16.7.2017


Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz hain kalkışmasının 1. yıl dönümünde Kütahya tek yürek oldu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü etkinlikleri kapsamında demokrasi nöbeti tutuldu.
Genciyle yaşlısıyla meydanı dolduran vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, hep bir ağızdan İstiklal Marşını okudu.
Daha sonra 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı belgesel dev ekrandan halka sunuldu. Zafer Meydanına akın eden binlerce vatandaş 15 Temmuz kalkışmasının 1. yıl dönümünde FETÖye tepki gösterdi.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda Bekir Develi Darbe Üstüne Darbe konulu konferans verdi, 15 Temmuz hakkında katılımcılara bilgiler sundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 15 Temmuz Şehitler Köprüsündeki konuşması da canlı olarak dev ekrandan Zafer Meydanında demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara sunuldu. Büyük ilgi ve coşkuyla izlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dakikalarca alkışlandı.
15 Temmuz 2016 gecesi hayata veda eden 250 şehidin isimlerinin tek tek okunduğu etkinlik 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir yanında okunan salayla devam etti, şehitler için okunan Kuran-ı Kerimlerin hatim duası yapıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Demokrasi Nöbetinde Kütahya Mehteran ekibi, Aykut Kuşkaya, Grup Genç de sahne aldı.
Demokrasi nöbetinin ilk konuşmasını AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş yaptı. Çetinbaş, Bizler evlerimizde televizyondan izlediğimizde kalkışmanın ilk anlarında ne işi var bu tankların, bu askerlerin Ankara caddelerinde, İstanbul sokaklarında, o günkü ismiyle Boğaziçi köprüsünde diyeli tam bir yıl oldu. Ömer Halisdemir, bir kalkışmayı öngörüp Özel Kuvvetler Komutanlığını işgal etmeye gelen Semih Terziyi kahramanca vurup şehadete yürüyeli bir yıl oldu. Tam bir yıldır anneler, babalar çocuklarına hasret. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Halkımı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum. Siz dimdik durun yeter hiçbir zaman halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım diye bir yıl oldu. O günden bugüne çok şey değişti ama içimizde hainlere karşı duyduğumuz nefret hiç değişmedi. Her gün artarak devam ediyor. Biz FETÖyü de memlekete verdikleri zararı da hiçbir zaman unutmayacağız. Sizlerin kahramanlıklarını, seçilmiş liderimize, vatanımıza sahip çıkışınızı hiç unutmayacağız dedi.
Bütün terör örgütlerinin karşısında duracaklarını ve Türkiyenin hiçbir zaman diz çökmeyeceğini belirten Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Sözlerimin hemen başında 15 Temmuz gecesi şehit olan tüm Kardeşlerimize Allahtan rahmet, tedavileri halen devam eden gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bugün 15 Temmuzdaki şanlı direnişimizi anıyoruz. 15 Temmuz denilince hem hain bir darbe ve işgal girişimini, hem de bu milletin o kutlu direnişini, o asil kıyamını hatırlıyoruz. Hatırlayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Adı sanı ne olursa olsun, hangi ideolojiden, hangi kaynaktan beslenirse beslensin, terör örgütlerinin birbirinden farkının olmadığını vurgulayacağız. FETÖnün de, PKKnın da, DEAŞın da DHKP-CNİN de karşısında olacağız. Batının Ortadoğu diye tabir ettiği bu bölgede para baronları güçlü bir Türkiye istemiyor. Türkiye, Osmanlıdan beri onların gözünde hep oyuncuydu. Ne zaman oyun kuran olmaya başladık, o zaman bize dur demek istediler. 15 Temmuz gecesi hangi ülkelerin askerlerinin işgal için beklediğini artık bilmeyen kalmamıştır. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız şeklinde konuştu.
15 Temmuz gecesi ihaneti ve sadakati birlikte yaşadık diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, halka kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Vali Nayir, Bu toprakların gördüğü en büyük ihanete baş eğmeyeceğini, prim vermeyeceğini gösteren, bu meydanı bir yıl önce bu amaçla dolduran çok kıymetli Kütahyalılar, daha sonra devam eden Demokrasi Nöbetlerinde de bu meydanımızı hınca hınç doldurdular. Bugün de böyle bir olayın yıl dönümünde bunu unutmamak ve unutturmamak için yine bizleri burada yalnız bırakmadılar. Kütahyalı hemşehrilerimizin bu gayretini, bu cesaretini, bu fedakarlığını huzurlarınızda tebrik ediyor, saygılar sunuyorum. Üzerinde bin yıldır yaşadığımız bu topraklar cefaya, sadakate, güzel duygulara ait birçok örneği dünyaya misal olacak şekilde milletimiz tarafından işlenmiş ve gösterilmiş ama ne yazık ki yine bu topraklarda ihanete, nankörlüğe ait örnekleri de görüyoruz. Bizler hem vefadan, sadakatten hem de ihanetten ve nankörlükten ders almasını bilmeliyiz. Hayatımızda önemli bir yer tutan 15 Temmuzda bu ikisini birlikte yaşadık. Bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin vermiş olduğu üniformayı giyen ihanet şebekelerinin başlattığı bir kalkışmayı birlikte yaşadık. Bu alanları dolduranların tepkisini çeken bu ihanetten sonra milli iradeye sahip çıkma, direnme meylini, o başarıyı da yine aynı gece yaşadık. Bizler aynı gecede hem hüznü hem sevinci birlikte yaşadık. Bu topraklardaki yaşayan herkes buna şahit oldu ve gelecekte de bunların yaşanabileceğine dair endişelerimizi muhafaza ediyoruz ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şehitler Köprüsünün ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden 15 Temmuz 2016 gecesi Meclise ilk bombanın atıldığı saat olan 02:37de halka hitap etti. Erdoğanın Gazi Meclisindeki o konuşması da Zafer Meydanındaki halk alandaki dev ekrandan takip etti. Daha sonra Kütahya Belediyesi tarafından halka yemek ikramı yapıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın konuşmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar sabah namazını da Zafer Meydanında kıldı. Kılınan sabah namazının ardından Kütahya Belediyesi tarafından vatandaşlara simit ve çay ikram edildi.
Zafer Meydanındaki demokrasi nöbetine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.