25.9.2018Belediye Başkan Kamil Saraçoğlu Parmakören bölgesine planlanan Sanayi Rezerv Alanında incelemelerde bulundu.

Başkan Saraçoğlu, ayrıca Sanayi Sitesi içinde bulunan Keresteciler, Mobilyacılar ve Tornacılar içinde başka bölgeler oluşturacaklarını belirtti.

Sanayi sitesinin gelecekte taşınmasında planlı bir sistemin uygulanacağına dikkat çeken Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; İlki Oto Sanayi Sitesi, ikincisi Mobilyacılar, Keresteciler ve Tornacılar Sanayi Sitesi şeklinde oluşacak. Parmakören Mahallesi ve 1453 Konutları arasında kalan bölgeyi Sanayi Rezerv Alanı olarak düşünüyoruz. Yani şu anki yeni yapılan Cezaevinin karşısında olacak. Burada 250 hektar bir arazi var. Şuan ki sanayinin bulunduğu bölge 112 hektar. Yani yeni planladığımız bölge eski yere göre iki katından fazla. Ayrıca önümüzdeki günlerde buranın yanından çevre yolu geçecek. Bu bölgede Sanayi Rezerv Alanını planlıyoruz. Bu bölgeyi bizler uygun görüyoruz, fakat bu projeyi hayata geçirmeden sanayi esnaflarımızla bir araya gelip konuşacağız. Sanayi esnaflarımızın da görüşlerini alıp taleplerini dinleyeceğiz ve vakit kaybetmeden projenin uygulanması için çalışmalara başlayacağız, diye konuştu.

Sanayi Rezerv Alanının yapılacak çevre yolunun yanına tercih etmelerinin belirli sebepleri bulunduğuna dikkat çeken Başkan Saraçoğlu; Bu bölge Parmakören bölgesinin üst sınırları. Hemen karşısında Dumlupınar Üniversitesinin olduğu bölgede yeni yerleşimler yapılmakta. Cezaevi inşaatı artık bitme noktasına geldi. Yüzde 90ı tamamlandı. Lojmanları, cezaevi inşaatı ve genişleme sahası ile beraber. Şuanda bulunduğumuz noktaya kadar genişleme sahası devam ediyor. Cezaevi faaliyete geçtikten sonra yaklaşık 2000 kişi bu bölgede kalacak. Seçtiğimiz arazi Parmakören bölgesi, Kütahya Belediyesi kentsel dönüşüm bölgesi olan 1453 konutlarına ve cezaevine komşu bir bölgedir. Çevre yolu da bu bölgeden geçtiği zaman burası cazip bir bölge olacak. Planladığımız arazinin yapısı tarıma elverişsiz bir bölge. Zemini yapılaşma için sağlam bir zemin yapısına sahip, ifadelerini kullandı.

İncelemeler esnasında Belediye Başkanı Kamil Saraçoğluna, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Arık eşlik etti. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.