8.11.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu A Habere Kütahyada yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

A Haberde yayınlanan Yerel Yönetimlerin Nabzı programının canlı yayın konuğu olan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahyada yapılan yatırımlar ve vizyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kütahyanın turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Germiyan Sokakta A Haberin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kütahya Belediyemizin şu an ki olduğu konumda vatandaşlarımıza 11 ayrı yerde hizmet vermeyi gayret ediyoruz. Dolayısıyla halkımızın sıkıntı çektiğini biliyoruz. Artık bundan sonra tek çatı altında, mimarisiyle hakikaten nitelikli bir binayı Kütahyaya örnek teşkil eden bir hizmet binasını şehrimize kazandırdık ve hizmetlerimizi inşallah orada kesintisiz bir şekilde devam edeceğiz, dedi.

Başkan Saraçoğlu; Bugüne kadar atık suyun işlem görmediğini gördüğümüzde hemen kollarımızı sıvadık. Atık Su Arıtma Tesisinin projelerini Avrupa Birliğine sunduk. Çalışmalarımızın bitmesi ile birlikte Atık Su Arıtma Tesisini 2017 yılında hizmete açtık. Kütahyanın 50 yıl suyunu arıtabilecek ve 458 bin nüfusun suyunu arıtabilecek, 18 milyon avroya mal olan bir tesisi şehrimizin, hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Atık Su Arıtma Tesisimizde 2. derecede içilebilir suyu arıtarak Porsuk nehrimize bırakıyoruz. Bu da çevre dostu belediyeciliğe bir örnek oldu, diye konuştu.

Göreve geldiklerinde hayvan barınağının kötü durumda olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; 15 bin metrekare bir hayvan barınağımız vardı. Biz bunu hazineden aldığımız 40 bin dönümlük bir yerle 55 bin metrekareye çıkardık. Orada modern bir hayvan barınağını geçtiğimiz günlerde bitirdik. Tabi ki o canlılarında yaşama hakkı olduğunu ve orada yaptığımız ameliyathaneleriyle, eğitim amaçlı yaklaşık 50 kişilik kapalı amfi ve görsel yayın imkanları, hospitalizasyon odası (müşade odası) ile bölgede örnek teşkil eden Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezimizi hizmete sunmuş olduk, dedi.

Geçtiğimiz yıllarda hizmete sunulan Hayma Ana Hanımlar Lokali ve çalışmalarında sona yaklaşılan Devlet Hatun Hanımlar Lokali ile ilgili bilgiler veren Başkan Saraçoğlu; Hanım kardeşlerimize sözümüz vardı. 2 adet hanımlar lokalimizi Kütahyaya kazandıracağız dedik. Birincisini Osmanlının kuruluşunda önemli bir yer teşkil eden Hayma Ana ismini verdik. Biliyorsunuz Kütahya Kuruluşun ve Kurtuluşun şehri diyoruz. Sadece hanım kardeşlerimizin faydalandığı içinde Fitness salonunun, havuzunun, saunasının, çocuk oyun gruplarının, kreşinin, Güzellik salonunun, toplantı salonlarının olduğu bir mekânı sadece hanım kardeşlerimize tahsis ettik. İkincisinin de Devlet Hatun olarak isimlendirdik. Devlet Hatun biliyorsunuz Kütahyalı Yıldırım Beyazıtın eşi onun adına yaptık onu da bir ay içerisinde hanım kardeşlerimizin hizmetine sunacağız, dedi.

Açılışları gerçekleşen ve çalışmalarında sona gelinen Sosyo-Kültürel Merkezlerle ilgide açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Bizim sonradan mahalle olan mahallelerimizde sosyo-kültürel merkezi çalışmalarımızı başlattık. Şu an itibariyle 4,5 yılda 11 tane sosyo-kültürel merkezi bitirdik. Açılışlarını bugünlerde yapıyoruz. Mahallenin nüfusuna göre tek katlı ya da iki katlı yapıyoruz. İçerisinde düğün salonu, muhtarlık binası, fırını, toplantı salonu bulunuyor. O binaları da muhtarlığımıza bırakıyoruz. Mahalle halkımızda istediği şekilde kullanıyorlar, diye konuştu.

Başkan Saraçoğlu; 1453 Konutlarını kentsel dönüşüm kapsamında projelendirmiştik. Çevre Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz bir projeydi. Kütahyada 13 Mahalle riskli alan olarak belirlendi. Biz baştan 3 mahalleyle bu riskli alanları modern bir şekille çevirme konusunda bir çalışma başlattık. Rezerv alanı dediğimiz bu alana da 300 dönümlük alana 1453 Konutu inşaa ediyoruz. İnşallah 5-6 ayda bitecek. İhtiyaç sahiplerine ve bu mahallelere rezerv alanı olarak bu konutları kullanacağız, dedi.

Pazartesi Pazarı ve Ilıca bölgesinde biten ve devam eden çalışmalar hakkında ise Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Pazar yerlerimizin bir kısmının üstü açıktı. Biz halkımızın rahat alışveriş yapabilmesi açısından bunları üstünü kapatmaya kararı verdik. Daha iyi bir şekilde alışveriş etmeleri noktasında pazartesi pazarımızdan başladık onun üstünü kapattık. Şehrimizin iki bölgesinde termal merkezimiz var. Ilıca ve Yoncalı. Ilıcada bir hamamımız vardı hakikaten halkımızın şikâyet ettiği kullanılması güç bir hamamdı bunu biz değiştirerek iki ay önce bitirerek hizmete sunduk. İlk etapta erkekler için açtık bayanlar içinde aynı nitelikte 8e 16 metrekare havuzları kurnaları ve 14 tanede özel banyosunu hizmete açıyoruz inşallah ılıca bölgesini de yanında Harlek otelimiz ile birlikte hizmete sunmuş olduk orayı farklı sakin bir kent görünümüne kavuşturduk, dedi.

Seçimlerden önce halkımıza şunu söylemiştik sadece asfalt atma kaldırım yapma kanalizasyon su işleri ile uğraşmamalı insanların ruhi ihtiyaçlarını giderebilecek çalışmalarda yapılmalı dediklerini hatırlatan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Bu nokta itibariyle kültür sanat etkinliklerine hakikaten bir ağırlık verdik. Yaptığımız çalışmalarla söyleyişi programları, Tiyatrolar, Konserlerle bölgede farklı bir konuma geldik. Özellikle çocuk tiyatrolarında her hafta pazar günleri iki seans olarak çocuklarımızı kültür merkezimizde misafir ediyoruz. 3 yıldır da bunu devam ettiriyoruz. Bununda şehre ayrı bir güzellik ve estetik kattığını düşünüyorum, dedi.

Şehzadeler Parkı ve Güneş Enerji Santrali projesiyle ilgilide bilgiler veren Başkan Saraçoğlu; Bizden önceki dönemde başlatılan şehzadeler parkı ile ilgili yaklaşık 1 milyon metrekare bir çalışmamız var. Burada gençler için macera parkını 1 yıl içerisinde hemen faaliyete geçirmiştik. Aynı bölgede daha önce çöp alanı olarak kullanılan çöplük olarak kullanılan fakat üzeri kapatılan bir alanda da güneş enerji santrali kurduk. Şimdi de ikincisini kuruyoruz. Şu an itibariyle de yaklaşık 100 bin lira elektrikten gelirimiz var. Hem alanı değerlendirmiş olduk hem de oradaki elektrik ihtiyacımızın bir kısmını buradan karşılamış oluyoruz, diye konuştu.

Çocuk Parkları ve peyzaj düzenlemelerini de değerlendiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Şu an itibariyle 300 üzerinde bir çocuk parkımız var. 150 sini biz bu dönemde yaptık. Çocuk parklarımızın tüm oyun gruplarını çocuklarımızın sakatlanmayacağı çok rahat kullanabilecekleri oyun gruplarıyla değiştirdik. Altlarının tamamını da kauçukla yaptık. Bir bölümünü de rahatlıkla toprakla oynasın diye kum yaptık. Çocuklarımızın hizmetine sunduk. Bu noktada Kütahyada çocuk oyun grupları noktasında hakikaten bölgede bir farkındalık yarattığımızı düşünüyoruz. Yeşil alan ve peyzajla ilgili de tüm yeşil alanlarımızı hepsini özellikle çevre yolu parkları bahçeleri de ağaçlarıyla değişik bitkilerle donatıyoruz, dedi.

Başkan Saraçoğlu; Bizim 65 mahallemiz var şu anda çocuklarımızın rahatça spor yapabileceği vakit geçirebileceği ve sakatlık yaşamayacağı sahalar oluşturmaya karar verdik iki tane büyük sahayı bitirdik ve faaliyete geçirdik ve onları mahallelerimize teslim ettik. 30 adet sentetik çim saha yaptık. Onları da bitirerek hizmete sunduk. Birde bunun yanında yüzme bilmeyen çocuğumuz kalmasın 3 tane yüzme havuzumuzu bitirdik inşallah önümüzdeki günlerde de açılışını gerçekleştireceğiz. Milli Eğitimle bir protokol yapmayı düşünüyoruz. Beden eğitimi derslerinin artık Kütahyada yüzme dersleri olarak verilmesini teklifini yapacağız, diye konuştu.

Işıklandırma çalışmalarının önemine değinen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Seçimlerden önce halkımıza şehrin karanlık olduğunu ışıklandırmaların yetersiz olduğunu halkımız bize söylemişti. Biz özellikle halkımızın yoğun olarak yaşadığı alışveriş yaptığı alanlara ışıklandırmayı gerçekleştirdik. Bu ışıklandırmayı hem şehrin kültürüne uygun dekoratif ışıklandırma tabi bunun yanında da halkımızın yoğun olduğu kafeler bölgesine de o sokaklara da trafiği biraz daha azaltarak ışıklandırmasıyla alt yapı düzenlemesiyle farklı bir konuma getirdik. Şimdi geceleri pırıl pırıl çocuklarımız kızlarımız hanımlarımız çok rahat bir şekilde gece saat iki buçuklarda üçlerde de alışveriş yapabiliyor ve gezebiliyorlar, dedi. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.