28.7.2017


Yunus Emre Enstitüsü ile Dumlupınar Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği 23 Temmuz - 20 Ağustos 2017 tarihlerinde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (DPÜ-TÖMER) eğitim alacak 10 farklı ülkeden gelen 20 öğrenci Belediye Başkanı Kamail Saraçoğlunu ziyaret etti.
Dumlupınar Üniversitesi Tömer Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Adıyaman programın Türkiyede her yıl düzenlendiğini ve bu yıl 24 Temmuz - 20 Ağustos 2017 arasında gerçekleşecek olan Türkçe Yaz Okuluna 57 ülkeden 700 kişinin katılımıyla başlandığını ifade etti. İletişim dili olarak Türkçenin kullanılacağı bu organizasyonda, öğrencilerin hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme imkânı bulacaklarını belirtti. Öğrencilerin, Kütahya Programında ise Aizanoi Antik Kenti, Gediz Murat Dağı, Domaniç ve Kütahya Konakları gibi tarihi ve kültürel etkinliklere katılacağını ve DPÜ Tömerin de üç hafta boyunca öğrencilere Türkçe öğretimi vereceğini ifade etti. Türkçe Yaz Okulunun, Türkiye'nin farklı illerinde eğitim veren ve Yunus Emre Enstitüsünce koordine edilen 23 üniversitenin katılımıyla düzenlendiğini ve şehirlerdeki programın sonunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesini ziyaret edecek öğrencilerin sonrasında İstanbul'da yapılacak olan "Türkçe Bayramı" etkinliğiyle ülkelerine döneceklerini söyledi.
İran, Afganistan, Mısır, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Cezayir, Makedonya, Arnavutluk, Ukrayna gibi farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile tek tek tanışan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Türkiye ile sizin ülkelerinizde olan aramızdaki sınırları Biz sanal olarak görüyoruz. Sizleri gönül Coğrafyamızda her zaman kalbimizde bizimle birlikte olarak hissediyoruz, dedi.
Kütahyanın huzurlu bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Saraçoğlu; Kütahya güvenlik problemi olmayan, Gecenin en geç saatlerine kadar hemşehrilerimizin dışarıda gezebildikleri güzel bir Şehir.
Aizanoi, Zeus Tapınağı ve Frig vadisi hakkında öğrencilere bilgiler veren Başkan Saraçoğlu; 7000 yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Şehrimiz Tarihi ve Kültürel açıdan da çok zengin bir yerdir, dedi.
Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ayrıca Türkiye'yi, kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak adına gerçekleştirilen çalışmalarından dolayı Yunus Emre Enstitüsü yetkililerini tebrik etti.
Daha sonra 10 farklı ülkeden gelen öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayan Başkan Saraçoğlu, fotoğraf çektirmek isteyen öğrencilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.