4.10.2018

Kütahya Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında çocuklara Kütahya Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde gezdirdi.

Hayvan sevgisini aşılamak amacıyla gerçekleştirilen programda çocuklar, barınakta yaşayan kedi ve köpekleri sevdi.

Barınak hakkında bilgi veren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, "Barınağımızın kapasitesi 600 hayvandır. Doğal Yaşam Alanı kapasitesi 750 adet köpektir. Kütahya Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen Minik Eller Barınakta projesi yaklaşık 7 yıldır devam etmektedir. Dilekçe ile başvuru yapan okulların; okul öncesi sınıfları ve ilkokul 3. sınıfa kadar olan öğrencilerimize hem El Yıkama hem de Hayvan Sevgisi ile ilgili animasyonlu interaktif eğitimler verilmekteyiz. Bu proje kapsamında 4000'e yakın öğrenci bakımevini ziyaret etmiştir dedi.

Yılda ortalama 1000 adet sahiplendirme yapıldığını dile getiren Başkan Saraçoğlu, Bakımevi ve araçlarımız; hasta,yaralı veya tedavi amaçlı hayvanlar için 24 saat icapçı sistemi ile hizmet vermekte olup yılda yaklaşık 2500 hayvan ile ilgilenilmektedir. Barınağımızda tedavi ve bakım dışında sokak hayvanları için kısırlaştırma ve aşılama işlemleri yapılmaktadır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmamız neticesinde kısırlaştırılan her hayvana mikroçip uygulaması yapılmaktadır. Sokak Hayvanları Besleme Aracımız, her gün toplamış olduğu yemek artıkları ve belediyemizin sağlamış olduğu kuru mamayı şehrimizin muhtelif yerlerinde bulunan 13 adet Beslenme Noktasına bırakmaktadır. Sokaktaki sahipsiz, hasta, kazaya uğrayan hayvanları toplayıp gerekli tedavilerini yaparak onları yaşam alanlarına geri bıraktıklarını söyledi.

Başkan Saraçoğlu, Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır. Hayvanlar eti, sütü, yumurtası, yağı, yünü, derisi vb. Ürünleri ile insanlara yararlı oldukları gibi, Görüyoruz ki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanmış oluyoruz. Bu kadar yararını gördüğümüz hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak insani görevlerimizdendir. Hayvanlara işkence etmek insanlık suçu olduğu kadar, dinen de kabul edilemez. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) merhamet etmeyene merhamet olunmaz diyerek bizleri uyarmıştır. Zor durumda kalmış hayvanlara mutlaka yardım etmeli, elimizden geldiğince onlara zarar vermekten uzak durmalıyız. Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirdiği gibi çocuklarımıza sorumluluk duygusunu en iyi şekilde kazandırarak merhametli bireyler yetişmesini sağlar dedi.

Kütahya Belediyesi olarak sokak hayvanı sorunu ile değil, sokak hayvanlarının sorunları ile ilgilendiklerini dile getiren Başkan Saraçoğlu, Sokaklarda yaşayan hayvanların sorunları için çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bu konuda Yeni Doğal Yaşam alanları oluşturarak, hem vatandaşlarımızın hem de sokak hayvanlarının sıkıntılarını gidermeyi hedefliyoruz şeklinde konuştu.

Başkan Saraçoğlu, günün anısına çocuklara katılım sertifikası verdi.

Kütahya Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen programa, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Arık, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Lafcioğlu, Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi personeli, Kütahyada faaliyet gösteren bazı okul, ana okulu idarecileri ve öğretmenleri ile birlikte çocuklar eşlik etti.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.