16.7.2018

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz hain kalkışmasının 2. yıldönümünde Kütahya tek yürek oldu. Genciyle yaşlısıyla meydanı dolduran vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, hep bir ağızdan coşkuyla İstiklal Marşını okudu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kütahya Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı kapsamında Zafer Meydanında gerçekleştirilen program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tüm şehitler için İl Müftüsü Hüseyin Hazırların duasının ardından protokol üyeleri Zafer Meydanını dolduran halka seslendi.

Programda hemşehrilerine hitap eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Bundan tam 2 yıl önce vatanına, devletine uzanan hain eli görerek, hiçbir işaret beklemeden, tıpkı şu an da olduğu gibi bu meydana akın eden ve ihanete dur diyen aziz hemşehrilerim, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 2.sini yad edeceğimiz 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü buluşmamıza hepiniz hoş geldiniz, dedi.

Sözlerine, kıymetli hemşehrilerim konuşmamın en başında ALLAHU EKBER! Nidalarıyla, 15 Temmuz gecesinin karanlığında, vatanı için şehadete koşarak giden, aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum diyerek devam eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu;Tedavisi devam eden gazilerimize de Rabbimden şifalar diliyorum, ifadelerini kullandı.

Başkan Saraçoğlu; Kardeşlerim, işte, 15 Temmuz akşamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Siyasi Tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir büyüklükte hain bir saldırıya maruz kalmıştır.

Düşmanın harp sahasında bile yapmadığı- yapamadığı alçaklığı bu asker görünümlü üç beş vatan haini aziz milletimize reva görmüştür. Bu hain darbe teşebbüsü milletimizin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Devletimizi sömürgeci Batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlıyordu.

Cumhurbaşkanlığı makamını, Meclisini, İstihbarat teşkilatını, Emniyet ve Silahlı Kuvvetlerini, Başbakanlık makamını teslim almayı amaçlayan, ve bunun için devlet kurumlarını ve milleti bombalamaktan çekinmeyen bir yapı ile karşı karşıya kaldık. Fakat sizin iradeniz 15 Temmuzu tarihe demokrasinin bayramı olarak kazıdı. İçimizdeki vatan sevgisi imanımızın bir parçasıydı, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi olurduk. Ama asla ölmezdik. Çünkü şehitler ölmezdi.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Adı sanı ne olursa olsun hangi ideolojiden hangi kaynaktan beslenirse beslensin, Terör Örgütlerinin birbirinden farkının olmadığını vurgulayacağız FETÖnün de, PKKnın da, DEAŞın da DHKP-Cnin de karşısında olacağız. Devletimiz 7 bin yıllık geçmişi olan kadim bir devlet ve millettir. 15 Temmuz gecesi kurşuna yürüyen bu memleketin aziz evlatları genlerindeki binlerce yıllık ruhla hareket etmişlerdir. Dünya tarihinde bir ilki yaşatarak, darbecilere darbe yapan büyük Türk Milletinin önünde, bütün dünya saygıyla eğilmiştir.

O gece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın duruşu, milletin duruşunun tecellisi olmuştur. Bütün darbe girişiminin şahsına yöneltildiği o anlarda dahi, vakarlı duruşunu koruyarak milletine liderlik etmiştir.
Böyle bir lidere sahip olduğumuz için Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. İçerdeki ve dışarıdaki vatan düşmanlarının o gece hesap edemedikleri şey, Allahın hesabının tüm hesapların üzerinde olacağıydı. Rabbimin inayetiyle, o gece Türk milletinin Yeniden Diriliş Ruhu can buldu. 15 Temmuz gecesi okunan selalar yeniden ayağa kalkan bir milletin sembolü oldu.

O andan itibaren bir taraftan vatan hainleri menfezlerde, çukurlarda ele geçirilip zindanları boylarken, dökülen şehit kanlarının hesapları sorulurken, bir diğer taraftan Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğünde, eski Türkiyenin prangalarından kurtulup, Güçlü Türkiyeyi inşa etmek için daha fazla çalışmaya başladık. Bizlerde Reisten aldığımız işaretle; bu necip millet için, sizler için gece gündüz demeden, daha fazla çalışmaya Güçlü Türkiye için, yüzü gülen mutlu insanların şehri Güçlü Kütahyayı inşa etmeye gayret ediyoruz.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlunun konuşması esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Şehitler Köprüsü'ndeki anma töreninde yaptığı konuşması led ekrana yansıtıldı. Zafer Meydanındaki halk Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşmasını alandaki dev ekrandan takip etti.

15 Temmuz'un 81 milyonun zaferi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bugün ikinci yılını idrak ettiğimiz 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle sizleri muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin aracılığıyla ülkemin dört bir yanındaki vatandaşlarıma sevgilerimi gönderiyorum. 81 vilayette anma törenlerimiz devam ediyor. 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar karşısında kanlarıyla tarih yazan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Vatanımızın bekası, milletimizin huzuru için şehadete yürüyen tüm kahramanları yad ediyorum. Gazilerimize cesaretleri ve fedakarlıkları için şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz Türk milletinin yeniden dirilişinin adıdır. 15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete karşı demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır. Nasıl İstiklal Harbimiz yeni bir dönemi başlatmışsa 15 Temmuz gecesi de ülkemiz için yeni kapılar araladı, milletimizin kardeşliğini pekiştirdi. İnlerine gireceğiz dedik, inlerine girmeye devam ediyoruz diye konuştu.

Daha sonra konuşmasına devam eden Başkan Saraçoğlu; Geride bıraktığımız 4 yıllık süreç içerisinde Yerel Seçimlerden önce söz verdiğimiz, 43 projemizin %90nın üstünde tamamladık. Söz verdiğimiz projeler haricinde ayrıca süreç içerisinde karar verdiğimiz birçok çalışmayı hayata geçirip, hizmete sunduk.

Kütahyamızda ilklerin dönemi olarak adlandırdığımız bu süreçte gece gündüz demeden çalışmaya gayret gösteriyoruz. Hemşehrilerimizin daha rahat hizmet alabilmeleri için, Kütahyaya yakışır bir Belediye Hizmet Binası inşa ediyoruz. Sona geldik.

Atık sularımızın arıtmasını, hizmete açtığımız yeni tesisimizle gelecek 50 yıl boyunca sorun olmaktan çıkardık.Cefakâr hanım kardeşlerimiz için Haymeana Hanımlar Lokalini hizmete açtık. İkinci olan Devlet Hatun Hanımlar Lokalimizi de 2 aya kadar hizmete açacağız. Artan araç trafik yoğunluğunu azaltmak için, alt geçitleri inşa ettik. Çocuklarımız için tüm parklarımızı yenileyip, yenilerini ilave ettik. Bunun yanında 3 yüzme havuzu, 30 semt sahası kazandırıyoruz. Şehzadeler parkına gençlerimiz ve çocuklarımız macera parkını hizmete açtık. Ilıcaya tarihinin en büyük yatırımlarını yapıyoruz. Şehir Giriş Kapıları, Saat Kuleleri, Süs havuzları, Cadde aydınlatmaları, park bahçe çalışmalarıyla Kütahyamızı modern bir görüntüye kavuşturuyoruz.

Sizlere buradan bazı müjdeler vermek istiyorum, Valilik binası inşaatı biter bitmez, eski binayı yıkıp, yeraltı otoparkıyla beraber Kütahyamıza yakışacak meydanı şehrimize kazandıracağız. Ulu Cami iş merkezini kamulaştırmaya başladık. Meydan haline getiriyoruz. Teleferik projesi, fizibilite çalışmaları başladı, kurula müracaatımızı yaptık. Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla Dumlupınar stadının olduğu alanı DSİ dahil millet bahçesi yapılması konusunda kararımızı aldık. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız.
Sözün özü böyle bir millete faydalı olabilmek için durmadan çalışıyoruz. Sizler için ne kadar çalışsak ta ne yapsak ta azdır diye düşünüyorum.Çünkü siz en güzel, en iyi şeylerin bedelini 15 Temmuzda fazlasıyla ödediniz. Bizde Diyoruz ki; Davası uğruna mücadelesinden vazgeçmeyen vatan aşığı milletimizi Unutmayacağız. Demokrasi mücadelesi veren onurlu halk direnişini Unutmayacağız. 15 Temmuz gecesi halkımızın birlik ve beraberliğini Unutmayacağız.

15 Temmuz ruhu yaşatılacak, o karanlık geceyi Unutmadık, Unutmayacağız,Unutturmayacağız. Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim bir kez daha bu millete 15 Temmuzlar yaşatmasın diyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor hayırlı akşamlar diliyorum, dedi.

Protokol konuşmaları sonrası, Kahramanlık Türküleri ile Esat Kabaklı ve Orhan Hakalmaz sahne alarak Kütahyalılara unutulmaz bir gece yaşattı. Daha sonra program Mehteran takımının gösterisiyle devam etti.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13te tüm illerde olduğu gibi Kütahyada da sela okundu, şehitlerin isimleri hep bir ağızdan söylendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı kapsamında Zafer Meydanında düzenlenen etkinliklere katılan Vatandaşlarımıza çeşitli ikramlarda bulunuldu. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu hemşehrilerine pilav dağıttı.

Zafer Meydanında düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ile Ceyda Çetin Erenler, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Barış Karataş, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Ak Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.