26.9.2017


Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Temsilcileri ile buluşmak üzere Kütahyaya gelen Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğluna nezaket ziyaretinde bulundu.
Ziyarette AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ile Ahmet Tan, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler ile Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık, Fatih Kölgeli ve Ali İhsan Ertaş hazır bulundu.
Ziyaretin amacı hakkında bilgiler veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Yeni dönemde özellikle STKların önemiyle ilgili daha aktif, daha dinamik ve şehrine daha faydalı bir çalışma yapmak istiyoruz dedi.
STKlarla gerçekleştirilen buluşmalarda sorunların anında alındığına ve çözüm bulduğuna değinen Karacan, Buradaki esas amacımız milletvekillerimizle, İl Başkanlığımızın koordinatörlüğünde Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak STKları dinlemek. Hep biz konuşuyoruz, bu kez onları dinleyip, fikirlerini alalım. Yeni dönemde özellikle STKların önemiyle ilgili daha aktif, daha dinamik ve şehrine daha faydalı bir çalışma yapmak istiyoruz. Sorunların anında alındığı ve iletildiği bir mekanizma oluyor ve bağlantıyı sağlamış oluyoruz. Kabulünüz ve güler yüzünüz için çok teşekkür ediyoruz ifadelerini kullandı.
Nezaketlerinden dolayı Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacana teşekkür Başkan Saraçoğlu çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Kütahya Belediyesi şuan itibariyle 306 milyon bir bütçesi var ve diğer illere baktığımız zaman memur ve işçi sayımız çok çok düşük, %11 gibi bir rakam. Taşeron işçilerde kattığımız zaman %28 %29 civarında yani hükümetimizin devletimizin ön gördüğü %30 üstünde değil bunu sınırda tutmaya gayret gösteriyoruz.
Eskişehir ile yakından ilgilendiren en önemli projelerden bir tanesi arıtmayla ilgili arıtma çok çok önemli çünkü tüm Eskişehir içme suyunu tüm haznesi Kütahya sınırları içerisinde, dolasıyla bizim buradaki suları doğadan nasıl çıktıysa o şekilde doğaya bırakmak bizim belediye olarak görevlerimizden bir tanesi ve geldiğimizden günden itibaren önem verdiğimiz projelerden biri. Allahın izniyle 2 ay içinde bitecek bir projeyi artık bitirme aşamasına geldik. 65 milyonluk bir proje inşallah bittiği anda 458 bin kişinin atık suyunu arıtabilecek bir kapasiteye sahip bir tesis olacak.
Bu arada tabi şuanda sizi ağırladığımız mülk iş merkezi. Burada hizmet vermeye gayret gösteriyoruz. Yeni bir hizmet binamızın inşaatına da başladık. 2018in Mayıs ayında inşallah çok güzel bir Selçuklu mimarisi ile kendi mimarimizin karışımı olan bir binayı Halkımız hizmetine sunacağız. Biz Kütahya Belediyesi olarak 11 yerde hizmet vermeye gayret gösteriyoruz. Bunu tek çatı altında toplama imkanımız var inşallah. Biz Kütahya Belediyesi olarak sivil toplum örgütleriyle her zaman bir araya gelmeye gayret gösteriyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın her projemizde onlara kapımızın açık olduğunu her daim dile getirdik ortak çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bazen ufak tefek sıkıntılar olsa da çok öne çıkan sıkıntılar değil bir şekilde çözüyoruz.
Biz şehrimizin sanayisinin gelişmesi noktasında Hem 1. Organizede hem 2. Organizede Kütahya Belediyesi olarak görev alıyoruz.1. OSB benimde yönetim kurulu başkanlığı yaptığım bir bölge ve orda artık parsellerimiz doldu sadece 2 parselimiz kaldı. Doluluk oranı 5 bin metrekare ve 10 bin metrekare bir alan. 2. Organizede doluluk alanları bitiyor. Ulusal basına da yansıdı son günlerde bizim de motivasyonumuzu etkileyen yaklaşık bir buçuk yıldır üzerinde durduğumuz bir Avusturya firmasının Kütahyaya yatırım kararı alması görüşmelerin olumlu bir şekilde neticelendirmemiz ve kararı geçen Perşembe günü de arsa tahsisi gerçekleşti. Büyük bir kağıt fabrikası 500bin metrekare fabrika kurulacak 300 milyon Euroluk bir yatırım Kütahyada olacak buda 2. Organizenin artık %90 doluluk oranında ilk geldiğini gösteriyor. Diğer 3. Organize ve zafer organizede devam edecek inşallah.
Aynı zamanda Kütahyaya özgün sanatçının ve kültürün şehri diye dile getiriyoruz. Kültürümüze sahip çıkma geçmişimize sahip çıkma adına çalışmalar yapıyoruz. Bunun yanında çinicilik çok çok önemli. Türkiye genelinde Dünyada, Kütahyayı da hem çini hem el sanatlarıyla ilgili UNESCOda yaratıcı şehirler arasına girme konusunda 2 yıldır bir çalışmamız vardı. Geçen haziran ayında Kütahya Belediyesi öncülüğünde müracatımızı gerçekleştirdik. Oradaki görüşmeleri tamamladık arkadaşlarımızı Japonya Amerikaya Güney köredeki o yaratıcı şehirler ile ilgili görüşmeler iyi niyet mektuplarını aldık. Orda geçen hafta itibariyle de Sayın vekilimiz İshak beyde vardı. Daha önce Şükrü beyle de gitmiştik. Pariste bir konferans düzenlemiştik çiniyle ilgili çok olumlu tepkiler aldığımızı düşünüyoruz inşallah. Ekim ayı sonunda yaratıcı şehirler arasına girersek bu manada da Kütahya artık tescillenmiş olacak inşallah. UNESCO tarafından da bir Gaziantep var şuanda gastronomi konusunda 2. Şehir biz olacağız giremesekte o süreç devam edecek. Bu sektörde bizim 6 binin üzerinde çalışanımız var. Aileleri ile birlikte 45 bin kişi ediyor ve çok önemli sanatçılarımız var. Bu sanatı bizim yaşatmamız devam ettirmemiz gerekiyor. Gelecek nesillere aktarmamız çok önemli . Bazen çini ile seramiği karıştırıyorlar ama bu farklı bir el sanatı. Bunun bir örneği yok, tek yani bu gördüğünüz tabaklar tek bir örneği yok. Yani onun için dünyada buna önem veriyor. Bu manada biz kendi kültürümüzü yaşatmak istiyoruz. Bizde belediye olarak tüm alt yapıyı tüm bu konuyla ilgili üstümüze düşen görevi yapmayı gayret gösteriyoruz.
Sizi Şehrimizde görmekten dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum, Ziyaretinizden dolayıda ayrıca teşekkür ediyorum, dedi.
Ziyaret sonrası Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan günün anısına birbirlerine hediye takdim ettiler.
Ziyaret, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.