11.3.2017


Kütahya Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Sağlıklı birimler Toplantısı Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Kütahyadaki termal sağlık hizmetleri ve yatırımları hakkında konukları bilgilendirdi. Başkanımız, Kütahya termal turizm ve sağlık konusunda önemli adımların atılması gerektiğini düşünerek sayın vekillerimizle beraber sağlık termal turizmi konusunda çalışmalar yapmaktayız. Kütahyada 9 merkezimiz termal bölgesi. Termal suları şuan sadece hamam kültürü olarak kullanmaktayız fakat biz bunu fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda değerlendirmek istiyoruz. 36 ile 50 derece arasında değişen termal sularımız insan vücuduna en yakın sıcaklıkta ve içilebilir bir su. Bu manada daha önceden yapılan Kamu Hastaneleri Birliğinin uhdesinde olan Fizik Tedavi Hastanesi bunun yanında üniversitemizde bulunan bir bölümü de 200 yataklı fizik tedavi rehabilitasyon merkezi olarak faaliyet göstermekte. 100 odalı, 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin yer tespiti yapıldı, imar çalışmaları tamamlandı. Hastanenin yapılacağı Yoncalı bölgesinde 18 uygulamasını hayata geçirerek, yaklaşık 5 milyon m2 bir alanda imar düzenlemesi yaptık. Burada 20 bin, 30 bin, 40 bin m2 parseller oluşturarak Yoncalıdaki bu bölgeyi sağlık termal turizmi noktasında merkez yapma çalışmalarımız devam ediyor dedi.

Daha sonra söz alan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Kütahyadaki imkanlar, karşılaşılan zorluklar, ilin güçlü ve zayıf yanları nelerdir, uygulamada nelerle karşılaşabiliriz bütün bunları bizzat tecrübe etmek amacıyla Kütahyadayız. Ben bugün Kütahya insanının kalbe dokunuşunu gördüm dedi.
Dr. Pavel Ursu BMye üye 193 üye ülke tarafından kabul edilen 2030 gündemini katılımcılarla paylaştı. 17 hedefin toplumun tamamını kucaklayacağını söyledi. Ursu, Burada sadece Dünya Sağlık Örgütünü temsilen değil Birleşmiş Milletleri (BM) de temsilen Kütahyadayız. BM tarafından 2015 Eylül ayı içerisinde paylaşılan ve önümüzdeki 15 yılı kapsayan 2030 Gündemi bakış açısını sizlerle paylaşmak istiyorum. 15 yıl için belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedefleri 17 başlıktan oluşuyor. Bu hedeflerin ise 169 tane amacı var. Bu hedefler ekonomik kalkınmanın yanı sıra diğer önemli başlıkları da vurgulayan hedefler. Sadece ekonomik kalkınmaya odaklanarak toplumların refahını artıramayız. Bunun için yoksulluğu da azaltmalı, sosyal yönden toplumu desteklemeli, diğer sektörlerin, çevrenin de desteğini almamız gerekiyor ki ekonomik kalkınmayı, bunların sürdürülebilirliğini sağlayabilelim. Hedeflerden başlık başlık bahsedecek olursak, yoksulluğun, açlığın azaltılması, sağlığın iyileştirilmesi, kaliteli bir eğitimin sunulması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, temiz suya erişimin sağlanması, temiz enerjilerin üretilmesi, çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi, sürdürülebilir şehirlerin oluşturulması, üretimin artırılması, çevreyle ilgili iyileştirmeler bizim temel hedeflerimiz arasında. Hem sağlık hem de refah iyileştirilmeli. Bunda ilerleme sağlayamazsak diğer konularda ilerleme sağlayamayız. Ekonomik kalkınmayla ilgili bir sonuca ulaşmak istiyorsak sağlık konusuna ya da refah konusuna bakmalıyız. Herhangi bir grubu ya da herhangi bir bireyi geride bırakmayan tüm toplumu kapsayan, herkesi kucaklayan hedefler bunlar şeklinde konuştu.
Dünya Sağlık Örgütü heyeti Kütahya ziyaretlerinin ikinci gününde Kütahya İş Geliştirme Merkezi (KİŞGEM), Hekim Sinan tıbbi Bitkiler araştırma Merkezi, Germiyan Sokağı ile Çavdarhisar Aizonai Antik Kenti ziyaret edecek.
Toplantıya, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu ile Ahmet Tan, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, 2,23,24. Dönem AK Parti Kütahya Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Eski Başkanı Hasan Fehmi Kinay, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, DSÖ Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, DSÖ Program Sorumlusu Gül Menet, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nur Aksakal, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Didem Evci Kiraz ile Sağlık Bakanlığında görevli Uzman Yardımcısı Banu Nesibe Demir, bazı daire müdürleri ile STK Temsilcileri katıldı.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.