7.4.2018

Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği ile Türk Kardiyoloji Derneği iş birliğinde düzenlenen TKDCD Buluşmaları Kalp ve Damar Cerrahisinde Hemostaz: Ortak Görüş Toplantısı Dumlupınar Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

İlk olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural; 2009 yılının Ocak ayında Kütahya DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez kalp kapak değişimi ile koroner by-pass ameliyatı yapıldı. O günden bugüne kadromuz gittikçe kuvvetlendi. Artık her türlü açık kalp ameliyatını, damar cerrahisi gibi işlemleri uluslararası kalitede yapıyoruz, dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vuralın konuşmasının ardından ilk ameliyatta yer alan uzman doktorlar Nail Sinek, Ahmet Aksoy, Serkan Ertugay, Selim Durmaz, Nurhayat Bircan, Aslı Gözüaçıka teşekkür belgesi takdim etti.
DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde açık kalp ameliyatlarının başlatılmasında katkı ve emekleri bulunan Prof. Dr. Ali Gürbüz, Prof. Dr. Levent Yılık ile Prof. Dr. İsmet Tanzer Çalkavura plaketleri ve DPÜnün temsili anahtarı Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören tarafından verildi.

Daha sonra Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu; Kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi aslında çok ortak yönü olan iki disiplin fakat günlük uygulamada maalesef bu iki disiplin çok ayrı bölümmüş gibi davranıyor. Bu toplantı preoperatif tedavi ile platelet tedavi yönetimi, bu ortak bir karara varma konusunda önemli alanlardan bir tanesi. Bu alanlarda birlikte çalışılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Onun için bu programı düzenleyen Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneğine teşekkür ederiz, dedi.

Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Suna Gören ise Kardiyovasküler girişim planlanan bir hastanın karşı karşıya kalabileceği 3 ekibin böyle bir ortamda bir araya gelmesi ve bu hastada izlenecek ortak bir yol çizme adına adım atılmış olması çok önemli. Bu ortak toplantı biz anesteziciler için oldukça önemli, ifadelerini kullandı.

Doğduğu topraklarda bu toplantıya başkanlık etmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik; Üç farklı disiplin ilk kez Kütahyada buluştu. Burada edindiğimiz bilgi birikimini bir kılavuz haline getirerek diğer meslektaşlarımızla paylaşmayı ve bir algoritma, standart oluşturmayı düşünüyoruz, dedi.

Dumlupınar Üniversitesinde bilim insanlarını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören; Siz değerli dernek mensuplarını, seçkin bilim insanlarını üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Şu anda çatısı altında bulunduğumuz tıp fakültesi üniversitemizin en prestijli, üzerine titrediğimiz fakültelerimizden biri. Bu ve benzeri bilimsel çalışmaları destekleyen üniversitemizin yakın gelecekte öncü ve önde çalışmalarla adından sıkça söz ettireceğine inanıyorum. Bu inancımı sadece bu şehre değil, komşu şehirlere de sağlık hizmeti sunuyor hale gelmiş olmamızda ve çalışanlarımıza olan güvencimden alıyorum, dedi.

Kütahyanın sağlık anlamında önemli mesafeler aldığını vurgulayan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Tarihi bir şehir olan ve son dönemde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına giren ilimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk. Biz sizler gibi uzman değiliz, sizlere muhtaç olan bireyleriz. Geçmişte anjiyo ameliyatı için Ankaraya giden bizler şimdi üst düzey kalp ameliyatlarının yapıldığı bir şehirde yaşıyoruz. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, ifadelerini kullandı.

Son olarak Vali Ahmet Hamdi Nayir ise; Bugün Kütahyamız bir ortak görüş toplantısıyla güzel bir günü yaşıyor. İnşallah ilimize, ülkemize, bilim dünyasına hayırlı olacak gelişmelere vesile olacak bir toplantı olacaktır. Üniversitelerimizi görev yaptığımız ilin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına katkı sağlayan önemli bir unsur olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda ticari, sağlık, siyaset, yönetim, bütün hayatımızı devredeceğimiz gençlerimizin en iyi eğitim aldıkları yerler olarak değerlendiriyoruz. Yine üniversitelerimizi akademik çalışmalarıyla, bizim ihtiyaç duyduğumuz bilimsel gelişmeleri ortaya çıkaracak önemli bir laboratuvar olarak görüyoruz. Bu faaliyetin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sadettin Dernek, Prof. Dr. Basri Amasyalı, Doç. Dr. Türkan Kudsioğlu moderatörlüğünde ilk oturumun konusu olan Cerrahi Öncesi konuşuldu.

Preoperatif değerlendirme ve risk faktörleri, operasyon öncesi cerrah gözü ile değerlendirme ve laboratuvar testleri, kardiyolog gözüyle preoperatif hazırlık ve değerlendirme, preoperatif antikoagülan ve antiplatelet tedavilerin düzenlenmesi hakkında Aslı Demir, Derih Ay, Çiğdem İleri ile Taner Şen katılımcılara bilgiler verdi.

Cerrahi sırasında, cerrahi sonrasında oturumlarıyla devam eden TKDCD Buluşmaları Kalp ve Damar Cerrahisinde Hemostaz: Ortak Görüş Toplantısı, ortak görüş oturumuyla sona erdi.

Daha sonra protokol üyeleri DPÜ Tıp Fakültesinde sergi açan çini sanatçısı Nur Avlupınar'ın eserlerini inceledi, bilgiler aldı.

DPÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Suna Gören, Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu, çok sayıda bilim insanı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.