13.6.2018

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kütahyada faaliyet gösteren 130 amatör spor kulübüne 573 bin TL nakdi yardımda bulunuldu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) iş birliğiyle Kütahya İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törenle nakdi yardımlar spor kulübü temsilcilerine teslim edildi.

Törende Kütahyanın komşu illerinden daha fazla destek aldığını kaydeden Kütahya ASKF Başkanı Murat Cengiz; Biz Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu amatör kanadıyla Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımızdan spor kulüplerimiz için bir yardım talebinde bulunduk. Çok teşekkür ediyoruz Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykana da çok teşekkür ediyoruz. Kütahyaya civar illerden daha fazla bir meblağ olan katkıda bulundular, dedi.

192 spor kulübü sayısına sahip olan Kütahyanın kulüp sayısında diğer illerden önde olduğunu ifade eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen; Ekim 2017de 104 kulübe, Nisanda 104 kulübe olmak üzere toplamda yine Kütahyaspor da bunun içine dahil, 625 bin liralık malzeme yardımı, bugünkü yapılan yardımla beraber 687 bin liralık da nakdi yardım yapılmış oluyor bu sezon. Toplamda kulüplerimize yapılan nakdi yardım ve malzeme yardımı sayısı 1 milyon 300 bin lira. Kulüplerimizin maddi imkanları sponsor buldukça artırılıyor, daha iyi faaliyetler yapıyorlar ama şu rakamlara bakıldığında özel sponsorluk gelirleri hariç kulüplerimize yapılan bu malzeme ve nakdi yardımlarda ciddi bir yer tutuyor. Bu yapılan 130 kulübe 573 bin lira olan nakdi yardımın hayırlı olmasını diliyorum, şeklinde konuştu.

Amatör spor kulüplerine her yıl maddi destek sağladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne geçmiş dönemlere nazaran spora önemli katkılar sağladığımızı düşüyorum. Geçtiğimiz yıl altyapıyı oluşturmak adına Kütahya Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüzü hayata geçirdik. Özellikle belirtmek isterim ki şuan itibariyle Kütahyada Belediye bünyesinde 750nin üzerinde aktif sporcumuz var. Ayrıca bu yıl ilk defa yaz spor okulumuzu faaliyete geçiriyoruz. Spor okulumuzda 5 binin üzerinde gencimize, çocuğumuza inşallah gerekli destekleri vereceğiz ve Kütahyamızda spor yapan çocuklarımızı hep birlikte görebileceğiz. Bunların yanı sıra Vefa ve Sazak olmak üzere iki semt sahamızı faaliyete geçirdik. Aynı zamanda farklı mahallelerimizde 30un üzerinde şuanda inşaatları devam eden küçük sentetik çim sahalar yapıyoruz. Buna bağlı olarak Kütahya Belediyesinin Yüzme Bilmeyen Çocuğumuz Kalmasın projesi çerçevesinde 3 tane yüzme havuzumuzun inşaatları hızla devam ediyor. Amacımız çocuklarımızı yüzmeye teşvik etmek. İnşallah havuzlarımızı temmuz ayı içerisinde faaliyete geçireceğiz. Amatör Spor Kulüplerimize Belediye olarak her yıl bir nakdi yardımda bulunuyoruz. Ama bizim en büyük yardımımız da şehrimizin adını taşıyan Kütahyaspora destek veriyoruz. Her yıl hatırı sayılır bir rakamı oraya aktarıyoruz. Sonuç itibariyle baktığımız zaman hedef ettiğimiz yere gelememişiz ama o futbolculardan bir tane bile Kütahyada kalmadı hepsi paralarını aldılar gittiler. Gönül istiyor ki, bu futbolcuların içinde kendi içimizden çıkan, şehrimizden çıkan 7-8 tane gencimizi o takımda oynatabilmek. Çabamız bu şekilde, dedi.

Kütahyanın spor şehri olduğunu belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı; Kütahyanın başarılı olduğu konulardan bir tanesi spor. Biz sadece futbola endeksleniyoruz ama bireysel branşlarda başarılar kazanan gençlerimiz var. Sporu desteklememiz lazım. Gücü elinde bulunduran bütün kurumlar ve iş adamlarımız şehrin bütün dinamiklerini amatör spor kulüplerine sonuna kadar destek vermesi lazım. Aynı zamanda toplumun huzuru, sağlığı için çok önemlidir. İl Genel Meclisimiz şu anda nakdi yardımlar dışında bütün köylerimizde nüfus büyüklüğüne göre halı sahalar yapıyor, dedi.

Kütahyanın sporda önemli yatırımlar aldığını aktaran AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzün nakdi yardımı çok önemli. Sadece spor kulüplerimize maddi ve spor anlamında bir katkı değil, toplumsal ilişkiler anlamında da katkı sağlıyorlar. Türkiyede AK Parti iktidarından sonra spora ve sporcuya yapılan yatırımları görüyoruz. Avrupanın en yeni stadyumları, en yeni spor salonları Türkiyede yapılıyor. Kütahyada bu anlamda büyük bir katkı alıyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde bir darbe girişimi oluyor ve 20 Temmuz 2016 tarihinde bizim spor kompleksimizde yüzme havuzumuzun ihalesi yapılıyor. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın ve AK Partinin bu ülkeye getirmiş olduğu en zor şartlarda dahi, devlet işini ve millete hizmet aşkını ne kadar önemsediğini ortaya koyan bir veridir. Kütahyadaki sporcularımızın, spor kulüplerimizin sizler vasıtasıyla Avrupada, dünyada ve olimpiyatta şampiyon çıkartacak seviyeye geleceğine inanıyorum. Yapılan çalışmaların hem Kütahyamıza hem de ülkemize büyük bir katma değer sağlayacağına inanıyorum, şeklinde konuştu.
Sporu yaygınlaştırma ve spordan istifade eden kişi sayısının artırılması noktasında her ülke ve her ilin hedefi olduğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir; Ülkemiz ve ilimiz olarak baktığımızda merkezi yönetimin ve yerel yönetimlerin bu amaçla ellerinden gelen imkanları kullanarak daha fazla insanın spora katılmasını sağlamak için gayret gösterdiklerini görüyoruz. 7den 70e herkese uyan bir spor dalı mutlaka var. 572 bin nüfusta 70 bin kişinin sporla ilintili olması az bir rakam. En yaşlımızın da en küçüğümüzün de bir spor dalıyla ilişkilendirilmesi mümkün. Bizim gayemiz nüfusun en büyük kısmının spora yönlendirilmesi olmalı. Bunun için hem merkezi yönetim hem yerel yönetimler spor alanları, spor salonları oluşturmaya çalışıyor. Vatandaşlara en yakın şekilde bu alanları oluşturarak onların daha fazla zamanını orada geçirmeleri için gayrette bulunuyorlar. Yapacağımız bu altyapılar, spor kulüpleriyle ancak faydalı, neşeli ve verimli hale geliyor. Sizlerin sahip olduğu alan, sizlerin hitap ettiği kitle, sizlerin aracılığıyla bu alanların kullanılmasını ortaya çıkarıyor. Sizlere vermiş olduğumuz katkı direkt halkın spora yönlendirilmesinde, sporla iç içe olmasında en önemli katkılardan biri. Merkezi yönetim olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Belediyemiz, İl Özel İdaremiz olarak imkanlar ölçüsünde destek vermeye çalışıyoruz, dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve protokol üyeleri 573 bin TLlik çeki 130 amatör spor kulübünü temsilen Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Murat Cengize teslim etti.
Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Milletvekilleri Mustafa Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Kütahya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Murat Cengiz, kulüp temsilcileri ve sporcular katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.