3.5.2018


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kütahyada 161 milyon TL yatırım bedelli 8 adet tesisin temelini atmak ve açılışını gerçekleştirmek üzere Kütahyaya geldi.
Zafer Meydanında düzenlenen törende Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kütahyada tesis edilen toplam 8 tesisten 1 adet tesisin açılışını gerçekleştirerek, 7 adet tesisin ise temelini attı. Açılışı gerçekleştirilen tesis Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kütahyaya kazandırıldı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 6 adet, Orman Genel Müdürlüğünce yapılacak 1 adet tesisin de temelini attı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlunun, gerçekleştirdiği toplu temel atma ve açılış merasiminde bulunan tesislerin 1 adedi baraj, 6 adedi taşkın koruma tesisi, 1 adedi de ağaçlandırma ve ormancılık projesinden oluşmaktadır. Bu tesislerin toplam yatırım bedeli 161 milyon lirayı buluyor. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan ve açılışı yapılan tesislerin hizmete alınması ile 2 milyon 940 bin metreküp su depolanacak. 1 il merkezi, 1 ilçe merkezi, 2 mahalle ve 10 köy taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca ormanların gençleştirilmesi, bakımı ve iyileştirilmesi ile orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacak. Ayrıca Bakan Prof. Dr. Eroğlunun Kütahyada düzenlediği merasimde 10 aileye gelir getirici tür sertifikası, 5 aileye Orköy kredisi verildi.
Açılış ve temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu şu ifadeleri kullandı; Bugün Kütahyamızın çeşitli bölgelerinde temeli atılacak ve açılışı yapılacak olan tesislerin sunum törenine hepiniz hoş geldiniz.
Sayın Bakanım; sizin göreve geldiğiniz günden itibaren hem Türkiye hem de Kütahyamız yıllarca boşa akan sularından, boş-kıraç dağlarından kurtulup dev yatırımlarla ekonomimize büyük katkılar veren tesisler kazanmaya başladı. Su akar, Türk bakar klişesi sizin döneminizde tarih oldu.
2002den itibaren Türkiye bir değişim sürecine girdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğünde her alanda çağın gereksinimlerini hatta ilerisini yakalıyoruz. Sizin sayenizde de bizler Orman ve Su İşleri alanında bu değişimleri son noktasına kadar yaşıyoruz. Bugün; sizin tabirinizle daha önce de olduğu gibi Kütahyaya yine heybeniz dolu geldiniz. Kütahyanın istekleri tarafınızdan hep en yüksek kabulü gördü. Bu sebeple Kütahyalılar adına minnettarlığımızı bir kere daha ifade ediyor, şükranlarımı sunuyorum.
2014 seçimlerinden itibaren Sayın Bakanım kapınızı ne zaman çaldıysak bizleri boş çevirmediniz. Şahsınızdan şehrimizi güzelleştirmek için ağaç istedik, bugüne kadar 15.180 adet fidan verdiniz. O zaman ki talimatlarınızla Hacı Azizler Mahallemize giden yolu Çınar yolu, TOKİ ve Bölücek Mahallelerimize giden yolları da Ihlamur yolu haline getirdik.
Çamlıca Orman Köşklerini yapıp Belediyemize devrettiniz. Kütahyanın hizmetine sundunuz. Ilıca Harlek Otelin kirası ile alakalı destek istedik. Gerekeni yaptınız. Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yapımını tamamladık. %40ı olan tutarı yaklaşık 1,132.800 TL lik kısmını hibe verdiniz.
Sayın Bakanım; TOKİ ve Uydu Kent İçme Suyu Temini Projesini üstlendiniz. İhaleye hazır hale geldi. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum. Ve en önemlisi Kanal Projesi (Felent Çayı Islahı ve rekreasyon Alanı Projesi).
Fahri hemşehrimiz olduğunuzu sadece sözde değil icraatlarınızla her zaman bize hissettirdiniz. Bu arada Sayın Bakanım Ağaçköy Regülatörünü güzelleştirelim dedik, ikinci etapta değerlendirelim demiştiniz. Bugün buradan onunda müjdesini alalım inşallah. Bütün bu emekleriniz ve destekleriniz için hemşehrilerim adına bir kere daha teşekkür ediyorum. Rabbim sizden razı olsun diyorum.
2002den bu yana geçirdiğimiz 12 seçimden zaferle ayrıldık. Bunun sebebi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinde milletimize verdiğimiz sözleri hep yerine getirmemizdir. Aynı inançla Kütahyamızda da 2014 yerel seçimlerinde milletimize verdiğimiz sözleri başta Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Bakanlarımızın destekleriyle yerine getirmeye çalışıyoruz.
Söz verdiğimiz 43 projenin şu an itibariyle %90ını yerine getirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz.
İşimiz, Gücümüz, Sevdamız Kütahya diyerek çıktığımız bu yolda;
Atık Su Arıtma Tesisi, Belediye Hizmet Binası, İtfaiye Hizmet Binası, Yağmur Suyu Hatları, Battı-Çıktılar, İki adet Hanımlar Lokali, Üç adet Yüzme Havuzu, Kent Giriş Kapıları, Saat Kuleleri, Kentsel Dönüşüm Çalışmaları, Kültür-Sanat Etkinlikleriyle, adeta geleceğin Kütahyasını inşa etmenin heyecanıyla durmadan çalışmaya devam ediyoruz.
Bütün bu çalışma ve gayretlerimiz gelecek nesillere daha iyi bir Kütahya daha iyi bir Türkiye bırakmak içindir. Bu anlamda 24 Haziranda sandık bir kere daha ve büyük bir değişim için önümüze tekrar geliyor. 24 Haziran seçimleri Türkiye'nin Anadolu'daki 1000 yıllık tarihinin nasıl şekilleneceği belirlenmiş olacaktır. Seçimlerin Ülkemiz ve İslam coğrafyası için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle temeli atılacak ve açılışı yapılacak olan tesislerle, köylülerimize gelir getirmek için dağıtılacak olan ağaçların, İlimize, Bölgemize ekonomik katkılar ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum, dedi.
Daha sonra Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu; Değerli Kütahyalılar sayın bakanımızın teşrifleriyle 161 milyon liralık tesisin temel atma ve açılışı gerçekleştirmek için buradayız. Kütahya sayın Bakanımızın bize özel talimatlandırdığı illerden bir tanesidir. Taşkın korumalarında normalde kamulaştırma yapmıyoruz. Ama felent çayı için bakanımız bu kuralı bozdu ve fent çayında kamulaştırma yapılarak yaklaşık 50 milyon TLlik büyük bir proje ortaya koyduk. Kütahya için yatırım noktasında sulamalar noktasında ne gerekiyorsa ne kadar ödenek gerekiyorsa yapıyoruz. Felent çayında 6260 metre boyunda kanal inşaatımız olacak ki bunun 30 metresi taşkın kanalı, diğer 50 metresi rekreasyon alanıdır. Projede Sayın Bakanı ve Belediye Başkanımızın katkıları da önemli tabii. Hem taşkın kanalı, hem de metresi rekreasyon alanının çalışmalarına beraber başlayacağız. Bakanımızın talimatı doğrultusunda Kütahya için ödenek problemi olmayacaktır, dedi.
Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ise; Sayın bakanımız Kütahyaya daha çok gelecek, çünkü gerçekten Kütahyada çok ciddi anlamda yatırım var. Biz bu yatırımlardan dolayı bakanımıza müteşekkiriz. Sayın Bakanım Kütahyamıza hoş geldiniz, bizlere güç verdiniz, dedi.
Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir; Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yürüttüğü hizmetler her bir ferdimizi ilgilendiren, her bir ferdimize fayda sağlayan, umut veren yatırımlar olarak bizler açısında çok büyük kıymet ifade etmektedir. Kütahya olarak 1 milyon 200 bin hektarlık alanımızın 646 bin hektarı ki bu toplamın yüzde 56sı demektir, orman arazisi olarak kadastro kayıtlarımıza geçmiştir. Yani ilimizin toplamının yüzde 56sı Orman ve Su İşleri Bakanlığımız adına kayıtlıdır. Kalan 319 bin hektar alan da tarım arazisidir. Dolayısıyla yine Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın faaliyet alanına giren, sulama bekleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan ümidini kesmeyen çiftçilerimizin oluşturduğu alandır. Şu ana kadar 65 bin hektar alanımız sulu bir alan kavuşturulmuş bulunmaktadır. Bugün hizmete alınan, temeli atılanlarla birlikte bu miktar 115 bin hektara ulaşacaktır. Bu ilimizin tarımı ve ekonomisi için küçümsenmeyecek bir rakam demektir. İlimizin toplam 1 milyon 200 bin hektar alanının 965 bin hektarı Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın faaliyet alanı içerisinde yer almaktadır. Bizler, her Bakanımızın ilimize gelişinde hizmete aldığı, temelini attığı yeni alanlarla, yeni göletlerle, yeni sulama sistemleriyle geleceğimize daha ümitle bakarak ülkemizin geleceğiyle ilgili varsa sıkıntılarımız bunların aşılacağına dair inancımızı yeniden tazelemiş oluyoruz. Sayın Bakanımızın ilimize göstermiş olduğu özel ilgi bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Bütün Kütahyalılarımız adına Sayın Bakanımızın bu ilgisine şükranlarımı arz etmek istiyorum. Bizler Sayın Bakanımızla birlikte bu yolda, bu güzel Kütahyamızın gelişmesi için yapılacaklar konusunda kendimizi hiç sahipsiz ve yalnız hissetmedik. Sayın Bakanımız Türkiyenin olduğu kadar, daha fazlasıyla Kütahyanın Bakanı olarak çalışarak, 5. Milletvekilimiz gibi hizmet ederek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sayın Bakanımıza ve ekibine ilimize yapmış oldukları hizmetlerden dolayı şükranlarımızı arz ediyorum. Yapılanların ilimize hayırlı olmasını diliyorum, dedi.
Daha sonra konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Kütahya, Simav ve Tavşanlının fahri hemşehrisi ve Kütahyanın beşinci milletvekili olarak sizleri selamlıyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın da en kalbi selamlarını iletiyorum sizlere. Bütün vatandaşlarımızı çok güzel müjdeler bekliyor, dedi.
Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: Cumhurbaşkanımızın verdiği destekle hükümet olarak 13 milyar TL yatırım yaptık. Bizim bakanlığımızın yatırımları da bu yılla birlikte 3 milyar TLyi aşacak. Felenk Çayını, Kütahyamıza bir gerdanlık olarak sunacağız. 50 milyon TL yatırım bedelli bu çalışma Türkiyede maliyeti en yüksek dere ıslahı olacak. Orman köylülerimiz için de gelir getirici ormanlar kuruyoruz. Orman köylümüze her türlü desteği veriyoruz. İsteyen herkese bedava fidan dağıtıyoruz. Hedefimiz yemyeşil bir Kütahya. Ayrıca şehrimiz için tabiat turizmi master planı hazırladık. Çok güzel tabiat parkları ve mesire yerleri kuruyoruz. Maksadımız Kütahyayı tarım ve turizm sektöründe kalkındırmak. Türkiyenin tarihteki en güçlü dönemini yaşıyor. IMF borçlarını ödedik. Faiz lobisinin hortumunu kestik. Türkiye, 24 Hazirandan sonra yeni sistemle çok daha hızlı gelişecek ve kalkınacak. 2023 hedefini yani dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girme hedefini hep beraber çalışarak yakalayacağız. 24 Haziran bunun için önemli bir dönüm noktası, ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri açılış butonlarına basarak 8 tesisin toplu olarak temel atılma işlemini gerçekleştirdiler.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ceviz ve badem fidanı türlerinden oluşan toplam 3.000 adet fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra Kütahya Valiliğini ziyaret ederek burada basın açıklamasında bulundu.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.