24.7.2018

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya İl Özel İdaresi, Dumlupınar Üniversitesi, katkılarıyla düzenlenen Geleneksel Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dedeyi Anma Etkinliği Kütahya merkeze bağlı Sofça köyünde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Geleneksel Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dedeyi Anma Etkinliğinde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş; Bugün burada Sunullah Gaybi efendinin büyük dedesi Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Efendiyi anmak için toplanmış bulunmaktayız, hepiniz hoş geldiniz. Böyle büyük zaatlar Anadolunun manevi mimarlarıdır, Anadoluyu Anadolu yapan, Anadolu irfanını oluşturan Allah dostlarıdır. Anadolunun tapusu hüviyetindedir. Böyle büyük zatları sadece anmak değil, onlar gibi yaşamak, onlar gibi düşünmek, onların çalıştığı gibi çalışmak için gayret göstermeliyiz. Bu vesileyle bu programın hazırlanmasında emeğin geçen, katkı sağlayan, Kütahya Valiliğimize, Kütahya Belediyemize, Kütahya İl Özel İdaresine, Dumlupınar Üniversitemize, Sofça Köyü Muhtarlığına, Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dede Kültür Derneğine ve siz katılımcılara teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum, dedi.

Programda daha sonra Munzur Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Kökel, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Medine Sivri Alevi- Bektaşi inancı ve Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dede hakkında bilgiler verdi.
Konserlerle renklendirilen Geleneksel Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dedeyi Anma Etkinliği, semah gösterisi ve ikramla sona erdi.

Etkinliğe Vali Ahmet Hamdi Nayir, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Sofça köyü Muhtarı Ali Ekber Yiğit, Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Dede Kültür Derneği Başkanı Ahmet Özcan, Nida Olçar, STK Temsilcileri, Alevi Dedeleri ile köy sakinleri katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.