12.7.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi Ilıca şubesinin açılışına katıldı.

Kent Konseyi Sanat Merkezi Ilıca şubesi ve Sanat Merkezi Sanatçılarının karma sergisinin açılışını gerçekleştiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Bir şehrin gelişmişlik kriterlerini gösteren en önemli temel unsurlardan birisi de kültür ve sanattır. Bu bakımdan kültür ve sanatı çok önemsiyoruz. Kütahya Belediyesi olarak açtığımız kurslar ve yaptığımız kültürel ve sanatsal faaliyetler ile şehrimizi bu alanda daha ileriye taşıma gayreti içerisindeyiz. Kültür ve sanata verdiğimiz destek bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Sosyal belediyecilik kapsamında şehrimizde yapılmayanları yapmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda 2 yıl önce Kütahyanın UNESCOda yerini alması konusunda çalışmalarımıza başlayarak, Zanaatkarlar ve Halk Sanatları dalında müracaatımızı gerçekleştirmiştir. Bunun içinde Folklor, El Sanatları, Ağır Elbise İşlemeciliği, Oyacılık, Resim Sanatı yani akla gelebilecek Kütahyada icra edilen tüm sanat dalları var. Bunlarla ilgili Haziran ayında müracaatımızı yapmıştık ve Kütahya ilk müracaatında, UNESCOda Kütahya Zanaat ve Halk Sanatları Dalında yerini aldı. Dünyada UNESCOdaki yerini alan 180 şehirden bir tanesiyiz. Bizim dalımızda da 37 şehirden biriyiz. Kütahya böylelikle, zanaat ve halk sanatlarıyla büyüyen ve gelişen, sanat ve zanaatı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın temel etkeni olarak benimseyen dünyadaki sayılı şehirlerden biri olarak kabul edildi. Bu noktada sanatçılarımıza büyük görevler düşmektedir. Daha çok üretim yaparak, daha güzel eserler çıkartarak, birlik ve beraberlik içerisinde daha çok çalışarak Kütahyanın ismini hep birlikte daha yukarılara götürebilmeliyiz. Bu vesileyle açılışını gerçekleştirdiğimiz Kent Konseyi Sanat Merkezi Ilıca Şubesinin ve Sanat Merkezi Sanatçılarının Karma Sergisinin hayırlı olmasını temenni ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum, dedi.

Kent Konseyi Başkanı Zekeriya Dağcı ve Kent Konseyi üyeleri Belediye Başkanı Kamil Saraçoğluna katkıları ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Kütahya Kent Konseyi Sanat Merkezi Ilıca şubesinin açılışı sonrası Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ilıca Kaplıcalarındaki esnafları ziyaret edip, talep ve temennilerini dinleyerek, işlerinde hayırlı kazançlar diledi. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.