1.10.2018

Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen törenle açıldı.

1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Çini ve Seramik Araştırma Merkezi, DPÜ Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası ve Zafer Kalkınma Ajansı iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

Festivalin açılışında DPÜ Rektörü Remzi Gören, ZEKA Genel Sekreteri Veli Oğuz ve Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Üyesi Emin Yüce birer konuşma yaparak Kütahya'da Çini ve El Sanatlarının önemine vurgu yaptı.

Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivalinin ev sahipliğini üstenen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivalinde panel, sergi, workshop faaliyetleri ve geziler yer alacak. Etkinlik kapsamında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nın bir parçası olan Kütahya'nın geleneksel kültürünü en iyi biçimde yansıtan eserler sergilenecek.
Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivaline Milli Eğitim Bakanlığı Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü, DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Çiniciler ve El Sanatları Odası, Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Kütahya Güzel Sanatlar Derneği, Kütahya Girişimci Kadınlar Derneği, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Sanatla Terapi Derneği, Vav Derneği, Kütahya Sanat Merkezi ve Güzel Sanatlar Eğitimini Destekleme ve Dayanışma Derneği, Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi, Kütahya Halk Eğitim Merkezi ve Kütahya Mesleki Teknik Anadolu Lisesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar arasında yer aldı. Bu manada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network) sürecinde oldukça önemli olan Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali, günlük yaklaşık 250.000 kez ziyaret edilen UNESCO resmi ağ sayfasında da ilan edildi.
Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağının yeni üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehir unvanını almaya hak kazanmış, bu sayede UNESCO tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 şehirden biri olmuştur.
Kütahya söz konusu ağa Zanaat ve Halk Sanatları (Crafts andFolk Art) dalında kabul edilen Türkiye’den ilk şehir olma başarını göstermiş ve dünyada bu alanda ağa kabul edilen 37 şehirden biri olmuştur. Başka bir ifadeyle, Kütahya dünyadaki 37 Zanaat ve Halk Sanatı şehrinden biri olarak tescil edilmiştir.
Yaratıcı Şehirler Ağına üye olmak, Kütahya’nın şehir olarak tüm el sanatlarıyla, kültürüyle, müziğiyle, halkıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, eğitim kurumlarıyla, idaresiyle kısacası şehrin yaşam tarzıyla yaratıcılık üzerine kurulu bir sanat ve zanaat şehri olduğunu tescil etmektedir.

Çini Sanatı, zaten 2016 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine dahil edilmişti, burada da Kütahya’mızın rolü büyüktü. Ancak Kütahya’yı UNESCO Yaratıcı Şehri yapan kriter sadece dünyaca ünlü Çinisi değil, şehrin sahip olduğu tüm Zanaat ve Halk Sanatları ve bunların şehrin sosyo-ekonomik ve kültürel dokusuna işleyerek şehrin sürdürülebilir kentsel gelişiminde oynadığı kritik roldür. Üyelikle birlikte, ilimizdeki tüm sanatların uluslararası ölçekte bilinirliği de artacaktır. Bu vesileyle Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivalimizin ülkemiz ve şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, dedi.

Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivalinde Kütahya Valisi Ahmet Hamdi ise; Anadolu bir zenginlikler coğrafyası, tarih zengini, kültür zengini, sanat zengini, doğal güzellikler zengini ve yer altı zenginliklerine sahip önemli bir coğrafya. Bu coğrafya üzerinde Kütahya önemli bir pay sahibi. Kütahya bu zenginliklere katkı vermiş Anadolu’nun zenginliğinden de pay alış bir şehirdir. Kütahya bir tarih şehridir. Kütahya bir kültür şehridir. Kütahya bir sanat şehridir. Doğal güzellikler şehridir. Yeraltı zenginliklerine sahip bir şehirdir diyoruz. Ama konu çiniye gelince artık şehir demiyoruz. Kütahya çininin başkentidir diyoruz. Dolayısı ile bizdeki bu başkent rolü rastgele bir rol değil. Çiniye destek olacak olan giyim kuşamımızdan, musikimizden, yemek kültürümüze kadar hepsi de önemli. Ama UNESCO sürecinde biz çiniyi başkent rolüne alarak yolumuza devam ediyoruz. Paris’te ki konferansta çok güzel bir vurguyu Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu da orada dile getirmişti. Çini Kütahya’nın dinamiklerini bir araya getirecek, birlik ve beraberliği sağlayacak bir sırra sahip. Bu uzun bir yol, bir maraton. Ama maratonda olduğu gibi tek sporcu ile koşulmayacak. Birçok aktörün beraberce koşmasını gerektirecek bir dal. İlk müracaatta girebilmek Kütahya için büyük bir başarıydı bu yapıldı. Ama bundan sonra vermiş olduğumuz sözler en az bu giriş kadar önemli. İlklerin şehri olmaya layık olan Kütahya, ilk müracaatında da girerek dalında ilk şehir olarak bu onuru yaşıyor. Ama bu onurun devamını getirmemiz lazım. Yine Valiliğimizle, Belediyemizle, Üniversitemizle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, Sanatçılarımızla, Basınımızla bu başarının devamı içinde bu koşuda herkes var gücünü, enerjisini kullanmak zorunda. İlin bütün dinamiklerine ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik içerisinde UNESCO sürecimize yardımcı olacak şekilde kullanmalıyız. Kütahya’nın bu zenginliklerinin farkında olmalıyız. Her il zenginliklerini yeterince tanıtamadığı noktasında kendini eleştirir. Kütahya olarak ta öyleyiz. Biz Kütahya olarak hak ettiğimiz yerde ve hak ettiğimiz pozisyonda olduğumuzu Türkiye’ye ve dünyaya izah etmemiz lazım, diye konuştu.

Protokol konuşmalarının akabinde Kütahya Belediyesi Vizyon projeleri arasında yer alan Eskişehir ve Afyonkarahisar yolu olmak üzere Şehrin her iki girişine inşa edilen Kütahya Kent Kapılarını Selçuklu motifleri ve Çini desenleriyle süsleyen Çini Sanatçıları Mehmet Koçer ve Mehmet Gürsoy ‘’Şehre Değer Katanlar’’ ödüllerini Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun elinden aldı.

Başkan Saraçoğlu usta Çini Sanatçıları Mehmet Koçer ve Mehmet Gürsoy’a emek ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek ödüllerini takdim etti.

Daha sonra Çini Sanatına Değer Katanlar Ömür Boyu Başarı ödülü kapsamında duayen Çini Sanatkarı Hamza Üstünkaya için hazırlanan video katılımcılara sunuldu.
Video sunumu sonrası bir konuşma gerçekleştirerek Sanatçılara ve sanatseverlere teşekkür eden usta Çini Sanatkarı Hamza Üstünkaya ödülünü Vali Ahmet Hamdi Nayir’in elinden aldı.

Ödül töreninin ardından ‘’Hamza Üstünkaya Hayatı ve Çinileri’’ sergisinin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi.

Sergiyi gezerek incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, eserler hakkında Çini Sanatkarı Hamza Üstünkaya’dan bilgiler aldı.

Panel, sergi, geziler ve workshop faaliyetlerini içinde barındıran Üçüncü Dumlupınar Çini ve El Sanatları Festivali etkinlikleri 5 Ekim’e dek devam edecek.

Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen festivalin açılış programına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç, ZEKA Genel Sekreteri Veli Oğuz, UNESCO İran- İsfehan Temsilcisi Mohammadhossein Ghourchani, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, STK Temsilcileri, sanatçılar, akademisyenler, bazı daire müdürleri ile öğrenciler katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.