18.2.2017

Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Belediyemiz tarafından alınan hizmet araçlarının tanıtımını yaptı.
Araçların bulunduğu Zafer Meydanı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, göreve geldiği günden itibaren Kütahya halkına daha iyi hizmet edebilmek adına belediyenin araç filosunu genişletmek için çalıştıklarını belirtti.
Belediyemizin hizmetlerinin yürütüldüğü birçok aracın daha önce kiralama sistemi ile çalıştırıldığını, ancak bundan sonra kiralamadan ziyade araçları satın alarak daha iyi hizmet etmeye gayret gösterdiklerini dile getiren Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Göreve geldiğimizden itibaren Makine ve İkmal Müdürlüğümüzde başlattığımız araç yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Önceki dönemlerde gördüğünüz bu iş makineleri genelde kiralama usulü ile çalıştırılmış. Ancak biz kiralamadan ziyade kendi araç filomuza kattığımız araçlarla hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çalışmayı daha işlevsel olduğu düşüncesiyle yaklaşık 2 yıl önce başlatmıştık. Şu an itibariyle yaklaşık 50ye yakın iş makinası ile Belediyemizin araç filosunu genişlettik. Bu araçlarımızla Kütahyamıza daha iyi ve hızlı hizmet etmenin gerektiğini düşünerek böyle bir çalışma yapıyoruz. Bugün burada bir şehir için adeta olmazsa olmaz denebilecek araçlarımızdan bir bölümünü görebiliyoruz ve bu araçlar bugün itibariyle de çalışmalarda kullanılmaya başlanacak.
İçme suyu şebeke hattında meydana gelen arızanın giderilmesinde kullanılan ekipmanlar pikap ve iş makinalarına yüklenmektedir. Bu durumda hem malzemeler yıpranmakta hem de zaman kaybına yol açmaktadır. Bu yüzden Su Arıza Bakım Onarım Aracını temin ettik. Tamamen hidrolik sistemle çalışan ve arıza bölgesine hızla ulaşma, arızaya anında müdahale imkânı tanıyan ekipmanlarıyla hızlı ve kaliteli bir onarım gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu aracımızda vinç, kaynak makineleri, hidrolik boru kesme testeresi, somun sıkma tabancası, asfalt kesme makinesi, kırıcı tabanca, dalgıç pompa, ışıldak ve jeneratör yer almaktadır. Araçlar aynı zamanda çok güçlü gece aydınlatma ekipmanlarına da sahip. Bu sayede, gece meydana gelen arızalara daha rahat müdahale edilebilecektir.
Kütahya Belediye Başkanlığı olarak vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına daha iyi hizmet etme noktasında bir adet daha Mercedes Benz Sprinter marka cenaze nakil aracı alınmıştır. Cenaze aracımız soğutma sistemli ve 2016 modeldir. Aracımız 4 adet cenaze taşıma kapasiteli ve cenaze yakınları da düşünülerek çift kabinli yaptırılarak 5 yolcu taşıma kapasitesine çıkartılmıştır. Cenaze hizmetlerinde bugüne kadar 1 Ford Transit, 2 Mercedes ve 1 adet Cenaze Yıkama Aracı ile hizmet verilmekteydi. Alınan bu araç ile cenaze aracı sayımız 5' e yükselmiştir ve bu araçlarımızın hepsi soğutma sistemine sahiptir.
Ayrıca vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına Rögar Tamir ve Bakım Aracı alımını gerçekleştirdik. Satın aldığımız ve bu tür çalışmalarda ivedi ve kombine şekilde tüm teferruata sahip aracımız vasıtasıyla kesilen asfalt, rögar kapağı genişliği kadar daire biçiminde kesilebilmektedir. Kesilen asfalt bacanın yükseltme işlemlerinin tamamlanması akabinde rögar kapağı monte edilerek asfaltlanıp silindir vasıtasıyla sıkıştırılmaktadır. Böylelikle kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ancak şehrimizde diğer baca kapaklarına sahip bazı kurumlara ait kapaklar yol seviyesinden düşük veya yüksek olmasından kaynaklı oluşan rahatsızlık her haliyle kanalizasyon baca kapakları olarak görülmektedir. Rögar kapağı değişimi esnasında öncelikle rutin kontroller veya vatandaşlarımız tarafından bildirilen kırık kapaklar, yeni asfalt kaplama yapımı kapsamında yıpranan ve kırık kapaklar akabinde de yol seviyesinden düşük veya yüksek kapaklar tamir, bakım veya değişimi yapılmaktadır.
Daha önceki içme suyu tankerli aracımız 1985 model olup, 8 ton kapasiteliydi. Araç içinde pompa bulunmadığı için hacri bir pompa ile elektrik kablosuna takılarak içme suyu basılabiliyordu. Araç sık sık arıza yapıyor, istenen verim alınamıyordu. Yeni alınan içme suyu tankerli aracımız ise 13 ton kapasiteli olup, tanker ve tesisatı paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiştir. Pompalar gücünü araçtan aldığından harici bir priz, kablo vb. gerekmemektedir. Acil durumlar için halkımızın bidonlar ile su alabilmesi için aracın arka kısmında 6 adet musluk da bulunmaktadır.
Ve Belediyemiz ile Teamtex Tekstil Sanayi Ticaret Anonim Şirketi arasındaki protokolle, kullanmadığımız giysi ve ayakkabıları ihtiyaç sahiplerine bağışlıyoruz. Bunu da ilimizin belirli mahallelerine 22 adet kumbara bırakarak yapıyoruz. İleriki günlerde sayıları arttırılacak olan kumbaralar sayesinde, kullanmadığımız giysi ve ayakkabıların toplanıp cinslerine ve kalitelerine göre ayrıldıktan sonra kullanıma elverişli olanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak, kullanıma elverişli olmayan giysi ve ayakkabılar ise geri dönüşüme kazandırılacaktır. Bu sayede hem ihtiyaç sahipleri için güzel bir proje olacak hem de çöpe giden her 1 kgı geri kazanıldığında yaklaşık 3-4 kg zehirli karbondioksit gazının soluduğumuz havaya karışması engellenmiş olacaktır.
Alımını yaptığımız araçlarımızın vatandaşlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. diyerek sözlerini tamamladı.