21.3.2017


Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlük Binası önünde gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlamasına katıldı.
Tarih Bölümü öğrencisi Kadir Kaplanın Ben Anadoluyum şiirini seslendirmesinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören; Milletleri millet yapan unsurların başında dil ve din gelmektedir. Örf, gelenek ve töreler de bu unsurlar arasında çok önemli görevler üstlenmiştir. Nevrûz, milletimiz arasında asırlardır kutlanan gelenek ve töre bayramlarının Hıdrellezle birlikte en önemli kültür bayramı ve kendi coğrafyamızın bir tür yılbaşı törenidir. Milletimizin adım attığı her merkezde Nevrûza ait bir ize rastlanması, bu bayramın eski bir kültür kodu olarak kabul edildiğini ve en eski Türk bayramlarından biri olarak kutlandığını ortaya koymaktadır. İfadelerini kullandı.
Vali Ahmet Hamdi Nayir yaptığı konuşmada; Nevruz; tarihtir, kültürdür, bayramdır. Sevinç içerisinde kutlanılması gereken günlerimizden biridir. Hiçbir bayrama, hiçbir kutlamaya nasip olmayan geniş bir coğrafyayı etkisine almış farklı kültürleri bir araya getirebilmiş ender kutlamalardan biridir ve bize aittir. Bu coğrafyada yaşayan bütün ulusların paylaştığı ortak paydalardan biridir. Şeklinde konuştu.
Protokol konuşmalarının sona ermesinin ardından DPÜ Halk Oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları sergilendikten sonra, protokol tarafından Türk Kültürünün önemli simgelerinden olan Demir Döğme gerçekleştirildi.
Nevruz Bayramı kutlama töreni, Geleneksel Nevruz Ateşi yakıldıktan sonra pilav ikramı ile son buldu.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.