10.10.2018

Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

2016 Yılında Kütahya Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) arasında imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi enerji üretmeye başladı.

Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evinin açılışında konuşan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hacı Mustafa Talkan; Ajansımız kurulduğu günden bu güne Kütahya Belediyesi ile ortak çalışmaları birlikte yürütmekte. Ortak çalışmalarımız olan 4 projeye yaklaşık 3,5 Milyon TL. destek verdik. Toplamda 8 Milyon TL.’lik yatırımın Kütahya’ya kazandırılmasını sağladık. Kütahya Belediyesi ile yapmış olduğumuz ortak çalışmalarda ajans olarak sadece mali destek sağlamakla kalmayıp Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu’nun himayelerinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına yönelik çalışmalarımıza da devam etmekteyiz. Ayrıca ajans olarak 2018 yılı içerisinde uygulamaya başladığımız Yaratıcı ve Kültürel Endüstri Sonuç Odaklı Programımız kapsamında da güdümlü projeler olsun, mali destekler ve teknik desteklerle de çalışmalarımız Kütahya Belediyesi ile birlikte devam edecektir. Bu projede emeği geçen başta Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu olmak üzere herkese şükranlarımızı arz ediyorum, diye konuştu.

Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin 1 Milyon 500 Bin civarında bir maliyeti olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya Belediyesi olarak kurumlarla ortak çalışmaya, onlarla ortak proje üretmeye açık olduğumuzu, onlarla Kütahya’nın geleceğini inşa etme konusunda çalışmalar yapabileceğimizi söylüyoruz. Bunlardan bir tanesi de ilimize büyük katkılar sunan Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte gerçekleştirdik. Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin yaklaşık 1 Milyon 500 Bin civarında bir maliyeti var. Bunun %60’ını Zafer Kalkınma Ajansından hibe olarak aldık. Diğer kısmını da Kütahya Belediyesi öz kaynaklarından karşıladık. Bu alanı Kütahyalı hemşehrilerimiz yakinen biliyor. Daha önce yıllarca vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılmış ve bir süre sonra başka alan oluşturulunca burası üstü kapatılarak kullanıma kapanmıştır. Tabi gaz patlamaları nedeni ile de üstünde bir yapılaşma yapılamamakta. Kütahya Belediyesi olarak bizde bu alanı değerlendirmek için bu projeyi Zafer kalkınma Ajansı ile birlikte uygulamaya koyduk. Burada yaklaşık 6800 m2 alanda, 325 KW gücünde bir elektrik enerjisi üretiyoruz. Yine bu alanda 7500 m2 500 KW gücünde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali adını verdiğimiz ikinci bir güneş enerji santralini kuracağız. Bu projede de Zafer Kalkınma Ajansımız %60’ını hibe olarak karşılayacak. Söz konusu projeler ile Kütahya’nın enerjisini güneşten karşılamak için elimizden gelen tüm çalışmaları yapacağız. Kütahya merkezde uygulamaya soktuğumuz sokak aydınlatmalarının enerjisini bu santrallerden karşılıyoruz. Açılışını yaptığımız bu santralin hemen yanında bulunan Güneş Gözlem evini ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ziyaretine açarak güneşten elektriğin nasıl üretildiğini ve güneş hakkındaki diğer gözlemlerini yaparak eğitimlerine katkı sağlayacağız. Projemizin tamamlanmasıyla birlikte İş Geliştirme Merkezimizde faaliyet gösteren yaklaşık 30 girişimcimiz de bu santral sayesinde indirimli elektrik kullanacaktır. Tesisimiz Projelerimizin Kütahya’mız ve hemşehrilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, dedi.

Yenilenebilir enerjiden istifade etmenin önemini vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir ise; Kütahya olarak günümüzün şartlarına uygun olarak yenilenebilir enerjiden istifade etmeye insanımızı da istifade ettirmeye çalışıyoruz. Kütahya Belediyemizin açtığı bu santral de bunun güzel bir örneği. Her gün üzerimize doğan, en büyük nimet olan güneş aynı zamanda büyük bir enerji kaynağı. Her geçen gün gelişen teknoloji bu imkanı daha da kullanılabilir hale getiriyor. Maliyetlerini düşürerek daha da bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak hale getiriyor. Bu çalışma burada boş bir alnın değerlendirilmesi ile yapılmış. Tarım arazileri dışında ki yerleri kullanarak bu enerjiden en yüksek derecede istifade ederek ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi karşılamamız gerekmektedir. Bu güzel ve yararlı projede emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum, şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından dua edilerek Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve il protokolü tarafından Kütahya Belediyesi Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi’nin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Başkan Saraçoğlu il protokolü ile birlikte tesiste incelemelerde bulundu.

Açılış törenine; Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, ZEKA Genel Sekreter Vekili Hacı Mustafa Talkan, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı İbrahim Yiğit, İş İnsanı Rıza Güral, STK Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri ve vatandaşlarımız katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.