31.8.2017


Gazi Mustafa Kemal Atatürkün başkomutanlık ettiği, 30 Ağustos 1922de kesin zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 95. yıl dönümü topraklarımızın düşman işgalinden kurtarılıp, Türkiyenin temellerinin atıldığı Kütahyada büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandı.
Törende, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan ile Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu tarafından tören birlikleri denetlenerek, halkın bayramı kutlandı.
Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisiyle başlayan kutlamalar saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Törende Dünya Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma 1.si Hafız Alpcan Çelik, şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okudu.
İl Müftüsü Hüseyin Hazırların duasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Asım Okat bir konuşma yaptı.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının Bakanlık düzeyinde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ahmet Asım Okat, Son 3 yıldır kutlamaların bakanlık düzeyinde oluşu ve diğer illerden gelen misafirlerin katılımları bizleri ziyadesiyle memnun etse de bir Kütahyalı gazi olarak kuruluş ve kurtuluşun simgesi olan bu topraklarda Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı ve Genelkurmay Başkanımızı da aramızda görmek istediğimizi iletmek istiyorum. Dumlupınarın tarihimizdeki önemine yakışır rehberlik, müze, restorasyon ve gerekli sosyal tesisler ile tanıtımının evrensel düzeyde yapılması için gereken adımların atılmasını canı gönülden istemekteyiz. Ulus olarak kutsal değerlerimizi tarih boyunca ne pahasına olursa olsun savunmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Düşmanlarımızın ve hainlerin emellerine dur diyebilmek için şanlı tarihimizde de olduğu gibi birliğimiz, beraberliğimiz ve vatan sevgimiz bu oyunları boşa çıkaracaktır. O günlerden bugüne mesajımız hep aynı: Bu uğurda yüzlerce, binlerce şehit ve gazi verdik vermeye de her zaman hazırız dedi.

Daha sonra konuşan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir; 1922 yılı Ağustos ayında bu topraklarda bağımsızlık mücadelesi verenlerin heyecanı, duygusu ve coşkusu ile Zafer Bayramınızı kutluyorum. Yeryüzünde, üzerinde bulunduğumuz bu kutsal topraklar kadar, Vatan olmayı hak etmiş başka bir toprak parçası yoktur diyen Vali Nayir, törene katılan herkese teşekkür etti, Bu kutsal topraklara gelerek bu özel günümüzü bizimle paylaşan başta Sayın Bakanlarımız olmak üzere tüm misafirlerimize hoş geldiniz der, şükranlarımı sunarım dedi.

Türkiyenin 30 Ağustosta savaştığı düşmanla 15 Temmuz 2016da yeniden karşılaştığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kanımızın son damlasına kadar vatanımıza sahip çıkacağız dedi. Vatan topraklarının kolay kazanılmadığının altını çizen Bakan Eroğlu, Aziz Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Samsuna çıkarak istiklalimizin, istikbalimizin ilk meşalesini yaktı. Neticede düşman ilk defa Anadoluda durdurulmuş ve milletimizin makus talihi değişmiştir. Artık büyük taarruz zamanıdır. Aziz Atatürk Akşehire geldi, daha sonra karargahını Şuhuta kurdu ve 26 Ağustos sabahı büyük taarruz olarak kararlaştırıldı ve Atatürk, Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri! emrini verdi. 30 Ağustosta burada muhteşem bir zafer kazanıldı düşman 9 Eylülde İzmirden denize döküldü. Bu vatan kolay kazanılmadı. Her zaman uyanık olmak zorundayız; su uyur düşman uyumaz. Aynı düşman geçen sene 15 Temmuzda da Türkiyeyi işgal girişimine teşebbüs etti ancak mensubu olmaktan gurur duyduğum kahraman milletimiz büyük bir cesaret ve fedakârlıkla işgal girişimini başarısız kıldı. Vatanını, milletini seven kahraman askerlerimize ve emniyet teşkilatımıza gönülden teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın cesareti, Başbakanımızın ve milletvekillerimizin kararlılığı sayesinde 15 Temmuzdaki alçak kanlı darbe girişimi püskürtüldü. Hepimiz kanımızın son damlasına kadar bu vatana sahip çıkmaya devam edeceğiz ve bu topraklarda şanlı bayrağımız ilelebet dalgalanacaktır. 21. asra mührünü vuracak olan millet Türk milletidir, buna yürekten inanıyorum şeklinde konuştu.

30 Ağustos Zaferinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından yazılan bir destan olduğunu vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bu millete asla diz çöktüremeyecek, boyun eğdiremeyecekler dedi. 15 Temmuz gecesi milletin gücünün silahları yendiğini dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, 30 Ağustos Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muhaberesi, Türkiye Cumhuriyeti temellerinin atılmasında en önemli zaferlerden bir tanesi. 30 Ağustos zaferi, Türkiye Cumhuriyetini geleceğe güçlü adımlarla taşımak için yazılmış bir destandır. 30 Ağustosta askeri zekasını milletiyle birleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yazdığı bir destandır. Bugün bu topraklardayız. Bu sabah Cumhurbaşkanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız, Başbakanımız ve diğer protokolle birlikte Atamızın huzurundaydık. Bu toprakları, bu yüce vatanı korumak ve kurtarmak için ortaya konan destansı mücadeleyi saygıyla andık. Buradaki coşku, heyecan ve vatandaşlarımızın, gençlerimizin gösterdiği ilgi bizleri çok memnun etti. Bu millet onlarca destan yazdı. Çanakkalede, 30 Ağustosta, 15 Temmuzda destan yazdı. Dünya bu milletin kahramanlıklarını okumakla vaktini geçirecek. Şunu unutmayalım; Hiç kimse bu millete diz çöktüremez. Hiç kimse bu millete boyun eğdiremez. Milletimizle gurur duyuyoruz. Biz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. 15 Temmuzda da bu millete asla diz çöktüremeyeceklerini gösterdik. Milletimiz darbe yapanlara darbe yaptı 15 Temmuz gecesinde. O gece milletin gücü silahın gücünü yenmiştir. Biz, geleceğimize, gençliğimize, milletimize inanıyor ve güveniyoruz. Bu kutsal topraklar, vatan için toprağa düşen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit düşen herkese Allahtan rahmet diliyorum diye konuştu.

Konuşmaların ardından 30 Ağustos Büyük Zafer Koşusunda dereceye giren sporcuların ödülleri Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından verildi.

Kutlamalar, Gençlik Merkezleri Arası Şiir Okuma Yarışmasında dereceye girenlerin şiirlerini okuması, Osman Ekşi şefliğindeki Kahramanlık Türküleri konseri ve Kütahya Halk Eğitim Merkezi Ferace Halk Oyunları Topluluğunun gösterileriyle devam etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, tören birliklerin geçişi ile sona erdi.
Kütahyanın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköydeki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, askeri ve mülki erkan, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve Türkiyenin 81 ilinden binlerce genç katıldı.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.