6.10.2017

Kütahya Belediyesi ve Hacı Bektaş-ı Veli Derneği tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Alyans Düğün Salonun da ‘Geleneksel Aşure Günü’ etkinliği düzenlendi.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş-ı Veli Derneği Başkanı Niyazi Togan “bu yılda Kütahya’da milli birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla Kütahya Belediyesi ile beraber aşure gününü düzenlediklerini kaydetti.
Daha sonra aşure günün de söz alan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da Geleneksel Aşure Günü etkinliğini Hacı Bektaş-i Veli Kültür Derneği ile ortaklaşa düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
Başkan Saraçoğlu, Kerbela’nın bütün İslam aleminin ortak acısı olduğunu söyledi. Kütahya'daki birlikteliğin bütün topluma yansıtılması gerektiğini de belirten Başkan Saraçoğlu, “Bizleri ayrıştırma noktasında elinden gelen tüm gayreti gösteren kişilere, ülkelere fırsat vermememiz gerektiğini özellikle söylemek istiyorum. Bizi aynı teknede tutan ve bizi bir hamur gibi yoğuran değerlerin öne çıkması, onları önümüze koymamız daha anlamlı. Biz, burada tek Allah’a inanıyoruz, peygamberimiz tek, kıblemiz tek, kitabımız tek. Bu değerler bizim için çok önemli. Bizi birleştiren değerleri daha çok öne çıkarmamız gerekiyor. Acı olaylar yaşandı. Kerbela yalnızca belli bir kesimin değil, tüm İslam aleminin yüreğinde bir sızıdır. Hz. Hüseyin efendimizin ismi her yerde vardır. Hala ismini koymaya, yaşatmaya devam ederiz. Hz. Ali’yi, Hz. Hasan’ı ve ondan sonra gelen ehl-i beyti. Fakat onları katleden, onları yok etme konusunda hareket eden bir Yezid’in ismini hiç duydunuz mu, o ismi koyan oldu mu? Olmadı. Bu çok önemli. Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin hepimizin. Onlar bizim canımız, onlar bizim önderimiz. Onun için biz sizlerle beraber olmaktan ve bu etkinliği beraber yapmaktan memnuniyet duyduk. Ayrımcılık ve ötekileştirmenin bizde yeri yok. İnşallah bu birlikteliğimizi toplumun bütün kesimlerine yansıtırız”
“Muharrem ayı ve aşure günlerinin Türk-İslam geleneğindeki yeri büyüktür. Kütahyalı hemşerilerimin ve İslam âleminin Muharrem ayını kutluyorum. Çok bereketli bir aydayız. İnşallah bu ayın feyzinden ve bereketinden hepimiz faydalanırız. Muharrem ayının dayanışma, paylaşma ve muhabbet ayı olduğunu vurgulayarak, ‘aşure birçok çeşidin bir araya gelmesiyle oluşan, çok lezzetli bir tatlıdır. Bu bizlere farklılıklarımızla beraber bir arada yaşama kültürünün lezzetini anımsatır. Bu yüzden bugünün anlamı çok değerlidir, bizde paylaşmaya, hoşgörüye, birlik ve beraberliğe dikkat çekmek istiyoruz”. Dedi
Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasına, “Muharrem ayınızı ve Aşure Gününüzü kutluyor, tuttuğunuz oruçlarınızın kabul olmasını diliyorum” ifadeleriyle başladı. Bu Anadolu coğrafyasındaki kültürümüzü oluşturan bütün ögeler aynı şekilde kıymetli ve değerli. Bin yıldır bizlere vatan olmuş bu coğrafyada, bu topraklarda elbette ki Hacı Bektaşi Veli’nin öğretilerinin bugüne kadar gelmemizde, birlik ve beraberliğimizde çok önemli bir yeri olmuş, bu etki bugün de hala aynı şekilde devam ediyor. Derneğimiz burada bunu yapıyor. Bizim kültürümüzde önemli olan bu duyguları yeni nesillere aktarmak, günümüz insanına da yaşatmak için bir gayret sarf ediyor” diye konuştu
Konuşmaların ardından Alevi Dedesi Cafer Erdoğdu ile İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın duasının ardından konuklara aşure ikram edildi daha sonra Kütahyalı Şair İsa Kahraman’ın şiir okuduğu programda, Kütahya Belediyesi Konservatuvarı da mersiye seslendirdi.
Etkinliğe Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Murat Koyak, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Hacı Bektaş-i Veli Kültür Derneği Başkanı Niyazi Toğan ile yönetim kurulu üyeleri, Alevi Dedesi Cafer Erdoğdu, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, STK Temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.