4.4.2018

Kütahya Belediyesinin Vizyon projeleri arasında yer alan toplam maliyeti 18 Milyon Euro olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

18 Milyon Euro’ya mal olan yüzde 85'i Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 6'sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, yüzde 9'u da Kütahya Belediyesi öz kaynaklarından karşılanan, Kütahya'ya yapılan en büyük yatırımlar arasında yer alan, Kütahya'nın yaklaşık 458 bin olan nüfusunun atık suyunu arıtabilecek, sadece arıtma değil, buradaki çamuru da kurutarak enerji üretimi de yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımları ile gerçekleştirildi.

Kütahya Belediyesi öncülüğünde hizmete giren dev tesis doğanın döngüsünü korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre mirası bırakmak amacıyla inşa edilmiştir. Tesis sayesinde Kütahya’nın gelecek 50 yıllık süreçte atık su sorunu çözüme ulaştırılmıştır.

Atık Su Arıtma Tesisi açılış töreni Kütahya Belediyesi tarafından hazırlanan tanıtım filmi ile başladı.

Kütahya Belediyesinin Vizyon projeleri arasında yer alan, 18 Milyon Euroluk Dev Projenin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya’mıza kazandırmış olduğumuz Atık Su Arıtma Tesisimizin açılış törenine hoş geldiniz.
Sayın Bakanım, 2014 yılında İşimiz, Gücümüz, Sevdamız Kütahya diyerek görevi devraldığımız andan itibaren, AK Parti’mizin belediyecilik anlayışına yakışacak şekilde projeler üretmeye, yatırımları hayata geçirmeye gayret gösteriyoruz. 2014 Yerel Seçimlerinden önce Genel Merkezimiz; açıklamış olduğu seçim beyannamesinde yol haritamızı; Katılımcı, Kültürel, Sosyal, Çevre Dostu ve Hizmet Belediyeciliği olarak belirlemişti.
İşte bizde bütün proje ve çalışmalarımızı bu dinamikler üzerinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün Ak Belediyeciliğin Çevre Dostu yönünü ortaya koyan bu arıtma tesisimizi hizmete kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Belediyecilikte yapmış olduğumuz hizmetlerden ve çalışmalardan ötürü vatandaşlarımıza karşı sorumlu olduğumuz kadar, Doğaya ve gelecek nesillere karşı da sorumlu durumdayız. Doğanın bize bahşetmiş olduğu bütün güzelliklerden faydalanırken onu korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız.
Bizim medeniyetimiz münhasıran su medeniyetidir. Su ile kendini ifade eden bir medeniyettir. Suya hükmeden, suyu doğru kullanan medeniyetler hep tarihte yükselmiştir. Dolayısıyla suyu doğadan aldığımız gibi doğaya bırakmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple Kütahya’nın bütün atık sularının aktığı Porsuk Barajını kirletmeye hakkımız olmadığı için böyle bir tesisin inşası elzem olmuştur.
Şehrimizin gelecek 50 yıllık Atık Su Arıtma problemini bu tesisimizle çözmüş oluyoruz inşallah. Doğadan alıp kirlettiğimiz suyu bu tesisimizle yeniden ikinci derece içilebilir bir su kalitesinde doğaya bırakıyoruz. Tesisimiz şu anda mevcut bulunan nüfusumuzun iki katının suyunu arıtmaya yetecek şekilde inşa edilmiştir. Böyle bir tesisi bölgemize kazandırarak; Porsuk Barajımızın ekolojik dengesini koruyup, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzun bir kısmını yerine getirmiş bulunmaktayız.
Bu tesisimizin inşasındaki bir diğer başarıysa maliyetinin sadece %9’una tekabül eden kısmının belediyemiz öz kaynaklarından harcanmış olmasıdır. Proje maliyetinin %85’i Avrupa Birliği Fonlarından hibe olarak alınmış, %6’sı da sizlerin desteğiyle Bakanlığımız bütçesinden finanse edilmiştir.
Bu vesileyle böylesine bir tesisin Kütahya’mıza kazandırılmasında, Avrupa Birliği nazarında hibe almamızda büyük desteklerini gördüğümüz IPARD Dairesine ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Sayın Bakanım, Türkiye’nin birçok Belediye Başkanı şahsınızın Kayseri’de yapmış olduğu çalışmaları örnek alarak projeler geliştirmektedir.
Siz Kayseri’de yapmış olduğunuz çalışmalarla adeta belediyeciliğin kitabını yazmış birisiniz. Dolayısıyla bu anlamda çok tecrübelisiniz ve çektiğimiz sıkıntılara da vakıfsınız. Halimizden en iyi siz anlarsınız. ‘’Bir tarafta böyle milyonluk altyapı yatırımları yapıyoruz, geleceği planlamaya çalışıyoruz, kimsenin haberi yok, diğer taraftan küçük bir park yapıyoruz, bir yeşil alan düzenlemesi yapıyoruz’’ herkes Allah razı olsun, ne iyi ettiniz, Başkan çalışıyor diyor. Bu durum galiba belediyeciliğin bir garip cilvesi diye düşünüyorum.
Görev yapmış olduğumuz 4 yıl boyunca şehrimiz için önemli projeleri hayata geçirdik. Şehrimizde 2014 yılına kadar bir metre dahi yağmur suyu hattı yapılmamıştı. Yapmış olduğumuz projelerle şu an itibariyle 68 km yağmur suyu hattı döşedik. Şehrimizdeki trafik sorununu çözmek için merkezde ve hemzemin geçitlerde Altgeçitler ve üstgeçitler yaptık. Belediye hizmet binamız hiç olmamış. İlk defa bu dönemde Belediye hizmet binası yapıyoruz. Hanım kardeşlerimiz için Hanımlar Lokali yaptık. İkincisinin inşaatı devam ediyor. Hanım kardeşlerimizin el işçiliğiyle ürünler üretip satması için Kadın Çalışmaları Merkezimizi hayata geçirdik.
Bölgenin en büyük ve en modern Hayvan Barınağını inşa ettik. Tarihi sokak ve çarşılarımızda restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Kobi sanayi siteleri yapıyoruz. Güneş enerjisi santrali kurduk. Gençlerimiz için 3 adet yüzme havuzu yapıyoruz. 30 adet semt sahası inşa ediyoruz. En önemlisi Kütahya’mızın geleceğini şekillendirecek olan Kentsel Dönüşüm Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kısacası Sayın Bakanım insanın, canlının, yaşamın olduğu her alanda hizmet üretmeye,
Mutlu İnsanların Şehri Kütahya’yı oluşturmaya gayret gösteriyoruz.
Kütahya’da yapacağımız her olumlu yatırımın Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın omuzundan bir yük alacağına inanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Sayın Bakanım, Bugün buraya kadar gelerek Atık Su Arıtma Tesisi açılış törenine katılmanızdan dolayı şahsınıza teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu gibi törenlerimize iştirak etmeniz bizleri daha çok motive ediyor. İnşallah sizlerin desteğiyle Kütahya’mıza daha nice hizmetler kazandıracağız. Bu vesileyle 2002’den beri şehrimizde çakılan her bir çivinin altında imzası olduğu gibi, Kütahya Atık Su Arıtma Tesisimizin Şehrimize kazandırılmasında da emeği geçen Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, IPARD Daire başkanı ve çalışanlarına, Müşavir ve Müteahhit firmalarımıza, bütün personellerine ve Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri personellerimize, ayrıca Devlette devamlılık ilkesi çerçevesinde bu projeyi ortaya koyan, bugün buraya gelerek açılışımıza katılan bizden önceki Belediye Başkanımız Mustafa İça ve ekibine de teşekkür ediyor, Kütahya Atık Su Arıtma Tesisimizin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Hepinizi saygı, sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum, dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ise; Yerel yönetimler içerisinde önemli yer tutan belediyelerimiz, mahalli müşterek ihtiyaçları karşılamak için kurulmuş olan önemli teşkilatlardır. Biraz önce Belediye Başkanımızda belediye olarak yapmış oldukları kıymetli hizmetleri burada teker teker ifade ettiler. Bizlerde gurur duyduk. Bu hizmetler içerisinde hiç şüphesiz ki alt yapı, imar, sosyal ve kültürel çalışmalar gibi çevreye ait olan çalışmalarda önemli bir yer tutmaktadır. Bugünümüze geleceğimize ait yapılan çalışmalar içerisinde önemli yer tutan Atıksu Arıtma Tesisinin hizmete alınmasının mutluluğunu gururunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki bizler bu törende olmanın gururuyla, hem bugünümüze hem geleceğimize hem Kütahya’mıza hem de bu vadinin devamında olan iller Eskişehir’imize hizmet etmenin gururunu birlikte yaşayacağız. Başta sayın bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum, dedi.

Daha sonra konuşan Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu; Açılışını yaptığımız Atık Su Arıtma Tesisi Kütahya tarihindeki en büyük alınan hibe. Yani 70 milyon lira dile kolay, 70 milyon olan kısmı hibe kısmı. Biz çevremizi kirletmek istemiyoruz. Artık sayın Cumhurbaşkanımızın bize çizdiği vizyonda bir ülkenin gelişmişliği kalkınmışlığı sadece o ülkedeki lüks binalardan lüks arabalardan asla ibaret değildir. Çevremiz bize bir o kadar önemli. Onun için bu tesis porsuk anlamında Kütahya anlamında çok büyük bir ihtiyaçtı. Bu tesis ile birlikte daha temiz bir çevreye kavuştuğumuza inanıyoruz. Tesisimizin Kütahya’mıza hayır ve uğurlu olmasını temenni ediyorum, dedi.

Kütahya’nın kendine has müthiş avantajları olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kütahya’nın ayrıca Çiniciliğin de başkenti olduğunu söyledi. Bakan Özhaseki sözlerine şu şekilde devam etti; Kütahya sadece çininin değil bunun yanı sıra termalin başkenti de olabilir. Bu konuda yapılan tesisler, hastane inşaatları ve buradaki fizik tedavi merkezi inşaatı da bunun zaten bir göstergesidir. İnşallah bunlar bittiğinde, bu konuyla ilgili sıkıntı çeken herkes buraya gelecek onunda kendine has bir turizmi var. İnsanlar orada biraz sağlık için oturacaklar ama sonra şehre çıkacaklar, alışveriş edecekler, yemek yiyecekler onu şehre kendine has bir katkısı olacak. Bu noktada da Kütahya’ya verilen önemi ve ayrıca benim söylememe gerek yok. İçinde bulunduğum ortam itibariyle Bakanlığımızın bir kolu şehircilik bir kolu çevre, İller Bankası bize ait olduğu için Belediye Başkanı arkadaşlarımız herhangi bir şekilde bize geldiklerinde kredilendirme noktasında veya hibe noktasında sınırsız şekilde istifade ettirmeye çalışıyoruz. Kentsel Dönüşüm noktasında birebir buradaki çalışmaları takip ediyorum. Çünkü biz ülke olarak deprem bölgesiyiz ve bunu bilmemiz lazım. Yaşadığımız bu Anadolu coğrafyası bin bir türlü güzelliği içerisinde bir dezavantajı da yer altının hareketli olmasıdır. Son yüz yıl içerisinde bu ülkede yıkıcı olan altı ve üzerinde şiddetteki deprem sayısı tam 56’dır. Kaybettiğimize insan sayısı ise maalesef 83 bin, mali kaybımız 100 milyar dolar civarındadır. Deprem insanları öldürmüyor, kötü yapı insanları öldürüyor. Bizim şehirciliğimizde ne yazık ki çok değişik evreler ve çok sıradan binalar yapılıyor bazı müteahhit arkadaşlarımız daha çok kazanma hırsıyla malzemeden de kaçırıyor, standartlara da uymuyor vatandaşında belki ucuz olduğu için hoşuna gidiyor. Ama Allah korusun kendi elimizle kendimize mezar hazırlıyoruz. Dediğim gibi deprem insanı öldürmüyor, sekiz dokuz şiddetinde deprem olan ülkeler var bir kişi bile ölmüyor. Ama altı yedi şiddetinde olan ülkemizdeki bazı depremlerde yüzlerce vatandaşımız ölüyorsa bunun suçu günahı vebali bizde başka kimsede değil. O yüzden kentsel dönüşümü önemsiyoruz. Bu arada değerli Belediye Başkanımın uğraştığı 1453 projesini de yakından takip ediyoruz. Su hayatın kaynağı. Bunu herkes biliyor. Biz su zengini bir ülkemiyiz? Hayır, ne yazık ki değiliz. Şu anda bizim ülkemizdeki sular, bütün ırmaklar, bütün nehirler, bütün derelerin ve su akan ne varsa hepsinin toplamı Tuna nehrinin yarısı kadar. Dünyadaki bütün kaynaklar sınırsız değil. Allah’ın bize yaşamamız için bize verdiği birincisi hava ikinci su. Su sınırsız değil. Bizim suyu tasarruflu kullanmamız, kirletmememiz, ona uygun şekilde davranmamız gerekiyor. Böyle davranmazsak ne olur. Allah korusun kendi sonumuzu hazırlamış oluruz. Bir litre dışarıya attığımız kirli su, tam 8 litre suyu kirletiyor. Bu yüzden böyle tesisler çok önemli. Dünya arıtma tesisinden çıkan suyu kullanıyor. Dünyanın kullanmış olduğu kullanım suyunun %40’ı arıtma tesislerinden çıkan sulardır. Çin’de Hindistan’da birçok ülkede bu şekilde yapılıyor. Peki suyu arıtmazsak ne olur? Şuanda dünyada tam çoğunluğu çocuk olmaz üzere 15 milyon insan sadece kirli sudan hayatını kaybediyor. İnşallah bu güzel tesisler Kütahya’mızın bir çok noktasında benzer şekilde yapılır bizde bunlara vesile olmaktan onur duyarız. Bu vesile ile başta değerli Belediye Başkanlarım ve projede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum, dedi.
Daha sonra Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Bakan Mehmet Özhaseki’ye konuşmalarının ardından günün anısına hediye takdim etti.

Atık Su Arıtma Tesisinin kurdelesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Eşsiz, Eski Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve protokol mensupları tarafından ’hayırlı olsun’ temennisi ile kesildi.

Atık Su Arıtma Tesisi açılış törenine Kütahya İl Protokolünün yanı sıra Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Basın mensupları ve çok sayıda Kütahyalı katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, açılış töreni sonrası Kütahya’da devam eden kentsel dönüşüm alanlarında incelemelerde bulundu. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.