22.10.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Özbekistan'ın Buhara şehrinde düzenlenen 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'ne katıldı.

Özbekistan'ın tarihi Buhara kentinde düzenlenen 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi kapanış oturumuyla sona ererken, onur konuğu Nobel Ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar'a geleneksel Özbek kıyafet hediye edildi.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Buhara Devlet Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi ile Turkish Studies Dergisi, Türkiye Belediyeler Birliği, TİKA işbirliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop'un himayelerinde Buhara Devlet Üniversitesi Kampüsü'nde gerçekleştirildi.
Kongrenin açılışında konuşan ev sahibi Buhara Üniversitesi Rektörü Abdukabil Tulaganov, toplantının tüm zamanlarda alimleri bir araya getiren tarihi Buhara'da yapılmasının derin bir anlam taşıdığını, doğu ile batıyı birleştiren Büyük İpek Yolu'nun geçtiği bu topraklarda, ticaretin yanı sıra kültürlerin de kesiştiğini belirtti.

20. yüzyılın başında, Özbekistan'a eğitim konusunda destek sağlayan Türkiye'de çok sayıda Özbek gencinin eğitim aldığını anımsatan Tulaganov, ilk Özbek profesörü Abdurauf Fitret'in de 1909-1913 yıllarında İstanbul Üniversitesinde okuduğuna dikkati çekti.

TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kongre katılımcılarına ve Özbek halkına selamlarını ileterek, iki ülke cumhurbaşkanlarının kişisel dostluğunun, Özbekistan-Türkiye ilişkilerine çok kısa zamanda çok güçlü bir ivme kazandırdığını belirtti.

Şentop, ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkıda bulunacak bu kongrenin yapıldığı mekanların da özel anlamları olduğunu ve bu bakımdan üçüncü kongre için Buhara'nın özellikle seçildiğini vurgulayarak, "Bu topraklar sadece maddi varlığımız köklerinin bulunduğu bir mekan değil, aynı zamanda gönül ve zihin dünyamızın da köklerinin bulunduğu bir mekandır." dedi.

Akademisyenler arasında kurulan ilişkilerin önemine değinen Şentop, iki ülke üniversiteleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve Türk üniversitelerinin Özbekistan'da kampüsler açması gerektiğini kaydetti. Şentop, Türk coğrafyasında daha kolay ve iyi anlaşabilmek için dil konusunda ortak anlayış geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bölgede Türk dizilerinin yaygınlaşmasının bu sorunu çözebileceğini belirtti.

Kongrenin onur konuğu Aziz Sancar da sosyal bilimlerin önemine değinerek, "Ama şu da bir gerçektir ki Türk dünyasının son beş yüz yıldır temel bilimlere, bilimsel gelişmelere katkısı olmamıştır." dedi.

Sancar, Türk dünyasının Batılılar ile yarışmak ve onlara kendisini kabul ettirmek için bilim yapması ve bilime onlar kadar katkı yapması gerektiğini ifade ederek, "Eğer bilimde o seviyeye ulaşırsak o zaman Aziz Sancar'a bu kadar ilgi olmaz. Bilim yapmamız ve temel bilime büyük yatırım yapmamız lazım." diye konuştu.

Sancar'a Buhara Üniversitesi tarafından geleneksel Özbek kıyafeti hediye edildi. Kongre kapsamında en iyi araştırmacılar belirlenerek sertifikaları verilirken, ayrıca kongreye katılan belediye başkanları ve üniversite rektörleri Özbek yöneticilere ve katılımcılara hediyelerini takdim etti. Katılımcılar daha sonra birlikte fotoğraf çektirdi.

3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'ne; Kongre Onur Kurulu Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, Özbekistan Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdukabil Tulaganov, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Prof. Dr. Ümit Meriç, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile çok sayıda milletvekili, vali ve belediye başkanından oluşan protokol heyeti ve Almanya, KKTC, Makedonya, Pakistan, Güney Kore, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan'dan 400 uluslararası akademisyen katıldı.
Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.