattaki personele başarılarından dolayı teşekkür edip başarılarının devamını diledi.