12.5.2018

Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışması Kütahyada bu yıl 4. kez düzenlendi.

Kütahya Belediyesi, Eğitim-Bir Sen Kütahya Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 4.sü düzenlenen Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışmasının ödül töreni Hezar Dinari Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Bu yıl 4. kez düzenlenen Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışmasının ödül töreni Kütahya Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi, İmam Hatip Liseleri arası Kuran-ı Kerim güzel okuma yarışmasında il birincisi olan Semih Akyüzün Kuran-ı Kerim tilaveti okuması ile başladı.

Bilgi çağı olarak adlandırılan bugünün dünyasında kitap ulaşılması kolay hazine olması yanında ihmal edilen bir raf süsü olarak bilindiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit; Bu özelliğin altında kişinin ne okuyacağını ya da okumaya nerden başlayacağını bilmemektedir. Bu durum özellikle biz yetişkinlere büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Böyle yarışmalar çocuklarımızı farklı kitaplarla buluşturarak onların tercihlerine de yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla aydınlanmanın temeli olan okumayı zihnen sağlıklı nesiller yetiştirme adına gerçekleştirmek temel prensibimiz olmuştur. Toplum olarak farklı olarak farklı düşüncelere sahip olsak da çocuklarımıza, okuma alışkanlığı kazandırma konusunda aynı düşüncede olduğumuzu umuyorum. Eğer çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmamızı istiyorsak onların göreceği şekilde kitap okumalıyız. Yapılan bir araştırma sonucuna göre düzenli kitap okuyanların yüzde 40ı bu kitap okuma alışkanlıklarını 6ile 10 yaş arasında yani okuma öğrendikten sonra 10 yaşına kadar zamanla kitap okuma alışkanlığı kazanmaktadırlar. Ne kadar okursanız o kadar bilirsiniz. Ne kadar bilirseniz o kadar yetişirsiniz. Bizler hem kendi adımıza hem de çocuklarımız adına bir gelecek kurmak istiyorsak, öğrenmenin kaynağı olan kitaplarla dost olmalıyız, dedi.

Kütahyanın başlatmış olduğu kitap okuma yarışmasının 81 ilde de benzer şekillerde uygulandığını belirten Eğitim Bir-Sen Genel Başkan vekili Latif Selvi; Yani siz bir ışık yakarsınız o ışık halelenir, büyür ve herkesi aydınlatır. Eğer birey veya toplum geleceğe dair bir şeyleri tevarüs ettirebilirse o taşıyabildiği şey o toplumun geleceğini oluşturur. Süslü cümlelerle bir takım güzel şeyleri anlatırız. Ama sonucu itibariyle herhangi bir netice elde edecek ortam oluşmazsa, arzu ettiğimiz şeylerim pratik karşılığını göremezsek o zaman bunlar birer temenniden öteye geçemez. Yaşadığımız şeylerin bir kısmı ellerimizle yaptığımız bir takım şeylerin de neticesidir. Okullaşmada dünyada gelişmiş ülkeler nerede bizim çocuklarımız nerede, dediğimizde evet biz de onlarla aynı noktadayız dersek, potansiyel kapasitemiz yansıtabileceğimiz bir gerçekliği hayata geçirebilirsek netice almış oluruz. Nitelikli eğitimi geliştirebilmek de son derece önemli. Yani siz, çağ nüfusunun başardıklarını başarmak zorundasınız, dedi.

Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışmasında konuşan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ise; Bizler göreve geldiğimiz tarihten itibaren Kütahyanın daha yaşanabilir bir şehir olması için çalışıyoruz. Evet, belediye yol yapmalı, kaldırım yapmalı, şehri inşa etmeli ama bir taraftan da hemşerilerimizin gönlüne, ruh iklimine, manevi iklimine hitap edecek sosyal çalışmaları da yapmalıdır.
Bu çalışmaları yaparken sizlere ulaşmada en büyük ortağımız Sivil Toplum Örgütleridir. Bu sebeple ben bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen Eğitim Bir Sen yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu yarışmaya destek olur musunuz diye Sendikamız bize ilk geldiğinde konu Kitap olunca hemen destek olalım dedik. Bisiklet istediler. Bu yarışmanın düzenlenmesindeki asıl amaç çocuklarımızı gençlerimizi kitap okumaya yöneltmektir. Görevi devraldığım günden itibaren her fırsatta okullarımızı ziyaret ediyorum. Oy yok gitme diyorlar. Öğretmenlerimizle istişare ediyoruz. Öğrencilerimize özgüven aşılıyoruz. Hep, günde en az yarım saat kitap okumalarını tavsiye ediyoruz. Kitap okumak; eğitim sürecindeki en önemli etkendir. Eğitim ve öğretim hayatı sadece okul bitirmek, diploma almak, meslek sahibi olmak demek değildir. Bu sürecin sonunda topluma faydalı bir insan olmak gerekir. Ancak okuyan araştıran düşünen bir birey topluma yararlı işler yapabilir.
Kitap istikbale yollanan mektuptur der büyük yazar Cemil Meriç. Okuyan kişi sorun çıkaran değil, sorun çözen kişi olur. Bir şeyler üretebilmek için fikir sahibi olmak gerekir. Fikir sahibi olmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Bilgi sahibi olmak içinde okumak gerekir. Yani her alanda üretim yapabilmenin en kolay ve en doğru yolu okumaktır. Kıymetli misafirler 2002den bu yana Türkiye Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Dünya düştüğü yerden kalkan yeniden şahlanan bir milleti seyrediyor. Ekonomik teknolojik manada çok iyi noktalara geliyoruz.
Tarih boyunca bu millet ne zaman bir medeniyet inşa ettiyse o zaman dünya ya hükmetti. İşte bizlerde gençlerimize, çocuklarımıza daha çok sahip çıkıp onları en iyi şekilde yetiştirerek bir medeniyet inşa etmek zorundayız. Tarih bu vebali omuzlarımıza yüklemiş durumda. Geleceğimiz, umutlarımız, yarınlarımızın teminatı gençler ve çocuklarımız. Bugün biz varız, yarın onlar olacak. Hepimize düşen ise daha çok çalışmak. Düzenlemiş olduğumuzu yarışmamızda her yıl dereceye giren öğrencilerimize bisiklet hediye ediyorduk. Bu yıl onlara bir sürpriz yaptık ve Kitap Okuma Yarışmasında üç kategoride 1.gelen çocuklarımızı Kudüs gezisine göndereceğiz. Çocuklarımızın inşallah orada ilk Kıblegahımız olan Kudüsü görmelerini arzu ediyoruz. İnşallah onlarda bu seyahat vesilesi ile diğer öğrencilerimize örnek olmalarını ve Kitap Okuma Yarışmalarına katılımın daha üst düzeyde olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ben bu yarışmaya katılıp dereceye giren ve ödül kazanan kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Buraya kadar gelip bu kardeşlerimizin sevincini paylaşan siz kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyor hepinizi saygı sevgi ve hürmetle selamlıyorum, ifadelerini kullandı.

Kütahya Belediyesi Hazer Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışması ödül töreninde Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Eğitim Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse de birer konuşma yaparak kitap okumanın önemine değindi.

Tören, konuşmaların ardından sinevizyon gösterisi ile devam etti. Daha sonra yarışmada dereceye giren öğrenciler ile danışman öğretmenlere ödül ve hediyeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller Ödüllü Kitap Okuma Yarışması, dereceye giren öğrencilere 129 adet bisiklet ödülü dağıtılmasıyla devam etti. Ayrıca bu yıl üç kategoride 1.gelen öğrencilere Kudüs gezisi hediye edildi.

Programın sona ermesinin ardından Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, il protokolü, öğretmenler ve ödül alan öğrenciler sahneye çıkarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ortaokullar ve Liseler Arası Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller İçin Kitap Okuma yarışması ödül törenine; Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Altıntaş İlçe Belediye Başkanı Ferit Karabulut, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan vekili Latif Selvi, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse ve Sendika Üyeleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.


Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.