29.11.2018

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Köy ve Mahalle ihtiyaç ve taleplerinin değerlendirildiği toplantıda muhtarlar ile bir araya geldi.

Kütahya Valiliğinin İl Özel İdare Sosyal Tesislerinde düzenlemiş olduğu değerlendirme toplantısında Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, bu milletin hizmetkarları olarak biz bu toplumun içinde yetiştik ve bu topluma olan borcumuzu ödemek için gayret gösteriyoruz, dedi.

Mahalle muhtarlarımız ile sık sık bir araya gelerek istişarelerde bulunduklarını dile getiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Burada bulunan herkesin tek amacı Kütahyamıza hizmet etmek. Muhtarlarımız ile yürüttüğümüz koordineli çalışma sayesinde Kütahyamızı her geçen gün daha ileri taşıyoruz. Kütahya Belediyesi olarak temel hedefimiz vatandaşlarımıza kaliteli, huzurlu, yaşanılabilir bir şehir oluşturmak. Göreve geldiğimiz günden bu yana mahalle muhtarlarımız ile bir araya gelerek vatandaşlarımızdan onlara gelen, talepleri değerlendirip çözüme ulaştırmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Biz mahallelerimiz evladımız gibi görüyor, her mahallemizi kendimizden biliyoruz. Kütahya Belediyesi olarak hemşehrilerimize söz vermiş olduğumuz %95in üzerinde projeyi hayata geçirdiğimizi, vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bu milletin hizmetkarları olarak biz bu toplumun içinde yetiştik ve bu topluma olan borcumuzu ödemek için gayret gösteriyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak hemşehrilerimizin verdiği oylara, onların bize duyduğu güvene layık olma noktasında var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bu vesileyle Mahalle ve Köylerimizin ihtiyaç ve taleplerinin değerlendirildiği toplantımızı düzenleyen sayın Valimize ve toplantıya katılım sağlayan kıymetli köy ve mahalle muhtarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla merkezde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar başkanlığında köy ve mahalle muhtarlarıyla istişare toplantıları yapıldığını belirten Vali Dr. Ömer Toraman, bu haftaki toplantının İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun talimatıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Toplantılardaki amacın ildeki tüm mahalle ve köy muhtarıyla bir araya gelerek istişarelerde bulunmak olduğunu dile getiren Vali Dr. Ömer Toraman; 2018 yılını tamamlamak üzereyiz. Bakanlıklarımız, belediyeler ve İl Özel İdareleri özellikle yatırım ve altyapı hizmetlerini büyük ölçüde tamamladı. Yatırımlar tamamlanırken 2019 yılı planlaması da yapılıyor. 2019 yılında da altyapı öncelikli olmak üzere vatandaşlarımıza hizmet vermek için planlamaları, bütçe ayarlamalarını yapmaya başladık. Bütçede öngörülen kaynakları kullanarak vatandaşlarımıza hizmet etmek için hep beraber gayret göstereceğiz, dedi.
Muhtarların yaşadıkları köy ve mahallelere karşı sorumlu olduklarını, halkın isteklerini ilgili mercilere aktarıp, taleplerin takipçisi olmaları gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman; Muhtarlarımızın iki yönlü vazifeleri var. Kendilerini seçen köy ve mahalle halkının talep ve isteklerini varsa şikayetlerini ilk elden müşahede edip ilgili mercilere ulaştırmak. Bu manada muhtarlarımız bizzat işin içerisinde olduğu için büyük avantaja sahip. İdareler olarak da bu durumdan istifade ederek sizlerden aldığımız bilgiler çerçevesinde eksiklik ya da ilave talep varsa bunları el birliğiyle gidermeye gayret gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Sizler bu talepleri ilgili kurumlara aktarırken taleplerin işlem safhalarını takip ederek neticeleninceye kadar ilgi ve alaka gösteriyorsunuz. Bütün muhtarlarımıza bu manada çok teşekkür ediyorum. İkinci bir vazifeleri de Cumhurbaşkanlığımızın, Bakanlıklarımızın, bizlerin almış olduğu kararları vatandaşlarımıza duyurulması. Kanunların, nizamların uygulanmasında, vatandaşın bu konuda uyarılmasında da vazifeleriniz var, şeklinde konuştu.

Kütahyanın birçok hususta çok iyi durumda olduğunu kaydeden Vali Dr. Ömer Toramani; Kütahya altyapı konusunda çok iyi bir noktada. Belediyeler, İl Özel İdaresi, kamu kurum ve kuruluşları, yatırımcı kuruluşlar çok güzel hizmetler yapmış, yapmaya da devam edecekler. Birçok ile göre standartları çok iyi seviyede; ama daha iyisini yapma mecburiyetimiz var. Onun için yine gayret göstereceğiz. Kütahya, hem emniyet hem jandarma bölgesinde emniyet ve asayiş yönünden fevkalade iyi durumda. Bunda inanın çalışan kamu görevlilerinden daha fazla vatandaşımızın payı var, dedi.

Toplantı öncesinde muhtarlara Muhtar Talep Formu dağıtılarak sorun ve talepler yazılı olarak alındı. Vali Dr. Ömer Toraman, talep formlarındaki istek, öneri ve taleplerin değerlendirileceğini ve elde edilen sonuçların İçişleri Bakanlığına rapor halinde bildirileceğini söyledi.

Kütahya İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerindeki programa Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, bazı daire müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı. Fotoğrafları Paket Halinde İndirmek İçin Tıklayınız.