25.10.2017


Türkiyede başka örneği olmayan Milli Mücadele Müzesi tarihe ışık tutuyor.

Cedit Mahallesi, Lala Hüseyin Paşa Caddesinde bulunan Özekmekçi Konağında oluşturulan Milli Mücadele Evi, Kütahyanın milli mücadele dönemindeki savaş yıllarını ve bu uğurda verilen mücadeleyi anlatmaktadır. Milli Mücadele Evinde, bu toprakları işgal için uzaklardan gelen sömürgeci devletlerin tutumunu, onlara karşı verilen yürekli ve onurlu mücadelenin hikâyesi anlatılmaktadır.

Cedit Mahallesi Lala Hüseyin Paşa Caddesi üzerindedir. Koruma Bölge Kurulunca 2006 yılında rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri uygun bulunan, özel mülkiyete aitken Kütahya Belediyesince 2007 yılında sahiplerinden satın alınarak 2008 yılında restorasyon uygulamasına başlanan ve 2009 yılında restorasyonu tamamlanan, Özekmekçi Konağı olarak bilinen 19.yy. ortalarına tarihlendirilen zemin+ara kat+ üst kattan oluşan ahşap konakta kurulmuştur.

Milli Mücadele Müzesinde; en önemli safhası Kütahya ili sınırları içerisinde cereyan etmiş olan Türk Milli Mücadelesinin ve milli mücadele sonrasındaki yıllarda yaşanan sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel gelişmelerin serüveni, kronolojik bir şekilde yazı, fotoğraf ve çizimlerin yer aldığı foto blok panolar ve televizyon ekranları aracılığıyla ziyaretçilere anlatılıyor. Alanında Türkiyede bir ilk olma özelliği taşıyan müzede; Genelkurmay Başkanlığından alınan video görüntüleri ve anlatımlar ile Milli Mücadele Dönemi, 10 odalı konakta kronolojik bir şekilde sergileniyor. Açıldığı günden bugüne kadar 25 bine yakın ziyaretçi sayısına ulaşan müzeye okullar ve üniversite öğrencileri ile şehir dışından gelen misafirler ve askerler daha çok ilgi gösteriyor.

Milli Mücadele Müzemiz hafta içi Salı gününden Pazar gününe kadar 08:30-17:30 saatleri arası Ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.