8.5.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 35. Vakıflar Haftası etkinlikleri kapsamında Vakıflar Bölge Müdürlüğünde düzenlenen Vakıf Kuran Kadınlar konferansına katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan DPÜ Öğretim Üyesi Dr. Özlem Soyer Zeyrekin konuşmacı olarak yer aldığı program Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanan tanıtım filminin gösterilmesiyle devam etti.

Kadınların Osmanlıdan günümüze dek vakıflarda etkin olduğunu, hiçbir zaman geri kalmadığını belirten Dr. Özlem Soyer Zeyrek; Kadının vakıf kurması çok önemli ve özel bir konu. Kadınlar hayatını ailesine, evladına vakfeden insanlardır. Kadın vakıftır. Kadınların hayır ve hasenat noktasında asla sosyal yaşamın içerisinde geri kalmamıştır. Hiç yok zannedilen kadınlar tarihinin aslında öyle olmadığını, özellikle şehirlerde şehri inşa edenlerin başında kadınların geldiğini görüyoruz. Müslüman Türk kadınları, tarihte bilinenin aksine geri kalmamış sosyal hayatı inşa etmiş, şehirlere kimlik kazandırmışlardır. Kütahyada rastlayamadık maalesef ama Kütahya Hatuniye Caminin bir kadın tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Onun dışında Kütahyada kadınlar tarafından çamaşırlık, sübyan mektepleri yapılmış ama bunların hepsini araştırıp bulmamız gerekiyor. Sadece üzerimize düşen görev onların neler yaptığını daha kapsamlı şekilde araştırmak, onların insanlığı nasıl yaşattığını ortaya koyabilmektir. Kütahyanın vakıf konusunda eşsiz bir şehir olduğuna dikkat çeken Dr. Özlem Soyer Zeyrek 18. yüzyılda kadınların Kütahyada Pirler Cami imam hatipleri, Hatuniye Cami, Abdullah Ef Medresesi, Hezar Dinari Mescidi, Ulu Cami Müderrisi, Saray Cami ve Muhtelif Çeşmelerini vakfettiklerini söyledi.

Program konferansın ardından mehteran takımı gösteri sundu, Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu vatandaşlarımıza pilav ikram etti.

Konferansa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Vakıflar Bölge Müdürlüğü personeli, bazı daire müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.