28.2.2017

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Tartışmaları konulu konferansa, Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu konuşmacı olarak katıldı.
Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlunun da katılım sağladığı, DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Amfi 2'de gerçekleştirilen konferans; ekonomi, siyasal ve sosyal boyutlarıyla Türkiyede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarını konu aldı.
Yeni Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Önünüze gelen bu konuyu iyi öğrenin. Artılarıyla eksileriyle, lehinize aleyhinize olan kısımlarını değerlendirin. Evet diyenleri de hayır diyenleri de sorgulayın. En büyük kayıplardan biri sorgulamanın kaybedilmesidir. Bazen bilgi öyle bir şekilde sunulur ki içerisinde hem rezalet hem de fazilet barındırır. Amacınız fazilet arayışı olmalıdır, bu da sorgulamakla mümkündür. Kararınız her ne olursa olsun doğru olanın ardından cesaretle gidin. Başarı sorgulayan insanların yüzüne güler. Tartışırken de lütfen muhataplarınızın kutsallarına dikkat edin. Onların kutsallarına, değerlerine hakaret etmeyin.
Referandum sonucunda ayrışmayı değil birleşmeyi, çatışmayı değil uzlaşmayı sağlayacağız. Zaten Cumhurbaşkanlığı Sisteminde de bizim önemsediğimiz şeylerden birisi çatışmadan uzlaşmaya dönüştürmektir toplumu. 16 Nisan sonunda evet diyenler de hayır diyenler de aynı vatan topraklarında yaşayacaklar. Bu yaşamın asgari şartlarını, hukukunu kaybetmememiz lazım.
Türkiyenin rejimi Cumhuriyettir ve asla tartışma konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti, milleti ve ülkesiyle bölünmez üniter bir devlettir ve bu vasfı asla tartışma konusu değildir ifadelerini kullandı.
Daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplayan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğluna Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören katılımlarından dolayı teşekkür ederek DPÜ altın anahtarı takdim etti.
Konferansa, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile Vural Kavuncu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, AK Parti Kütahya eski Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Eski Başkanı Hasan Fehmi Kinay, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Konferansın sona ermesinin ardından Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, DPÜ rektörü Prof. Dr. Remzi Görene ziyarette bulundu.