20.3.2017

Macaristan Özgürlük Savaşı’nın 169. yıl dönümü sebebiyle Kütahya’ya gelen Macaristan Heyetinden, Başkonsolos Balazs Hendrich, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu’nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette Başkonsolos Vekili Tamas Torma, Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor, Zsofia Kakas Ticaret Ateşkesi, Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral da yer aldı.
Ziyaret esnasında konuşma gerçekleştiren Başkonsolos Balazs Hendrich; Öncelikle misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz. Bugünkü ziyaretimizin amacı, 1848 tarihindeki Macaristandaki ayaklanma ve özgürlük savaşından sonra özgürlük savaşı kahramanı Lajoş Kossuth ve arkadaşlarının buraya yerleşmesi. Bu tören için buradayız. Kossuth Müzesine gereken değeri ve önemi verip onu koruduğunuz için sizlere çok teşekkür ederiz. Dedi.
Kossuth Müzesinin iki halk arasındaki barış ve dostluğumuzun bir simgesi olduğunun altını çizen Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu; Burada sizleri konuk etmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Dünya tarihinde farklı dönemlerde kurmuş olduğumuz farklı devletlerle birçok defa var olma, özgür olma, hür olma mücadelesi vermiş bir milletin evladı olarak Macar Milli Kahramanı, 1848 Macaristan devrimi ve özgürlük savaşının önderi Türk-Macar dostluğunun en önemli şahsiyetlerinden Lajoş Kossuthu saygıyla anıyorum. Macaristan ile dostluğumuz uzun yıllara dayanmaktadır. Bu dostluğun sonsuza kadar artarak sürmesini diliyor, ziyaretiniz için sizlere teşekkür ediyorum. İfadelerini kullandı.
Ziyaretin sona ermesinin ardından Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Başkonsolos Balazs Hendriche, UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri ödülünü almış çini sanatçısı Mehmet Gürsoyun yapmış olduğu çini tabağı hediye etti.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.