6.7.2017


Türkiye'nin sahip olduğu biyolojik zenginliğin ortaya konulması ve korunması amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde başlatılan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi'nin Kütahya çalıştayı gerçekleştirildi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programının açılış konuşmasını Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdür Yardımcısı Mücahit Eracar, 5. bölge Müdürlüğü olarak bizlere 5 tane il kaldı. 5 ili de Uşak ve Afyonkarahisar ile bu projeyi tamamladık, izleme safhasına geldik. Bu yılın sonuna kadar Kütahya ve Eskişehiri tamamlayacağız. 2018in sonunda da Denizliyi tamamlayıp projedeki görevimizi yapmış olacağız dedi.
Proje kapsamında Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritasının oluşturulmasını amaçladıklarını aktaran Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyoçeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni Çatal, Canlıların tamamı biyolojik çeşitliliğin içerisinde. Dünyada 3 milyon civarında tür tespit edilmiş ama tespit edilemeyen tür sayısının 400 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Dünyada her gün yüzlerce, binlerce tür tespit ediliyor. Türkiyeye, Anadoluya baktığımızda hangi türümüz, ne miktarda, nerede var yakın zamana kadar bilmiyorduk. Türkiyede ilk derli toplu bir çalışmayı İngiliz Prof. P.H. Davis yapmıştır. Ancak yeterli değildir. Çalışmalar yapılıyor ancak parça parça. Bir bütün olarak çalışma ilk defa 2013 yılında Sayın Bakanımız Veysel Eroğlunun öncülüğünde Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi başlatıldı. 27 milyon bütçeli proje bakanlığımızın en önemli projelerinden biri. 2018 yılında tüm illerimizdeki çalışmaları tamamlamış olacağız. 33 ilimizi tamamladık diğer illerimizde çalışmalarımız devam ediyor ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir geldi. "Proje 2013 yılında başlamış, 2015 yılında ilimize sıra gelmiş. 81 ili ilgilendiren, şuan da 33 ilimizde tamamlanan bu projede Kütahya olarak yer almış olmak, bize ait değerlerin çok iyi bilinmesi ve korunması bakımından da önemli bir proje dedi.
Biyolojik çeşitliliğin korunmasına dikkat çeken Vali Nayir, Her ülkenin sahip olduğu kıymetleri, her milletin sahip olduğu değerleri var. Yetişmiş insan gücünden, o topraklarda hüküm sürmüş olan medeniyetlere, tarihine, kültürüne kadar sahip olduğumuz değerler var. Bunların içerisinde hiç şüphesiz biyolojik çeşitlilik de önemli nimetlerden, değerlerden biri. Bunların bilinmesi ve tanınması korunmaları açısından büyük önem arz eden hususlardan. Bu varlığın farkında olunmasına yönelik çalışmalara elbette büyük ihtiyaç var. Eğer farkında değilsek kıymetini de anlamış olmuyoruz ve koruma yönünden de üzerimize düşen görevleri çok yerine getirmiş olmuyoruz dedi.
Türkiyenin biyolojik açıdan son derece önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Vali Nayir, Bulunduğumuz coğrafya Anadolu kendisine bahşedilmiş nimet açısından bir başka ülkeyle kıyaslanacak büyüklüğe sahip değil, bir başka kıtayla kıyaslanabilecek büyüklüğe sahip. Bizim biyolojik çeşitliliğimiz Avrupanın bir devletiyle kıyaslanmıyor, neredeyse Avrupanın tamamıyla kıyaslanacak bir zenginliğe sahip. Bunun farkında olmamız lazım. Zamanında bu ülkede hüküm sürmüş kadim medeniyetlerin yeraltında kalan hususlarının tespitini Avrupalı gelmiş, yapmış. Bizim arkeolojik kazılarımızın çoğu Alman kaynaklı. Biraz önce öğrendik ki bizim biyolojik çeşitliliğimizi de yine Avrupa tespit etmiş. Bu bizim için bir eksikliktir. Eksik olan kısımların bizim tarafımızdan tamamlanması geleceğe daha da ümitle bakmamızı sağlayan bir husustur diye konuştu.
Türkiyenin biyolojik zenginliğinin kayıt altına alındığı Nuhun Gemisi veri tabanı hakkında da konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir Burada ortaya çıkan zenginlik 7den 70e milletimizin tamamına yansıyacak bir zenginlik olacak. Biz mülki idare olarak bazen farklı bakıyoruz. Biyolojik çeşitlilik deyince aklımıza bu konudaki hırsızlıklar, kaçakçılık da geliyor. O da bize önemli bir görev olarak kendi alanımızda bizim var olan zenginliğimizin kaçak yollardan yurtdışına çıkarılması da bizim kaybımız. Buna da engel olmak için kolluk birimlerimizin gayretleriyle korunan ve nakli yasak olan hususlarda da gerekli çalışmayı yapıyoruz. Buradan elde edilen sonuçların herkesin ulaşabileceği Nuhun Gemisi adlı veri tabanına işlenmesi söz konusu. Dini inançlarımıza göre bir Nuh Tufanında insanlığın devamını sağlayacak olan her canlıyı birleştiren Nuhun Gemisinin buradaki bütün bilgilerin, verilerin de kaydolacağı bir veri tabanı olması da bu işin önemine dikkat çekme açısından çok önemli. Böyle bir gemiye kaydolmak insanlığın geleceğini kurtaracaktır diye düşünüyorum şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Flora; Damarlı Bitkiler Uzmanı Doç. Dr. Selami Selvi, Kütahyanın florasının genel durumu hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.
Çınar otelde düzenlenen çalıştaya Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyoçeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni Çatal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdür Yardımcısı Mücahit Eracar, projede görev alan uzmanlar ve akademisyenler katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.