6.5.2018

Kütahya Hisar Kalesinde, Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı ve Kütahyanın Fethinin 944. Yıldönümü Etkinlikleri düzenlendi.

Saygı duruşundan bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan KÜDER Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Kalyon; Hıdırellez Hızır a.s ile İlyas a.sın birleştiği gün olup, baharın müjdecisi olarak kutlanmaktadır. Kütahyanın fethi de aynı güne denk gelmektedir. Kütahyanın fethi aslında Kutalmış Oğlu Süleyman 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolunun Türk-İslam ordularına ve milletine açıldığı ve Anadolunun vatan olduğu günden sonra Kütahyada 1074 yılında fethedilmiştir. Ondan sonraki Bizans ve Selçuklu arasındaki değişiklikler dolayısıyla el değiştirmiş fakat 6 Mayıs 1233 yılında Selçuklu Hükümdarı 1. Alaeddin Keykubatın kumandanı İmadüddin Hezâr Dînârî tarafından yeniden fethedilmiş ve Kütahya ebedi Türk İslam şehri olarak kazanılmıştır, dedi.

Daha sonra Kütahya'nın medeniyetlerin buluşması noktası olduğunu ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez; Anadolu Selçuklu Devletini kuran Kutalmış Oğlu Süleyman Şah döneminde 1074 yılında fethedilmiştir. 1097 yılında tekrar Haçlıların istilasına uğrayan şehir 1233 yılında Selçuklu Hükümdarı 1. Alaeddin Keykubat döneminde Kütahya Fatihi olarak bilinen İmadüddin Hezar Dinari tarafından yeniden fethedilmiş ve ebedi Türk yurdu olarak Selçuklu hakimiyetine girmiştir. İlimiz 130 yıl Germiyan Beyliğinin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliğinin merkezi olmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra il olan Kütahyamız medeniyetlerin buluşma noktası olan kadim bir şehridir. Bu toprakları bize vatan olarak bırakan ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, mekanları cennet olsun diyorum, dedi

Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı ve Kütahyanın Fethinin 944. Yıldönümü etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı ve Kütahyanın Fethinin 944. Yıldönümü kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz. Milletimizin birlik ve beraberliğinin sembollerinden olan ve yüzyıllardır bahar bayramı olarak kutladığımız bugünde Kütahyamızın bu güzide mesire yerinde baharın en güzel günlerini siz kıymetli vatandaşlarımızla birlikte karşılamanın mutluluğu içinde olduğumu belirtmek istiyorum.
Tam 944. yıl önce yine böyle bir Hıdırellez günü Kütahyamız fethedilmiş ve Müslüman Türk yurdu olarak hamdolsun bugünlere kadar gelmiştir. Bizim inancımızda bildiğiniz gibi fetihteki asıl mana gönüllerin fethidir. Gönüller fethedilmeden şehirlerin fethedilmesinin bir manası olmadığını bilen ecdadımız; Biz gelmedik kavga için, Bizim işimiz sevgi için Hakkın evi gönüllerdedir Gönüller yapmaya geldik düsturuyla şanlı tarihimizdeki en güzel fetihleri gerçekleştirmiştir.
Bin yıla yakın bir zamandır anayurdumuz olan bu topraklar inşallah kıyamete kadar anayurdumuz olmaya devam edecektir. 7000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan şehrimiz birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Germiyanoğlu Beyliği ve Anadolu Beylerbeyliğinin Başkenti, Osmanlının kuruluşunun ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı kurtuluşun şehridir. Çinisiyle, Doğasıyla, Termaliyle, Konaklarıyla, Mevlevihanesiyle, Yüzlerce Yıllık Kalesiyle, Haymeanasıyla, Dumlupınarıyla, Çavdarhisarıyla ve daha burada sayamadığımız birçok değeriyle eşsiz bir tarihe ve kültüre sahiptir. Mevlananın torunu Sultan Veled Kütahya için Kütahya kusursuz bir güzeldir. Böyle kusursuz güzele zeval olur mu? Ya Rab, bu memlekete kaza-bela verme, Cennet Kütahya'nın ya altındadır ya üstünde, Feda olsun Lahor, Keşmir, Tebriz Kütahya'ya. Diyerek övdüğü bir şehirde yaşıyoruz hamdolsun.
Bizler gerek ulusal gerekse uluslararası katıldığımız tüm toplantılarda şehrimizin bu eşsiz güzelliklerini anlatıyor ve tanıtımına katkı sağlıyoruz. Siz hemşehrilerimden de ricam gittiğimiz her yerde her ortamda Kütahyamızın bu eşsiz güzelliklerini anlatın. Çünkü bu şehirde yaşayan herkesin bu şehrin temsilcisi, bir kültür elçisi olduğuna inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 10 asır önce bu şehri fethederek Müslüman Türk yurdu haline getiren Başta Süleyman Şah ve Hezar Dinariyi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, Kütahyamızın Fethinin ve Hıdırellez Bahar Bayramının şehrimize hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum, ifadelerini kullandı.

Kütahyanın iki güzelliğinin bir arada kutladığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir ise; Hıdırellez büyük ve geniş bir coğrafyada hem inancımızdan hem tarihimizden ögeler içeren, bizi bahara ümitlendiren, halkımız arasında bir peşin şükür duası olarak kabul edilen önemli günlerimizden biri. Yeni bir mevsime başlamanın, yeni bir ümidin parçası olarak insanımızda kıymet bulmuş, yüzyıllardan beri kutlanmakta olan bayramımız. Her bayramda olduğu gibi milli birlik ve beraberliğimize katkı sağlamasını beklediğimiz, bizi birleştiren, bizi geleceğe hazırlayan, ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik gibi önemli duyguları bize hatırlatan ve yaşatan önemli günlerden birisidir. Bugün aynı zamanda Kütahyamızın bize bir coğrafya olarak hediye edilmesinde emeği geçen bütün kişileri hatırlatan Kütahyanın fethinin yıl dönümü. Hezar Dinaride bayraklaşmış ama ondan önce de bu alanda yapılan bir sürü çalışma var. Hoca Ahmet Yesevinin talebeleri bu coğrafyaya kılıçtan önce gönüller fethi için gelmiş ve yerleşmişler. Yunusemreler, Mevlanalar, Hacı Bektaşlar, Şeyh Edebaliler bu coğrafyanın fethine zemin hazırlamışlar. Daha sonra gelenler de bu coğrafyayı bize kader kılmışlar. Bu coğrafyada bizim özgür yaşamamızda bütün emeği geçenleri saygıyla anmak için bugünler birer vesile oluyor, şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Kütahya Halk Eğitim Merkezi halk oyunları topluluğu ile Evliya Çelebi Mehteran Takımı gösterilerini sergiledi.
Program vatandaşlarımıza çeşitli ikramların sunulması ile son buldu.

Kütahya Kalesinde gerçekleştirilen etkinliğin ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile protokol üyeleri, Kütahyanın fethinin 944. yıl dönümü sebebiyle Kütahya İl Müftülüğü tarafından tüm şehitlerimiz ve Kütahya Fatihi Hezar Dinari için Ulu Camide gerçekleştirilen hatim duası programına katıldı. Daha sonra cami çıkışı Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu vatandaşlarımıza bulgur pilavı ve helva ikram etti.

Kütahya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kütahya Kalesi'nde düzenlenen etkinliğe, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, Kütahya Kültür Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği (KÜDER) Başkanı ve Araştırmacı Yazar Mustafa Kalyon, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.