23.11.2017


120 milyon TLlik yatırımla, 2. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) hayata geçecek olan Oluklu Mukavva Ambalaj Üretim Tesisinin temeli törenle atıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Muhittin Ciğer, 2010 yılında ilk yatırım kararı aldığımızda ilk hedefimiz kıymetli bir coğrafyada bulunan Kütahyanın sanayisine katkıda bulunmaktı. Sanayici bir aile olarak elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşündük. Bu noktada Kütahyanın misafirperverliğine teşekkürlerimizi sunuyoruz dedi.
25 bin m2 kapalı alanda faaliyet geçecek üretim tesisinin 110 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını, ilk etapta 160 kişinin istihdam edileceğini aktaran Muhammet Muhittin Ciğer, Kütahyada bulunan kağıt fabrikamızda 153 kişi çalışıyor. Atık kağıdın toplanması, ayrıştırılması, nakliyatı gibi yan hizmetleri eklediğinizde yaklaşık 500 kişilik bir iş imkanı oluşturuyoruz. Yeni kurulacak olan oluklu mukavva fabrikamızda ilk etapta 160 kişilik ilave istihdam oluşturacağız. Daha sonraki yatırımlarla bu sayıyı 300 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz dedi.
Oluklu mukavva sektörünün hem dünyada hem de ülkemizde hızla büyüyen bir sektör olduğunu dile getiren Muhammet Muhittin Ciğer, Oluklu Mukavva Üreticileri Derneğinin verilerine göre Türkiyede şu anda 2 milyon 950 bin ton oluklu mukavva üretim kapasitesi bulunmakla birlikte, 2023 yılına gelindiğinde ülkemizin oluklu mukavva tüketimi 4 milyon ton civarına yükselecektir. Dolayısıyla bizler, ülkemizin 2023 vizyonunda üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek arzusu ile bu yatırımı yapma kararını aldık dedi.

Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yetkililerine Kütahya halkı adına teşekkür eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Yatırımları gördükçe mutlu oluyoruz. Dünyadaki egemen güçlerin Türkiyeyi kıskaca aldığı bu dönemde böyle yatırımlara imza atan tüm iş adamlarını tebrik ediyorum. Biz iki gün önce Türkiyede yerli otomobil fabrikası kurulması noktasında adım atılan iş adamlarından birini ziyaret ettik. Onları da Kütahyaya davet ediyoruz. Kütahya bürokrasisiyle, belediyesiyle, halkıyla yatırımcının yanında olabilecek bir durumda ifadelerini kullandı.

Kütahyanın 2002 yılından itibaren sanayi ve cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, yatırımcıların her zaman yanında olduklarını kaydetti. Başkan Saraçoğlu, Kütahyanın sanayileşmesine baktığımız zaman 1950lerde bölgede en geniş kamu yatırımı alan il Kütahya. O dönemlerde sevindirici olan kamu yatırımları zaman içerisinde özel müteşebbisimizin önünü kırdığını, yatırımcının gelişmediğini görüyoruz. 1970li yıllarda kurulan 1. OSB 30 yıl geçmesine rağmen yüzde 10 doluluk oranındaydı 2004 yılında. 2002 yılından günümüze dek Türkiyede önemli yatırımlar, çalışmalar yapıldı ve Kütahya da o çalışmalardan nasibini aldı. Özellikle 1. OSBde yüzde 10 seviyesinden bugün yüzde 95 doluluk oranına ulaşıldı. 2. OSBde doluluk oranlarında yüzde 90 seviyelerine geldik. Altıntaş Zafer OSBde parselasyon çalışmaları devam ediyor. İlçelerimizdeki OSBlerimiz de ciddi doluluk oranlarına ulaştı. Kütahyanın bu manada sanayileştiğini ve cazibe merkezi olduğunu söylemek istiyorum. Kütahya aynı zamanda İstanbul, Ankara, İzmir ve limanlara eşit mesafede olan bir şehir. İşçiyle ilgili sıkıntımız yok, nitelikli çalışanlara sahibiz. Belediye olarak da Kütahya halkı olarak da biz yatırımcının daima yanında olmaya, onların çantasını taşımaya hazır olduğumuzu dile getirmek istiyorum diye konuştu.
Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yetkililerine teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Ülkemiz, bölgemiz ve dünyamız zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemlerde yapılacak yatırımların faydası belki iki, üç ve dörtle çarpılacak kadar önemli. Ben Kütahya Valisi olarak Kahramanmaraş Kağıdın bütün yöneticilerine teşekkür ediyorum dedi.
Kütahya sanayisinin her geçen gün daha iyiye gittiğini, yaşanan gelişmelerde Kütahyanın ilk yatırımcı firmalarının önemli bir rol oynadığından söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bizler Kütahyamızın kültür şehri olması, çininin başkenti olması, sıcak suyu, termal kaynakları olmasıyla, gelişen ve her gün daha iyiye giden sanayisi ile övünüyoruz. Dördü de faal halde bulunan OSBlerimiz ve Altıntaş Zafer OSBde yatırımcılara kucak açmaya hazır hale gelmiş, gelen sanayicilerimizle başarabildiğimiz istihdam ve üretim kapasitemizle övünüyoruz. Bütün Kütahyalılar bunun neşesini ve mutluluğunu yaşıyor. 2. OSBnin ilk yatırımcılarından biri Kahramanmaraş Kağıt fabrikası. İlklerin farklı bir heyecanı olmuştur, farklı sıkıntılar yaşamışlardır. Gittiğimiz her yerde bunları dinleriz. Biz buraya geldiğimizde yol yoktu, çamur içerisindeydik, elektriğimiz şu kadar zayıf suyumuz bu kadar yetersizdi diye. Son gelinen noktayı anlatırlarken onların övüncü ve mutluluğunu da birlikte paylaşırız. Kahramanmaraş Kağıt buranın ilk çilesini çeken, buraya yön ve ufuk veren firmalardan biri olmuş. Bu güzel örnektir ki buraya daha büyük yatırımların gelmesinde önayak olmuş. Bize, en son gelen 300 Milyon Avroluk yatırımda inanıyorum ki Kahramanmaraş Kağıt güzel bir örnek oldu, bu güzel örneğin de desteğini alarak yürüdük. Sizlerin buradaki başarısı onların gelme cesaretini oluşturdu. Bugün bir başarımız varsa ilk yatırımcıların da büyük desteği var. Bizler elimizden geldiği kadar altyapı imkanlarını sağlayıp, gelen sanayiciye kucak açarak daha iyiye ulaşmanın gayreti içerisindeyiz diye konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Hazırların duasının ardından protokol üyelerinin katılımıyla ilk harç dökülerek Oluklu Mukavva Ambalaj Üretim Tesisinin temeli atıldı.
Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Kütahyadaki kağıt fabrikasının yanına yaptırılacak olan üretim tesisinin açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral, Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Muhittin Ciğer, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile fabrika çalışanları katıldı.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.