4.10.2018

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı hakkında bilgiler veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, İlimizin konumu dolayısıyla zaman zaman müdahale edilmesi gereken olaylar oluyor. Bu konudaki yetkili kuruluşumuz Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ama diğer kurumlarımıza da düşen görevler var. Diğer kurumlarımız da böyle bir tehdit olduğu takdirde müdahale için kendi teşkilatları içerisinde alması gereken tedbirler var.

Mekan, teçhizat, ekip, eğitim olarak eksiklerimiz var mı bunlara ait bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Bu konudaki eksiklerimizi tamamlamak, meydana gelebilecek olaylara karşı Kütahyamızı hazır hale getirmek için gayret sarf edeceğiz diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayirin konuşmalarının ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun KBRN olayları yol haritaları, kurumların görevleri, AFAD KBRN çalışmaları hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

KBRN ekiplerince 10 yılda 32 olaya müdahale edildiğini belirten İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun, 2012 - 2018 yılları arasında 8 arama kurtarma teknisyeninin temel KBRN eğitimi ile malzeme ve ekipman kullanımı konusunda eğitimler aldı. 2008-2018 yılları arasında ilimiz sınırları içerisinde Müdürlüğümüz KBRN ekibince; vaka veya görevlendirme konularındaki 32 adet olaya ait değerlerin ölçümü, müdahale gözlem ve güvenlik tedbir amaçlı görevler ifa edilmiştir. Müdürlüğümüz KBRN envanterinde kullanılmak üzere olayın cinsine göre kullanılmak üzere; A, B, C ve D tipi elbiseler, kimyasal ve biyolojik unsuru tespit edebilmek için ölçüm cihazları, detektörler, maskeler ve donanımlı solunum cihazları bulunmaktadır dedi.

Toplantı, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

Toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayirin yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun ile ilgili daire müdürleri katıldı.

Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.