10.10.2017

Kütahya Belediyesi, 2017-2018 Kültür Sanat sezonunun açılışında kültürel ve sanatsal faaliyetlerin toplumun her kesimine ulaşması ve yeni sezona neler yapılacağı hakkında bilgi vermek amacı ile Belediye sosyal tesislerinde açılış yemeği düzenledi.
Sezon açılışı Kütahya Belediyesinin 2016-2017 Kültür ve Sanat Sezonu faaliyetleri ile 2017-2018 Kültür ve Sanat Sezonu planlarının yer aldığı video sunumuyla başladı.
Bir çok ünlü ismin katıldığı Kültür Sanat sezon açılış yemeğinde konuşan ünlü Televizyon Sunucusu İkbal Gürpınar; İstanbulda trafikte kültürel faaliyetlere ulaşmak zor oluyor. O yüzden Kütahyadakiler çok şanslı. Televizyonlar ve telefonlar bizi bizden uzaklaştırdı. Ne zaman böyle güzel etkinlikler yapılır, aile çoluğu çocuğuyla oraya gider o zaman özümüze döneriz. Kütahya Belediyesinin böyle organizasyonlar yapması hepimiz için çok kıymetli. Biz özümüze ne zaman dönersek o zaman mutlu olacağız dedi.
Şair, senaryo yazarı, televizyon programı sunucusu ve köşe yazarı olan İsmail Kılıçarslan, Kütahya Belediyesinin kültür ve sanata verdiği önemden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kılıçarslan; Kültür, sanat dediğimiz iş basmakalıp şeylerle devam ediyor ne yazık ki. Biz de Kütahya Belediyesi gibi bu işe önem veren özel belediyeler bulduğumuzda mutlu oluyoruz. Biz Kütahya bir çini şehri diyoruz. Dünyaya Türk mavisini armağan etmiş şehirlerden biri. Bizim, Yeni Türk mavimiz ne olacak? sorusuyla dertlenmenin adı kültür, sanatla dertlenme meselesi. Üretmek lazım yoksa giderek kimliksiz bir toplum haline geliyoruz. Büyük seküler kültür hepimizi yutacak. Dolayısıyla Kütahya Belediyesinin bu değerli çabaları her türlü takdirin üzerinde, dedi.
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Selahattin Taşdöğen en büyük sıkıntılarının illerdeki salon eksikliği olduğunu ancak Kütahyada bu sıkıntıyı yaşamadıklarını söyledi. Kütahyada olmaktan duyduğu mutluluğu paylaşan Taşdöğen, Kütahya halkını seviyorum çünkü tiyatroyu seviyorlar. Tiyatroyu seven bir toplum her zaman ayakta kalır. 2017 yılındayız ve maalesef Türkiyede oynayacak salon bulamıyoruz. Koca koca binalar, AVMler yapıyoruz minik de olsa bir tiyatro salonu yapmayı düşünemiyoruz. Bu bizi üzüyor. Kütahyada mutlu oluyorum çünkü burada tiyatroyu seven, tiyatrodan anlayan, her şeyden önce işin başındaki başkanın ve başka yardımcılarının, çalışanlarının bu işe heveslenmesi, bizleri sizlerle buluşturması önemli. Kendilerine teşekkür ediyorum. Biz artık Kütahyalı olduk hep de böyle gidecek. Sizden rica ediyorum, bizleri sizden ayırmayın, aramıza mesafeler koymayın, tiyatro salonlarını doldurun dedi.
Çocuk ve Aile Terapisti, Psikoterapist Kudret Eren Yavuz, yeni sezonda Kütahyada kadına, aileye dönük, evlere daha çok huzurun girmesi için güzel işler planladıklarını ve güzel bir sezon geçireceklerini dile getirdi.
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Vural Yayan, Kütahya bizim için ayrı bir şehir. Kütahyada olmaktan büyük gurur duyuyoruz. İstanbulda belediyelere görüşmelere gittiğimizde kültür ve sanat etkinliklerinde Kütahyayı örnek gösteriyoruz, dedi.
Son olarak açılış yemeğinde konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Bu konuşmalardan sonra omzumuzda ki yükün arttığını düşünüyorum. Hepinize değerli konuşmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, dedi.
Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Köklü medeniyetimizden aldığımız ilhamın gereği olarak; hizmet yalnızca şehirleri fiziki olarak inşa ve imar etmek değil aynı zamanda gönülleri de, inşa ve imar etmektir. Bu düşünceyle, göreve geldiğimiz gün bir söz verdik; "Kütahya İnşallah Anadolu'nun Kültür Başkenti olacak" dedik. Ve özellikle 3 yıldan bu zamana, bu hedef istikametinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde dolu dolu bir kültür sanat sezonu planlayıp kamuoyuyla paylaşıyoruz. Hamdolsun ki, bu gün burada bu sözü tuttuğumuza sizlerde şahitlik ediyorsunuz.
Belediye olarak, kültür sanat sezonumuzu planlarken bir takım ilkeler ortaya koyduk. Bunlardan en önemlileri şehrimizde yaşayan herkesimden insanın sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu çerçevede, titizlikle planladığımız programlarımızda özellikle çocuklarımızın; değerler eğitimi başta olmak üzere, milli ve manevi alt yapısına katkı sağlamak adına her hafta bu hassasiyet çerçevesinde tiyatro oyunları gerçekleştirdik.
Aile kurumunu güçlendirmek ve bu konuda bilinç seviyesini yükseltmek için hanım kardeşlerimize yönelik çeşitli seminer, konferans programları yaptığımız gibi bu çerçevede yaşam alanları oluşturduk. Gençlerimizin tarih ve kültür medeniyetimizi tanıması için çeşitli programlar hazırladığımız gibi aynı zamanda nitelikli zaman geçirebilecekleri çeşitli sanatsal etkinlikler gerçekleştirdik.
Benimsediğimiz en önemli ilklerden biride, popüler kültürün dayattığı ruhsuz, kimliksiz faaliyetlerden ziyade, kendi köklerimizden beslenerek ve tamamen hem bireysel, hem toplumsal faydalarını göz önünde bulundurarak planladığımız seri programlarımızdır. Düşünce Atölyesi, Anadolu'yu Mayalayanlar, Bu Toprağın Ezgileri, Başlıksız Söyleşiler, Ihlamur Sohbetleri içeriği ve markası tamamen bize ait olan ve her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz programlarımızdır.
Sayın Cumhurbaşkanımızın sık sık işaret ettiği gibi bizde Kütahya belediyesi olarak 2023 hedefleri doğrultusunda büyük kültür ve medeniyet hamlesinin bir parçası olmaya gayret ediyoruz. Kendi sanatçılarımızı yetiştirebilmek için belediyemizin tüm imkânlarını kullanarak tiyatro, müzik, el sanatları alanında ve birçok kültür sanat faaliyeti alanında eğitim çalışmalarına ev sahipliği yapıyoruz.
Bu doğrultuda Belediyemiz göreve geldiğimiz günden beri kimliği olan, geleneği olan kültür sanat faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir. Bu gün burada sezon açılışı yapıyor olabilmek; birikimlerimizin sizlerin katkıları ile başarılı olduğunun ispatı olsa gerek. Sürdürebilir sistematik, kültür sanat faaliyetleri genelde Büyükşehir Belediyelerinden duyarız ne mutlu bizlere ki Kütahya Belediyemiz sizlerin de katkıları ile planlı bir şekilde her sezonun bültenini aylar önceden çıkarıp halkımıza sunabilmektedir.
Sizlere bir sezon açılışı yapacak dolulukta ve bir gelenek oluşturabilecek nitelikte faaliyetler sunabilmemize yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederken bundan sonrası içinde katkılarınızı beklediğimizi bilmenizi isterim, dedi.
Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerindeki açılışa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Kütahyalı iş adamı Rıza Güral, STK Temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı daire müdürleri, ulusal ve yerel sanatçılar ile çok sayıda davetli katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.