20.8.2017


Kütahya Belediyesi ile Germiyan Okçular Tekkesi tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Geleneksel Germiyan Türk Oyunları Festivalinin son gününde sporcular ödüllendirildi.
Atlı Okçuluk gösterileri, Cirit Oyunları, Karakucak ve Yağlı Güreş gösterileri, Mas Güreşi, Aşık Oyunları ve Mangala gibi Ata sporlarımızın gösterilerinin yer aldığı 3. Geleneksel Germiyan Türk Oyunları Festivali ödül töreni renkli görüntülere sahne oldu. Sporcuların gösterilerinin ardından konuşmalara geçildi.
Festivalin Türkiye de rekor katılım ile Kütahya Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Bu yıl 3.sü düzenlenen festivale 90 farklı kulüpten toplam 856 geleneksel okçu ve 100 tanede Geleneksel Türk oyunlarından katılan sporcunun katıldığını aktardı.
Kütahyayı geleneksel spor dallarında en iyi noktalara getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Saraçoğlu; Atalarımızdan miras kalan bu değerlerimizi geleceğe taşımak, genç nesillerimizle buluşturmak bizlerin en önemli görevleri arasında diye düşünüyorum.
Festivalimizin kapsamındaki bütün oyunlara ve gösterilere ülkemizin dört bir yanından ve farklı ülkelerden, 90 farklı kulüp ve bin dolayında sporcu kardeşimiz iştirak ettiler. Ben geleneksel spor dallarımızla ilgilenen, bu branşlarda kendini geliştiren bütün gençlerimizi dereceye girsin girmesin hiçbir ayrım yapmadan başarılı kabul ediyorum. Bu sebeple tüm katılımcı kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizler uzun yıllar Anadolu Beylerbeyliği yapmış ve Sancak Merkezi olmuş bu topraklarda, kültürel değerlerimize sahip çıkmak, geleneklerimizi geleceğe taşımak adına bu gibi çalışmaların sayısını ve kalitesini artırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Amacımız Kütahyayı geleneksel spor dallarında en iyi noktalara getirmek, tüm çalışmalarımıza bu yönde devam edeceğiz dedi.
3. Geleneksel Germiyan Türk Oyunları Festivaline Şeref Konuğu olarak katılan Dünya Etnospor Konfederasyonu Bilal Erdoğan yaptığı konuşmada Batı medeniyetinin kültürel sahalara da yayıldığına dikkat çekti. Anadolunun geleneksel spor dallarına sahip çıkmanın önemine değinen Erdoğan, Çok köklü geçmişe sahip bir milletiz ancak şuanda kültür coğrafyamıza veyahut da kültürel gerçekliklerimize baktığımız zaman giyim kuşamımızdan, daha çok ilgi gösterdiğimiz sporlara, dinlediğimiz müziklerden ekranlarımızı işgal eden yapımlara kadar bakıyoruz köklü geçmişimize dair çok az şey bıraktılar. Son yıllarda birkaç dizi, birkaç filmle belki bu rüzgar tersine dönmeye başladı ama çok yazık binlerce yılın birikimi egemen Batı kültürünün taarruzu altında yok olmaya mahkum bırakılmaya çalışıldı. Şimdi hamdolsun ülkemizin ekonomik gücünün artmasıyla, özgüveninin güçlenmesiyle, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok daha büyük iddialara soyunmasıyla beraber hamdolsun kültür sahasında da kendi sporlarımız, kendi filmlerimiz, kendi müziklerimiz, kendi estetik anlayışımız yeniden canlanmaya başladı. Bu bakımdan geleneksel sporlarımıza yeniden sahip çıkıyor olmamız çok önemli ifadelerini kullandı.
Kültürel sahaların Batı medeniyeti tarafından kuşatılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizen Bilal Erdoğan, Bugün dünyada futbol, voleybol, basketbol, beyzbol, Amerikan futbolu en büyük endüstrilere sahip olan, en çok reklam gelirine sahip olan, en çok seyircisi olan bu sporlar acaba tarih boyunca bulunmuş en mükemmel sporlar oldukları için mi bu konumdalar? Kesinlikle hayır. Bugün dünyada egemen olan Batı kültürünün, medeniyetinin kültürel nüfuz enstrümanları oldukları için böyleler. Bizim hamdolsun bağımsızlığımız var, Türk Milleti hiçbir zaman bağımsızlığını kaybetmedi. Biz Türk Milleti olarak bu bağımsızlığımızı kültür sahasına da taşımalıyız. Sporlarımız bizim terbiyemizin de değerlerimize, geçmişimize uygun olmasını sağlayacak. İşte yağlı güreşler. Kaybeden kazananın büyüğüyse, kazanan kaybedenin elini öpüyor ya da ciritte affedene puan veriliyor. Batının sporlarında bu var mı? Batının sporu her ne pahasına olursa olsun kazanmaya yönelik. Bizde ise ülkenin ve insanın gelişmesine yönelik. Bu yüzden bugün dünyada centilmenliği ön plana çıkarmaya, dopingle mücadele etmeye çalışıyorlar. Anadolunun dört bir yanında geleneksel spor merkezlerinin oluşması için de ilgililere projeleri aktarıyoruz. Hamdolsun geçtiğimiz 4-5 yıldır okçuluğa, geleneksel sporlara ilginin arttığını görüyoruz. Bu elbette bizim kültürel bağımsızlığımızı kazanmamızın yolunda çok önemli bir evre. İnşallah bunun artarak ilerlediğini göreceğiz şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ödül takdim törenine geçildi.
Germiyan Geleneksel Ata Sporları Genel Klasman 6-12 Yaş kategorisinde birinci Bağcılar Belediyesi Geleneksel Okçuluk Kulübünden Magjan Canaltay, ikinci Tarsus Kutalmışoğlu Geleneksel ve Atlı Okçuluk Kulübünden Muhammed Burak Akgöl, üçüncü ise Okçular Vakfı Kulübünden Eren Seis oldu.
Germiyan Geleneksel Ata Sporları Genel Klasman 12-16 Yaş Bayanlar birincilik ödülünü Akşehir Selçuklu Spor Kulübünden Sümeyye Esma Nur Güntay, ikincilik ödülünü Sipahi Atlı ve Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneğinden Sıla Kayrak, üçüncülük ödülünü Gönen Okçuluk Kulübünden Rabia Aslan aldı.
Germiyan Geleneksel Ata Sporları Genel Klasman Erkekler birincilik ödülünü Karesi Atlı Okçuluk Kulübü adına Şeref Tekbaş, ikincilik ödülünü Akşehir Selçuklu Spor Kulübünden Varol Türkoğlu, üçüncülük ödülünü Akşehir Selçuklu Spor Kulübünden Atilla Göçer aldı.
Germiyan Geleneksel Ata Sporları Genel Klasman Bayanlar birincisi Okçular Vakfı Spor Kulübünden Fatma Ayvacı, ikincisi Sipahi Atlı ve Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneğinden Melike Karalı, üçüncü ise Okçular Vakfı Spor Kulübünden Kübra Balaban oldu.
Germiyan Geleneksel Ata Sporları Genel Klasman 12-16 Yaş Erkekler birincisi Okçular Vakfı Spor Kulübünden Emir Kayabaş, ikincisi Nasreddin Hoca Atlı Okçuluk ve Spor Kulübünden Mevlüt Mavcıoğlu, üçüncülük ödülünü ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübünden Bilal Konyalı aldı.
Başarılı sporcuların kupa ve madalyaları Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Kütahya Belediyesi Atlı Spor Kulübü Tesislerinde düzenlenen ödül törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Cevdet Korkmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, Murat Arık, Fatih Kölgeli ile Ali İhsan Ertaş, Germiyan Okçuluk Tekkesi Kulübü Başkanı Halil Kuru, Germiyan Geleneksel Ata Sporları Kulübü Başkanı Selim Erdoğan, STK Temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.