13.3.2018

Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşının 170. yılı Kütahyada törenle kutlandı.

Tören, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlunun Lajos Kossuthun anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Çelenk sunumunun ardından İstiklal Marşı ile Macaristan Milli Marşı okundu.

Anma töreninin açılış konuşmasını yapan Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, Macaristanın her zaman Türkiyenin dostu olduğunu söyledi. Güral; 150 yıl civarındaki Macarlarla olan birlik ve beraberliğimiz bittikten sonra da ülkemize gelen pek çok Macar olmuştur. Lajos Kossuth iki yıl Kütahyamızda misafirimiz olarak kalmış, ilk Türk Macar Sözlüğünü kaleme almış ve Macaristan Anayasasının temellerini Kütahyada hazırlamıştır. Macaristanın Kütahya ile olan dostluğu bugün de değişik şekillerde gelişmeye devam ediyor. 80li yıllarda Kütahyamız Macaristan'ın Pech şehri ile kardeş şehir olmuş, Dumlupınar Üniversitesi de Pech Üniversitesi ile kardeş üniversite olmuştur. 1993 yılında Kütahya Merkez olmak üzere 8 şehri içerisine alan fahri konsolosluk Kütahyamızda hayata geçirildi. 25 yıldır bu görevi Kütahyamız adına yerine getiriyorum, dedi.

Macaristan Özgürlük Savaşı hakkında bilgiler veren İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich; 15 Mart o günkü başarılardan dolayı Macaristan tarihinde sonsuza dek günlerden biri olarak anılacaktır. Bastırılmış Özgürlük Savaşından sonra Osmanlı İmparatorluğu binlerce Macar için sığınak, koruma sağladı. Bunun için minnettarız ve teşekkür borçluyuz. Lajos Kossuth 51 kişilik mahiyetiyle birlikte 31 Mart 1850 tarihinde Kütahyaya ulaşıp 1,5 sene burada yaşadı. Türk ve Macar halkları arasındaki dostluğun simgesi olarak Kütahyada hala Macar geleneklerinin korunması bizim için gurur kaynağı, ifadelerini kullandı.

Macaristan ile yüzyıllara dayanan dostluğun sonsuza dek sürmesi temennisinde bulunan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Macaristan özgürlük savaşının 170. Yıldönümünde burada sizlerle birlikte bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti öncelikle dile getirmek istiyorum.
Bizler Türk Milleti olarak tarihte var olduğumuz günden itibaren hürriyete özgürlüğe olan inancımızla bu günlere kadar geldik.
Dünya tarihinde farklı dönemlerde kurmuş olduğumuz farklı devletlerle birçok defa var olma, özgür olma, hür olma mücadelesi vermiş bir milletin evladı olarak Macar Milli Kahramanı, 1848 Macaristan devrimi ve özgürlük savaşının önderi, Türk - Macar dostluğunun en önemli şahsiyetlerinden Lajos Kossuthu saygıyla anıyorum.
Kütahyamız bu değerli kahramanı dostları ile birlikte 1850 - 1851 yılları arasında iki yıl burada misafir etmiş ve anısına saygı amacıyla 1982 yılında müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Macaristan ile olan dostluğumuz yalnız bunlarla sınırlı olmayıp, Kütahyamız Macaristanın PEÇ şehri ile 1975 yılından beri Kardeş Şehir ilişkisi içerisindedir. Dostluk ilişkilerimiz karşılıklı ziyaretlerle sürekli gelişmektedir. Milletimiz Dünya sahnesinde var olduğu günden beri daima hakkın ve doğrunun yanında olmuş, zulme uğrayan, haksızlığa uğrayan kişi ve toplumlara her zaman hamilik yapmıştır. Dün olduğu gibi bugün de Dünyanın neresinde olursa olsun, yardıma ihtiyacı olan toplumları ayırt etmeksizin yardımına koşuyoruz. Özellikle komşumuz Suriyede yaşananlara kayıtsız kalamıyoruz. Bütün dünya kapılarını kaparken ülkemiz şu anda 3,5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın önderliğinde, Milletimizin gönül coğrafyasının genişliği ve devletimizin imkânlarıyla bütün bu Suriyeli kardeşlerimiz ülkemizde kendi ülkeleri gibi yaşamaktadırlar. Türk milleti, Türk devleti olarak geçmişte ne yaptıysak, bugün de ne yapıyorsak gelecekte de aynı şeyleri yapmaya, Mazlumun hakkını korumaya, zulme uğrayanların yardımına koşmaya devam edeceğiz.
Zigetvar Kentinde bulunan Türk - Macar Dostluk Parkı, nasıl ki Türk ve Macar halkları arasındaki barış ve kardeşliği temsil ediyorsa; Bugün bu anma törenini gerçekleştirdiğimiz Kütahyamız da bulunan Kossuth Müzesi de aynı şekilde iki halk arasındaki barış ve dostluğun ülkemizdeki simgesidir.
İki halk arasındaki yüzyıllara dayanan bu barış ve dostluğun artarak sonsuza dek sürmesini diliyorum, dedi.

Lajos Kossutha yurt olan ve bugün de Kossuthun hatıralarına sahip çıkan Kütahyanın özel bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss; Kütahya bizim için sadece bir zamanlar Lajos Kossuthu kabul etmesi nedeniyle değil, aynı zamanda burada yaşayan Türk dostlarımız Kossuthun hatırasına sahip çıkarak günümüze kadar şanına yakışan biçimde yaşattıkları için özel bir yerdir. Bunun geleneksel Türk-Macar dostluğunun ötesine geçtiğine inanıyorum. Zira özgürlük arzusu Türk haklı için de kutsaldır. Türkiye, Mustafa Kemal Atatürkün idaresinde ülkenin parçalanmasına karşı başarılı bir şekilde mücadele etmesiyle ve daha sonra Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atmasıyla haklı olarak gurur duyabilir. Atatürkün eserlerinin sonucunda Türkiye, bağımsızlık ve milli güvenlik yoluna girmiş ve bunu günümüzde değişmeyen bir coşku ve özveriyle muhafaza etmektedir. 48 kahramanları ve Lajos Kossuthun önünde saygıyla eğilerek ortaklaşa milli birlik ülküsüne saygımızı sunalım ve karşılıklı saygıya dayanan Türk-Macar dostluğu ve iş birliğini inançla sürdürelim, ifadelerini kullandı.

Macar heyetini Kütahyada ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, Macaristan halkının cumhuriyet uğruna verdiği Bağımsızlık Savaşının 170. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende Macar dostlarımızla bir arada bulunmaktan, onları ilimizde yeniden görmekten ve konuk etmekten dolayı mutlu olduğumuzu belirtmek istiyor, büyük devlet adamı Lajos Kossuthu saygıyla anıyorum.
1848 yılında Macar Milli Kahramanı Lajos Kossuth'a koruma sağlayan Türkiye'nin bugün de savaş mağduru vatandaşlara kapısını açtığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir; Türk-Macar dostluğunun artması temennisinde bulundu. Vali Nayir, "1848-1849 yıllarında, Macarlar, Kossuthun önderliğinde Avusturya'ya karşı verdikleri özgürlük savaşının ateşli savunucusu Lajos Kossuth ve dava arkadaşları galip Avusturya ile Rusyanın ittifakı sonucunda ülkeden ayrılmak ve kendilerine kucak açan aynı kökün iki kolu olan Osmanlı Devletine sığınmak zorunda kalmışlardır. Dün olduğu gibi bugün de ülkemiz zorda kalanlara yardım etmeye devam etmektedir. Umut ediyorum ki Kossuth ve arkadaşları da bu ev sahipliğinden memnun kalmışlardır. O zaman dahi güvenlik sorunu olmayan Kütahyamızda 1,5 yıl misafir edilmişler, kendilerinin de güvenliğini sağlama adına Osmanlı Devletinin verdiği değeri de bir kez daha göstermişlerdir. Lajos Kossuth ve arkadaşları Cumhuriyet meydanında bulunan Kışla binasında, o dönemin Valisi Süleyman Bey karşılamış, onları yine bu binada kısa süre misafir etmiştir. Lajos Kossuth ve ailesi daha sonra 18. yy'da yapılan Kütahyalı Hamdi Aydın Bey'e ait bu eve yerleştirilmişlerdir. Kossuth burada bağımsızlık mücadelesini sürdürmüş, önemli mesafe katetmiştir. Türk Macar ilişkilerinin derinleşmesinde önemli katkılar sağlamıştır. 1982 yılında kültür ve turizm Bakanlığınca restore edilen bu müze 36 yıldır ilimize gelen yerli ve yabancı konuklarımızın ziyaretlerine açık tutulmaktadır. Yine Kossuth sayesinde ilimiz Macaristanın Pech şehriyle kardeş şehir olmuş, ilişkilerini ekonomik, siyasi, kültürel anlamda ileri düzeyde geliştirmesi yönünde adımlar atılmıştır. Bu ilişkilerin artmasını, karşılıklı olarak iş birliği ve ticaretin gelişmesini temenni ediyorum. Macar dostlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, yeniden hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum şeklinde konuştu.
Anma töreni, Kossuth Müzesinin gezilmesi ile sona erdi.

Macar milli kahramanı Lajos Kossuthun 1850-1851 yıllarında sürgüne gönderildiği Kütahyada yaşadığı evde düzenlenen törene Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Celal Yücel, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, Macaristan Fahri Konsolosu İsmet Güral, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile davetliler katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.