6.10.2017

TÜBİTAK Destekleme Programı kapsamında Kütahya Bilim Sanat Merkezi, Kütahya Belediyesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ile Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen ‘Kütahya Bilimle Şenleniyor’ etkinliklerinin açılış töreni yapıldı.

Doğa bilim ve teknoloji ile ilgili konularda farkındalık oluşturulması, bilimsel bilgiyi topluma eğlenceli ve anlaşılır bir şekilde aktarılması ve toplumun her kesiminden insanların katılımının sağlanması amacıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek olan etkinliklerin açılış töreni Kütahya Bilim Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile birlikte başlayan programın açılışın da konuşma yapan Kütahya Bilim Sanat Merkezi Müdürü Murat Fazıl Akkoç ;” Türkiye'nin bulunduğu coğrafya itibariyle farklı işler başarmak zorunda olduğuna değinen Bilim Sanat Merkezi Müdürü Murat Fazıl Akkoç, “18 milyon aktif öğrenciyi harekete geçirmeye çalışıyoruz” dedi. TÜBİTAK 4007 projesi hakkında da bilgiler veren Akkoç, “Bilindiği gibi TÜBİTAK bir takım projelerde destekler veriyor. Destek verdiği projelerden en önemlileri de 4007. TÜBİTAK, “Yaptığınız proje topluma, canlılara fayda sağlarsa patentini alın ve üretime geçin. Patent alamazsanız faydalı model için başvurun. Bu da olmazsa mutlaka fikri ürün bildirimi yapın” diyor. Dolayısıyla yaşadığımız coğrafya, sancaktarlığını yaptığımız sorumluluklar ve kıymet verdiğimiz değerlere bakarsak artık biz farklı şeyler yapmak zorundayız. Çocuklarımız bir şekilde toplumun dertlerini dert edinmeli ve üretmeli. Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde şuan bulunan 18 milyon aktif öğrenci var. Bunları bir şekilde harekete geçirmek istiyoruz. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in himayelerinde, Kütahya Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürü koordinatörlüğü, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya Kent Konseyi ve Bolu Abant İzzet Baysal, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, yurt içi ve yurt dışında bağlantı kurduğumuz birçok STK ile işbirliği yaparak 4007 projemizi gerçekleştirdik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra Bilim Şenliğin de konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Çağımız da bilgi toplumunun hâkim olduğu, iletişim toplumunun hâkim olduğu bir çağ. Bu çağda öne çıkmanın yolu bilimde öne çıkmak. Bu da çocukluktan başlayan bir çalışmayla olması gerekiyor.Sahip olduğumuz bu kıymetli beyinleri, öğrenme becerileri farklı olan çocuklarımızı bu okulda öğretmenlerimiz ve onların velilerinin desteğiyle en iyi şekilde yetiştirirsek bu tür açılan şenliklerde daha farklı örneklere, daha farklı güzelliklere hep birlikte sahip olacağız diye düşünüyorum. Burada yapılan çalışmada emeği geçen öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü kutlamak istiyorum. İnşallah hepimize geleceğe daha güvenle, daha ümitle bakmak duygusunu aşılayacak buradaki çalışmalar. Bizlerin de buna ihtiyacı var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından programa katılanlar, stantları gezerek bilgiler aldı. Programda, sahne gösterileri de yapıldı.

Etkinlikler kapsamında uyum programını başarıyla tamamlayan 153 öğrenci de belgelerini aldı. Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin belgeleri Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş protokol üyeleri ve öğretmenleri tarafından verildi.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kaan Erarslan, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.