21.7.2018

Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali 44. kez kapılarını açtı.

Kütahya Evliya Çelebi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başlayan festival saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

44. Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivalinin, bölge halkının eğlence, alışveriş ihtiyacını karşıladığı gibi Kütahya’nın tanıtımına da katkı sağladığını belirten Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya’nın tarih ve kültürünün zengin olması, yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bol olduğu ve bunların yeterince anlatılması gerekir. Festivalimiz; Çininin, Termal Turizmin, Kütahya Kültürünün tanıtımına büyük bir vesile oluyor. Bin 800 m2 kapalı alan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın, kamu kuruluşlarımızın ve el sanatları alanında faaliyet gösteren esnaf kardeşlerimizin kullanımına sunuldu. Geçtiğimiz yıl 65 esnaf katılım gösterdi. Bu sene yine her sektör gurubundan bir esnaf katıldı. Bu sene açık alan da dahil olmak üzere toplam 150 esnaf katılım gösteriyor. Bu sene vatandaşlarımızın ve özellikle genç kardeşlerimizin taleplerini dikkate alarak ülkemizin popüler, sevilen sanatçılarını davet ettik. Ayrıca yerel sanatçılarımız da sahne alacaklar. Bu anlamda biz göreve geldiğimiz günden itibaren Çinimizin hem kültürel anlamda hem de ekonomik anlamda hak ettiği değeri görmesi için ciddi mesai harcıyoruz, diye konuştu.

Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında yer alması ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen yeni Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı Üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları Alanında Yaratıcı Şehir ünvanını almaya hak kazandı. Bu Sayede Kütahya, Unesco tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 Şehirden biri oldu, ifadelerini kullandı.

Başkan Saraçoğlu, Festival boyunca ‘’Demokrasi ve Şehitlerimiz’’ konulu fotoğraf sergisinin ziyarete açık olacağını belirterek, Kütahya Belediyesi geleneksel ‘’Sünnet Şöleni’’ni 4 Ağustos’ta, yine geleneksel olarak düzenlenen ‘’Belediye Kick Boks Turnuvası’’nın ise 3-4-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyleyerek 44. Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Festivalinin şehrimize, hemşehrilerimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, dedi.

Konuşmaların ardından Kütahya Halk Yöresi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu.
Daha sonra açılışın tamamlanmasıyla birlikte Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile beraberindeki protokol üyeleri açılan stantları ziyaret edip, ürünler hakkında bilgiler aldı.
Kütahya Çini, Termal, Kültür, Sanat ve Turizm Fuarı 5 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak.

Açılış törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ile Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, KÜTSO Başkanı İsmet Özotraç, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri vatandaşlar katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.