4.10.2018

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu Sosyal Kooperatifleri tanıtmak, anlatmak, daha fazla dezavantajlı bireylerin yararlanmasını sağlamak, amacıyla Ticaret Bakanlığı bünyesinde Zafer Kalkınma Ajansında düzenlenen sosyal kooperatifçilik hakkında bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, toplantı öncesi Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu eşliğinde Kooperatifler ve Yöresel Ürünler Sergisini gezdi.

Toplantının açılış konuşmasını Kütahya İl Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun yaptı. Kütahyanın birlikte iş yapma kültürü ve kooperatifçilik geçmişinin Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninin Kütahya ziyaretini daha anlamlı kıldığını ifade eden İsmail Hakkı Uygun, Kütahya ahilik şehridir. Kooperatifçilik şehridir. Her ne kadar köklerinin Batılı ülkelere dayandığı düşünülse de Bir elin nesi var iki elin sesi var felsefesinin birlikten kuvvet doğar anlayışının hakim olduğu bu coğrafyada ilimizde de birlikte iş yapma kültürünün, kooperatifçiliğin ve teşkilatlanmanın başarılı örnekleri bulunmaktadır. Ülkemizin uluslararası ekonomik savaş verdiği bu günlerde kooperatiflerimiz esnaf ve sanatkârımızın, çiftçimizin, üreticimizin en büyük destekçisi olmakta ve bu destek her geçen gün önem kazanmaktadır dedi.

Sosyal kooperatifler hakkında bilgiler veren ORKOOP Eğitim, Araştırma ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ünal Örnek, Sosyal Kooperatifler kavramı belki birçok kişiye yeni gelebilir. Aslında kooperatifler sosyal ve ekonomik bir organizasyondur. Tarihsel boyutu çok eskidir ve bizim kültürümüze yabancı değildir. Ahilikten ortaya çıkan ve de son yıllarda, dünyada bu konuda uğraş veren akademisyenlerin ve uzmanların da incelemeye ve yer vermeye başladıkları ahilik kültürünün bir parçasıdır. İnsana değer veren, insanın birbirine saygısını ve topluma saygısını ön plana alan, manevi duyguları ön planda bir girişim yapısıdır. Sosyal kooperatifler, diğer kooperatif tarzlarına göre sosyal tarafı ağırlıkta olan, toplumun hak ve menfaatlerini ön plana alan ve bireylerin kendi sorunlarını çözmek amacıyla ortaya çıkan bir yapıdır. Ülkemiz sosyal kooperatifler konusunda bir deneyime sahiptir. Örgütlerin deneyimi ülkemizin deneyimidir. Sosyal kooperatifler gerek akademik dünya gerek devletimiz gerek iş dünyası için veri tabanı oluşumunda kayıtlı ekonominin bir parçasıdır ifadelerini kullandı.

Türkiyenin kooperatifçilikte çok başarılı örneklere sahip olmasına rağmen 90lı yıllardan bu yana yapı kooperatifçiliği üzerinden negatif bir algı oluştuğunu kaydeden Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Bu negatif algıyı değiştirmek için bir takım çalışmalar yapmamız gerekiyordu. 2012 yılında Türkiye Kooperatifçilik Strateji Belgesini ilan ettik. Burada önemli hedefler vardı. Bu negatif algıyı değiştirebilmek adına yeni tür kooperatiflere yönelmek için çalışmalar başlattık. Ticaret Bakanlığımızın kooperatifçiliğinde sadece 41 uzman var. Farklı konularda tezler geliştiriyorlar, çalışmalar yapıyorlar. Bu uzmanlık tezlerinden birisi de bu konuya has sosyal kooperatifçiliğin geliştirilmesi konusunda hazırlandı. Ardından da biz bunu bir projeye çevirdik. Sosyal Kooperatif denince aklımıza gelen önce toplumsal fayda. Bu işi yaptığımızda sonucunda bir toplumsal fayda var mı ona bakıyoruz. Kar amacı gütmeyecekler. Kooperatifin gelişmesi, orada sunulan hizmetin daha da gelişmesi için kullanacaklar. Bu iş gönüllülük işi. Bugün Türkiyede 3 buçuk milyon Suriyeli göçmen var. Bu insanların kendi ülkelerinde bir takım becerileri var. Bu insanları kooperatif modelde bir araya getirebiliriz. Ümit ediyorum bu hareketimiz ülkemizin değişik illerinde önemli ses getirir. Sosyal Kooperatif modelini insanların aklının bir köşesine kazıyabiliriz ve bu model üzerinden yeni farklı girişimler oluşturabiliriz dedi.

Üretimi en iyi pazarlamanın yolu kooperatifler diyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Türkiyede kooperatif deyince aklımıza gelen kırsal kalkınmaya ilgili durum. Orada üretilen malları birlik ve beraberlik halinde daha iyi değerde satabilmek, daha iyi tanıtarak topluma sunabilme adına bir çalışma olarak bildik. Bunun acı örnekleri de çok güzel örnekleri de oldu. İnsanların bir araya gelmesi, Türkiyedeki üretimin artması önemli. Çünkü bizim doğalgazımız, doğal kaynaklarımız yeterli değil. Bu manada toplum olarak üretmemiz gerekiyor. Üretimi iyi pazarlamamızın yolu da kooperatiflerdir. Bugün burada bir farkındalık yaratma konusunda sosyal kooperatifi duyunca farklı bir dala gittiğini gördüm. Özellikle engellilerle, okullarla ilgili güzel çalışmaları ve kooperatifçiliğin sadece kırsal kalkınmayı, farklı şeyleri üretip satmaktan ziyade, para kazanmadan topluma insan yetiştirme, engelli kardeşlerimizi topluma hazırlama noktasında önemli bir işlevi üstlendiğini gördük. Böyle bir programı ilimizde yaptıklarından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra Türkiyede kooperatif deyince farklı bir konunun anlaşılmasını temenni ediyorum ifadelerini kullandı.

Sosyal kooperatifçiliğin en önemli özelliğinin başkalarının derdine çözüm arayacak bir yapı içerisinde faaliyet göstermesi olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, etkili kullanıma dikkat çekti. Vali Nayir, Bizler yürüttüğümüz emniyet, asayiş hizmetinden, eğitim, sağlık, altyapı hizmetine kadar farklı alanlarda faaliyet gösteriyoruz. Aynı zamanda toplumun, toplumsal problemleri ve ekonomik problemleri de bizim çalışma alanımız içerisinde. Daha fazla üretim sağlayacak, ekonomik yapıyı düzeltecek tedbirleri almak, toplumsal yapı içerisindeki farklılıkları da giderecek, onlara da destek olacak yapılara da destek vermek yine bizlerin görevi. Burada gördük ki sosyal kooperatifçilik bir yönüyle Sivil Toplum Kuruluşu bir yönüyle de bizim diğer kooperatiflerimizin sahip olduğu özelikleri taşıyan farklı bir yapı. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde etkili kullanımla, problemlerin çözümünde yeterli bir katkıyı sağlayacak yapıya ulaşır. Millet olarak bizim güzel duygularımız var. Yalnız kendi derdimizle ilgilenmeyiz, başkalarının derdiyle de ilgileniriz. Kendi acısını duyan canlıdır; ama başkalarının acısını da duyabiliyorsa o zaman insan olmuş demektir. Belki bu sosyal kooperatifçiliğin de en önemli özelliği başkalarının derdini de hissedebilecek, başkalarının derdine de çözüm arayacak bir yapı içerisinde faaliyet göstermek, onlara da destek olabilecek gönüllü bir teşkilat şeklinde konuştu.

Sosyal kooperatifçilikte güzel örneklere ve güzel örneklerin sürekliliğine ihtiyaç olduğundan söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bizlerin bu güzel örneklere ve bu güzel örneklerin arkasını getirmeye ihtiyacımız var. Ülkemizde köken olarak baktığımızda başkalarının dertleriyle dertlenmek Ahilik Teşkilatı gibi çok eski zamanlara dayansa bile bu modern yapısı içerisinde örnek alabileceğimiz kurumlarla, kuruluşlarla inşallah Kütahyamız da buna güzel bir örnek teşkil eder. Birlik ve beraberlik bizim en vazgeçilmez vasfımız olmalı. Bu zorlu coğrafya içerisinde ne kadar omuz omuza olursak, ne kadar el ele olursak hem günümüzü hem de geleceğimizi daha da emniyet altına almış olacağız. Bu sosyal kooperatifçilik alanında göstereceğimiz birlik ve beraberlikler bizim günümüzü ve yarınımızı etkileyecek önemli hususlardandır. İlimizin de bu kapsama alınması, tanıtım treninin uğrak yerlerinden bir tanesinin tarih, kültür ve sanat şehri ilimiz Kütahya olması bizleri sevindirmiştir diye konuştu.

Sosyal Kooperatif Bilgilendirme Toplantısı; afiş, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Sosyal Kooperatifçilik Bilgilendirme Toplantısına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Ali İhsan Ertaş, Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, ORKOOP Eğitim, Araştırma ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ünal Örnek, Kütahya İl Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.